Polowy porażony wynikami kontroli. Lenk: to kwestia VAT, budowaliśmy po niższych kosztach

Były prezydent Mirosław Lenk odniósł się do konferencji obecnego włodarza Dariusza Polowego, na której ten ogłosił, iż przekazuje do rzecznika finansów publicznych sprawę sprzed 10 lat, dotyczącą budowy H2Ostróg.
Polowy podczas konferencji podniósł, że upoważnienie, jakie z związku z budową aquaparku w 2012 r. ówczesny prezydent Lenk wystawił dla dyrektora OSiR-u Jerzego Kwaśnego, było o 4 mln zł niższe niż wynikało to z przetargów. Przyznał, że zlecona przez niego kontrola nie ujawniła nieprawidłowości w wydatkowaniu pieniędzy, ale i tak jej wynik uznał za "porażający", dodając, że "ujawniono okoliczności wskazujące na popełnienie czynu stanowiącego naruszenie dyscypliny finansów publicznych". Sprawę postanowił zgłosić do rzecznika finansów publicznych, przyznając, że nie ma wiedzy nt. okresu przedawnienia (karalność mija z upływem trzech lat od potwierdzonego naruszenia). Pełna treść oświadczenia prezydenta i wideo, na którym je odczytuje w tekście: Polowy cofa się o dekadę. Chce, by rzecznik dyscypliny finansów zbadał sprawę budowy aquaparku H2Ostróg.
Do sprawy odniósł się były prezydent Mirosław Lenk, za którego kadencji zbudowano H2Ostróg. - Przy realizacji inwestycji budowy H2Ostróg poszukiwano możliwości odliczenia podatku VAT. O ile dobrze pamiętam, miasto zamawiało nawet specjalnie opracowanie dotyczące możliwości odliczenia/odzyskania podatku VAT. Z tych właśnie powodów zdecydowano się na realizację zadania przez zakład budżetowy, a nie samodzielnie przez gminę. Zakład budżetowy powiązany jest z budżetem miasta dotacją, jego dochody i wydatki nie są dochodami i wydatkami budżetu. OSIR zgodnie z zapisem WPF otrzymywał dotacje w kwocie netto, ponieważ podatek VAT na etapie realizacji inwestycji był odliczany. Plan finansowy zakładu budżetowego jest planem przychodów, dotacji i kosztów oraz funduszu obrotowego. Podatek VAT nie jest kosztem, w tym przypadku bowiem podlegał odliczeniu. Upoważnienie obejmowało kwotę dotacji ujętą w budżecie, oprócz tego dyr. OSIR posiadał upoważnienie do dysponowania budżetem w ramach planu finansowego jako kierownik zakładu. Inwestycja realizowana była jeszcze przed centralizacją VAT, zakład rozliczał podatek samodzielnie. Nie wiem czy było to najlepsze rozwiązanie na świecie, ale pozwoliło na odliczenie VAT i w efekcie zrealizowanie inwestycji po niższych kosztach – czytamy w przesłanym nam oświadczeniu.
Urząd Miasta nie udostępnił treści pisma, jakie skierował prezydent Dariusz Polowy do rzecznika dyscypliny finansów.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz