Zalane firmy przy ul. Zakładowej w Raciborzu. Radny interweniuje, władze odpowiadają

Czy miasto wyciągnęło wnioski po lokalnej powodzi z 2024 roku?
Problem zalania terenów przemysłowych przy ul. Zakładowej w Raciborzu wraca na forum Rady Miasta. Radny Adam Witecki (na zdj.) w interpelacji z 25 czerwca 2025 r. pyta o działania podjęte po powodzi z 15 września 2024 r., która dotknęła m.in. firmy ZNNC, Fresa-Camp i Metal-Technik. Wiceprezydent Małgorzata Rudnicka-Głowińska odpowiedziała, że wykonano już ekspertyzę hydrologiczną, opróżniono jeden ze stawów, rozwiązano umowę dzierżawy oraz zaplanowano monitoring kolejnych zbiorników i kanalizacji deszczowej.
Zalanie, do którego doszło jesienią 2024 roku, miało poważne konsekwencje dla lokalnych przedsiębiorców. Firmy działające przy ul. Zakładowej zgłaszały nie tylko straty materialne, ale również obawy przed powtórzeniem się podobnych zdarzeń w przyszłości. Gmina Racibórz po zdarzeniu zadeklarowała przeprowadzenie szczegółowej analizy sytuacji, w tym ekspertyzy hydrologiczno-hydraulicznej. Jak wynika z odpowiedzi udzielonej przez zastępczynię prezydenta, ekspertyza została wykonana, a koszt naprawy uszkodzonej grobli oszacowano na 75 tys. zł.
Jednocześnie zakończono dzierżawę terenu, na którym znajdował się jeden ze stawów – na żądanie przedsiębiorców został on opróżniony. Drugi staw – przepływowy – znajduje się w naturalnym obniżeniu terenu i zgodnie z oceną władz nie pełni funkcji przeciwpowodziowej. Jego dzierżawca posiada wymagane pozwolenie wodnoprawne i został zobowiązany do monitorowania poziomu wody.
Urzędnicy zwracają też uwagę na obecność innych zbiorników, w tym prywatnych, zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie firm, w tym największego na działce nr 414/69. W opinii miasta to właśnie ten zbiornik oraz lokalna kanalizacja deszczowa wymagają dodatkowego nadzoru i ewentualnych działań zabezpieczających.
Pełna treść interpelacji i odpowiedzi:
Interpelacja Radnego Adama Witeckiego
Otrzymałem interwencje od firm mieszczących się w lokalizacji Racibórz, ul. Zakładowa 2 (ZNNC, Fresa-Camp, Metal-Technik) w kwestii zalania, które miało miejsce w dniu 15.09.2024 r., poniesionych strat oraz zagrożenia powodziowego, którego ryzyko występuje.
Zgodnie z pismem GN.6845.1.174.2023.PJ z dnia 19.12.2024 r., skierowanym do p. Piotra Wolińskiego (ZNNC Sp. z o.o.), Gmina deklarowała szczegółowe rozpoznanie przedmiotowej sprawy, w tym zlecenie wykonania specjalistycznej ekspertyzy hydrologiczno-hydraulicznej.
Proszę o informację na temat aktualnego stanu rzeczy, ze szczególnym uwzględnieniem działań podjętych w celu właściwego utrzymania jakości grobli (działka 436/69) oraz rozwiązań pozwalających usuwać nadmiar wody ze stawów w przypadku nadmiernego nagromadzenia się w nich wody.
Odpowiedź
W odpowiedzi na interpelację z dnia 25.06.2025 r. w sprawie zalania nieruchomości przy ul. Zakładowej w Raciborzu, które miało miejsce w dniu 15.09.2024 r. oraz zagrożenia powodziowego dla firm mieszczących się przy ww. ulicy niniejszym informuję, co następuje.
W ślad za pismem GN.6845.1.174.2023.PJ z dnia 19.12.2024 r. Gmina dokonała oszacowania kosztów naprawy/remontu uszkodzonej grobli na kwotę 75.000 zł, co zostało ujęte w protokole strat, jakie Gmina poniosła w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej, który jest w trakcie procedowania.
Zlecono wykonanie i otrzymano specjalistyczną ekspertyzę hydrologiczno-hydrauliczną dla potrzeb oceny stanu technicznego stawu, a także pod kątem dalszych kierunków działań na przedmiotowym terenie, dla obu stawów położonych na gruncie Gminy Racibórz.
Ponadto z dniem 31.03.2025 r. rozwiązano umowę dzierżawy na teren obejmujący część działki nr 469 km. 2 obręb Brzezie, na którym zlokalizowany był pierwszy staw. Woda ze stawu została opróżniona na żądanie jednej ze spółek mieszczących się przy ul. Zakładowej. Staw jest obecnie suchy.
W odniesieniu do drugiego stawu zlokalizowanego na działkach nr 464, 463 i 94 oraz na rowie – działka nr 246 – jest to staw przepływowy. Jego lokalizacja w tym miejscu jest spowodowana czynnikami naturalnymi, tzn. powstał w naturalnym obniżeniu terenu wokół przebiegającego w tym rejonie rowu prowadzącego wody opadowe, o silnym uwilgotnieniu. Wskutek powyższych uwarunkowań staw jest napełniony w sposób ciągły. Woda do stawu dopływa przepustem i odpływa z niego również przepustem. Teren poniżej stawu jest silnie porośnięty, nieużytkowany, silnie uwilgotniony, posiada naturalne właściwości retencyjne. Należy zaznaczyć, iż przedmiotowy staw nie pełni funkcji ochrony przeciwpowodziowej. Jednocześnie nadmieniam, iż dzierżawca nieruchomości uzyskał pozwolenie wodno-prawne i został zobowiązany do systematycznego monitorowania poziomu wody w stawie.
Ponadto zaznaczyć należy, iż wskazane wyżej stawy, stanowiące własność Gminy, nie są jedynymi zlokalizowanymi na przedmiotowym terenie, w obszarze którego znajdują się również stawy prywatne.
Dodać należy, iż największy obecnie powierzchniowo zbiornik znajduje się w obszarze działki nr 414/69 w bezpośrednim sąsiedztwie firmy, zlokalizowanej przy ul. Zakładowej. Stan tego stawu powinien być również monitorowany. Potencjalnego zabezpieczenia wymaga także kanalizacja deszczowa znajdująca się w obszarze okolicznych firm – pod względem przepustowości.
Jednocześnie dodać należy, iż działka nr 436/69 wskazana w treści Pana interpelacji stanowi własność Skarbu Państwa, oddana w użytkowanie wieczyste osobie prawnej i jest zlokalizowana w sąsiedztwie ww. prywatnych stawów.
Z up. Prezydenta Miasta
Małgorzata Rudnicka-Głowińska
Zastępca Prezydenta Miasta
Komentarze (0)
Dodaj komentarz