Noblistka z indeksem

Agnieszka Gogolewska, na co dzień studentka II roku edukacji artystycznej na specjalności obraz cyfrowy i fotografia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu, została laureatką w konkursie Studencki Nobel 2009. Konkurs organizuje Niezależne Zrzeszenie Studentów.
Uroczysta gala konkursu odbyła się 7 maja w Bibliotece Śląskiej w Katowicach i miała charakter regionalny. Żeby się tam jednak znaleźć, należało przejść pierwszy etap kwalifikacji, tzw. wewnętrzny. – Regulamin przewidywał, że zgłoszenia do konkursu mogą złożyć trzy osoby z każdego kierunku oferowanego przez uczelnię. Do udziału w nim namówiła mnie Gabriela Habrom – Rokosz, kierownik Zakładu Fotografii i Multimediów Instytutu Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu – mówi Agnieszka, która jednocześnie przyznaje, że do pomysłu podeszła sceptycznie.
- Zaczęłam wypełniać kartę zgłoszeń. Początkowo myślałam, że nie będę miała nic do napisania, ale kiedy już zaczęłam, okazało się, że jest tego nawet sporo. Musiałam zebrać szereg dokumentów: potwierdzenie ostatniej średniej wyników nauczania, certyfikaty językowe, zaświadczenie o ocenie z języka angielskiego oraz zaświadczenia o udziale w wystawach, odbytych praktykach itd. Zbieranie podpisów i odpowiednich pieczątek zajęło sporo czasu, ale w końcu w ostatnim tygodniu marca przekazałam swoje zgłoszenie.
Komisja uczelniana PWSZ w Raciborzu wybrała najlepszych: Natalię Janik, Agnieszkę Gogolewską, Annę Marię Rosół oraz Arkadiusza Trzebunię.
Wymienione osoby otrzymały wkrótce zaproszenia imienne na galę, która miała odbyć się w Katowicach. Podobne zaproszenia trafiły jeszcze do 51 studentów, reprezentujących 20 uczelni wyższych z całego województwa śląskiego. Agnieszka Gogolewska została wyróżniona tytułem Zwycięzcy Uczelnianego w Konkursie na Najlepszego Studenta RP, a tym samym okazała się spełniać wszelkie wymagania, które pozwoliły jej pokonać troje pozostałych studentów z PWSZ w Raciborzu.
Konkurs ma zachęcać i motywować zdolnych studentów do pracy i doskonalenia swoich umiejętności, przy czym studencki charakter nagrody podkreśla, że przecież nie samą nauką student żyje – stąd przy ocenie kandydatów brano pod uwagę nie tylko średnią wyników nauczania, ale również inne osiągnięcia. W przypadku Agnieszki były to chociażby udział w IV i V Międzynarodowym Festiwalu Fotografii. - Miałam tam okazję zaprezentować swoje fotografie, które powstały w ramach zajęć Studenckiego Koła Fotografii Artystycznej Foton – wyjaśnia.
Studentka wystawiała swoje prace także w galerii studenckiej w Ostrawie oraz podczas Art – Sesji, czyli przeglądu sztuki studenckiej. Jak mówi, nie określiła się jeszcze w jednym typie fotografii, ale coraz bardziej przekonuje się do fotoreportaży. Doświadczenie w tej dziedzinie zdobyła przy okazji dokumentowania wydarzeń z życia raciborskiej uczelni, dzięki czemu jej fotki znajdziemy w czasopiśmie PWSZ, zatytułowanym Eunomia.
Można więc stwierdzić, że motto konkursu Studencki Nobel 2009, jakim były słowa Alberta Einsteina - Nie traktujcie studiów jako obowiązku, lecz jako godną pozazdroszczenia okazję poznania wyzwalającej mocy piękna w dziedzinie ducha. Nie tylko uraduje to wasze serca, ale i przyniesie pożytek społeczeństwu, któremu będziecie później służyć – w przypadku Agnieszki sprawdza się w stu procentach.
Na koniec trzeba dodać, że studentka oczekuje na informację o terminie etapu ogólnopolskiego Studenckiego Nobla 2009, który odbędzie się w Warszawie. Tam spotka się z 15 osobami, najlepszymi studentami z każdego województwa.
Iwona Świtała
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany