Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 kwietnia 202309:50

TAK albo NIE. Apel miejskiej konserwator zabytków

TAK albo NIE. Apel miejskiej konserwator zabytków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Rajcy komisji oświaty pochylili się, 19.04., nad projektem uchwały w sprawie utworzenia parku kulturowego pod nazwą „Park Kulturowy Serce Starego Raciborza”. Jej przedstawieniem zajęła się Maria Olejarnik (na zdj.), Miejska Konserwator Zabytków. Temat wraca po wielu miesiącach na forum Rady Miasta.

- Park Kulturowy był bardzo szeroko dyskutowany. Rada zdecydowała jednak o odsunięciu prac nad uchwałą do listopada 2022. W urzędzie jednak nieco to przeciągnęliśmy. Zmodyfikowaliśmy zapisy uchwały, by były czytelniejsze pod względem prawnym. Zmodyfikowano także mapę oraz granicę ewentualnego Parku Kulturowego. Prosiłabym, by już nie przesuwać w czasie tej uchwały, jedynie zagłosować za lub przeciw – powiedziała M. Olejarnik.

Do dyskusji jako pierwsza zgłosiła się radna Justyna Henek-Wypior. - Czy robiliście rekorekonesans, szyldów trzeba będzie zmienić? - dociekała. - Nie robiliśmy takiego rozpoznania. Podmiotu już od jakiegoś czasu występują o pozwolenia, co już zresztą widać na mieście. A te, które są, wymieniane są sukcesywnie. Nie widzieliśmy potrzeby, by to zliczać – odparła M. Olejarnik.

- Racibórz nie jest ani Krakowem, ani Gnieznem, a my na siłę chcemy robić coś nawiązującego do historii. Czy tylko dlatego, że mamy zamek? - dociekała radna. - Naszą rolą, jako zespołu do spraw Parku Kulturowego było przygotowanie tego wszystkiego. Teraz decyzja jest w państwa rękach, czy on będzie czy nie. Przygotowaliśmy uchwałę najlepiej jak potrafiliśmy. Wiadomo, że przedsiębiorcy będą musieli ponieść pewne koszty i oni są już na to przygotowani. A to już państwo zdecydują, jak będzie – odpowiedziała Miejska Konserwator Zabytków.

- Jak możemy wybudować coś nowego na placu Długosza? Bo ja sobie nie wyobrażam, by tam budować coś dostosowanego do otoczenia. Czy sobie nie podcinamy w ten sposób gałęzi, na której siedzimy? - dociekał radny Leon Fiołka.

- Zdaję sobie sprawę, że blokujemy pewną wyobraźnię architektoniczną, ale nie zakazujemy budowy czegokolwiek nowoczesnego o wysokiej jakości. Chciałabym zauważyć, że na placu Długosza mamy miejscowy plan zagospodarowania i widnieje w nim zapis, że ma być to zabudowa nawiązująca do zabudowy historycznej. Proszę się jednak nie przejmować, bo dobry architekt wpisze budynek w już te istniejące – stwierdziła M. Olejarnik.

Uchwała została poddana pod głosowanie. Czterech radnych było za, sześciu wstrzymało się od głosu, a dwóch było nieobecnych. Dokument zyskał więc pozytywną opinię komisji.

O parku kulturowym w Raciborzu (inf. UM)

Miasto Racibórz w grudniu 2019 r. z przystąpiło do prac nad utworzeniem w Mieście Racibórz parku kulturowego. Głównym celem podjętych działań jest podwyższenie świadomości o posiadanym bogatym dziedzictwie ponad 8-wiekowego Raciborza oraz współodpowiedzialności wszystkich mieszkańców za publiczną przestrzeń miasta.

Zasady sytuowania ogródków gastronomicznych
Zasady parku kulturowego

Nowy projekt uchwały w sprawie utworzenia parku kulturowego pod nazwą „Park Kulturowy Serce Starego Raciborza” zostanie poddany głosowaniu na sesji Rady Miasta Racibórz 26 kwietnia 2023 r.

Formalne prace nad utworzeniem w Raciborzu parku kulturowego trwają już od grudnia 2019 r. kiedy to Rada Miasta Racibórz podjęła stosowną uchwałę intencyjną. Zgodnie z nią do 18 marca 2020 r. można było składać wnioski do tworzonego parku kulturowego. Dodatkowo w czerwcu i listopadzie 2021 r. była możliwość mailowego składania uwag co do treści projektu uchwały. Ponadto w czasie prac nad projektem na przestrzeni lat 2019-2023 odbyły się różne warsztaty, wizyty studyjne a także spotkania i konsultacje z przedsiębiorcami oraz mieszkańcami.

Po pozytywnym zaopiniowaniu projektu uchwały przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora zabytków park kulturowy był przedmiotem obrad na sesjach Rady Miasta w listopadzie i grudniu 2021 r. a także w styczniu 2022 r. Radni za każdym razem decydowali o odroczeniu głosowania nad parkiem kulturowym. W maju 2022 r. I Zastępca Prezydenta Miasta Racibórz w towarzystwie urzędników spotkał się z samorządowcami Brzegu i Pszczyny w celu wymiany spostrzeżeń i wniosków dotyczących tworzonych i funkcjonujących parków kulturowych. Wynikiem tego spotkania była między innymi zorganizowana w listopadzie 2022 r. przez Miasto Racibórz wspólnie z Akademią Nauk Stosowanych konferencja pn. „Ochrona krajobrazu kulturowego miast historycznych”. Była ona świetną okazją do głębszego zapoznania się z tematem i weryfikacji założeń raciborskiego parku kulturowego.

Dla lepszego skonstruowania zapisów uchwały Miasto Racibórz wystąpiło o opinię co do jej treści do Instytutu Architektury Akademii Nauk Stosowanych oraz do dr inż. architektury krajobrazu Łukasza Dworniczaka.

Przedłożona radnym do głosowania na sesję 26 kwietnia 2023 r. uchwała jest wynikiem wniosków mieszkańców, konsultacji, uwag zgłoszonych przez radnych oraz ww. opinii, przy czym treść jest zgodna z zapisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami i innymi aktami prawa oraz była tworzona przy zachowaniu równowagi interesów. Została także ponownie zaopiniowany przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w kwietniu 2023 r.

Komplet informacji o pracach nad parkiem kulturowym w Raciborzu znajduje się na stronie Urzędu Miasta Racibórz w zakładce PARK KULTUROWY: https://www.raciborz.pl/dla_mieszkancow/PARK_KULTUROWY 

Autor: (greh), fot. arch. UM, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 czerwca 202309:06

Ford w rowie w Zabełkowie. Kierująca źle się poczuła

Ford w rowie w Zabełkowie. Kierująca źle się poczuła - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Grupa Racibórz 112
Reklama
Aktualności1 czerwca 202318:29

Zakręcony Dzień Dziecka na Jordanie [FOTO i WIDEO]

Zakręcony Dzień Dziecka na Jordanie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Setki dzieci przewinęły się dziś przez Park Jordanowski. Zorganizowano tu Dzień Dziecka w ramach obchodów Dni Raciborza 2023.

red., fot. w, M. Kościelniak
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 czerwca 202321:42

SIDOR x S-AGE. Klasyka w elektronicznym brzmieniu w podziemiach wodociągów

SIDOR x S-AGE. Klasyka w elektronicznym brzmieniu w podziemiach wodociągów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
Racibórz:

Grali już w raciborskim Muzeum, a dziś, 1 czerwca, w ramach Dni Raciborza w ogromnych podziemnych wnętrzach filtrów powolnych z końca XIX w. To już drugie takie wydarzenie organizowane w Wodociągach Raciborskich. Wybrzmiała klasyka w elektronicznym ujęciu.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.