Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności9 grudnia 202212:47

Od 11 grudnia nowy rozkład jazdy na kolei. Gorsze połączenie Raciborza ze stolicą

Od 11 grudnia nowy rozkład jazdy na kolei. Gorsze połączenie Raciborza ze stolicą - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- W niedzielę 11 grudnia wchodzi w życie nowy rozkład jazdy. Kolej staje się bardziej dostępna - zwiększa się liczba przystanków. Przybywa połączeń - pociągi wracają m.in. do Wisły. Krótsze czasy podróży będą w połączeniach międzyregionalnych z Krakowa do Katowic i regionalnych m.in. z Białegostoku do Siedlec oraz z Hrubieszowa do Zamościa. Nowy rozkład z wyprzedzeniem był dostępny na dworcach, peronach oraz w Internecie - informuje PKP. Co nowego w Raciborzu?

W Raciborzu zmieniają się godziny kursowania pociągów. Pozostają Intercity do Warszawy (IC Skarbek do Olsztyna zamiast IC Pilecki), Krakowa, Lublina, Olsztyna, Berlina, Budapesztu, Wiednia, Pragi (TLK Galicja). W wakacje TLK Pirat pojedziemy do Kołobrzegu. Dobre połączenia zachowają Chałupki, choć nie będą już tu docierały pociągi czeskiego przewoźnika Leo Express. Kuźnia Raciborska będzie miała połączenie z Bielsko-Białą, Ustką, Zakopanem czy Bydgoszczą. Lokalne Koleje Śląskie też zmieniają głównie godziny kursowania, eliminują weekendowe połączenie z Żywcem, ale umożliwią dojazd do Beskidu Śląskiego.

Krytycznie o zmianach wypowiada się jeden z naszych Czytelników. Od 11 grudnia br. Racibórz traci codzienne połączenie z Warszawą w godzinach rannych. Zmieniona zostanie trasa przejazdu IC Pilecki z Raciborza na Bielsko Białą. Pozostaje nam IC Batory z Budapesztu do Terespolu przez Warszawę Gdańską o godz. 15:15. Z uwagi na liczne opóźnienia pociągów IC, bardzo istotnym elementem są bezpośrednie połączenia, co gwarantuje dojechanie w zaplanowanym czasie do celu. Biorąc pod uwagę wysokie ceny paliwa, obywatele naszego kraju na dłuższych trasach korzystają z transportu zbiorowego. Już teraz zdarza się, że nie można kupić biletu na dany pociąg, ewentualnie udaje się kupić bilet bez gwarancji miejsca siedzącego. Do tego dochodzą braki taboru, co widać gołym okiem po pociągach dalekobieżnych przejeżdżających przez Racibórz, iż składają się z wagonów zagranicznych przewoźników, głównie czeskich. Ponadto, na tak długim przebiegu trasy (z Budapesztu) nietrudno o opóźnienie pociągu. W miejsce IC Pilecki będzie IC Skarbek do Olsztyna przez Warszawę Gdańską, wyjazd z Raciborza o bardzo wczesnej nieatrakcyjnej porze tj. 4:30. Pociąg dotrze do Warszawy o godz. 9:58, gdzie w innych połączeniach dociera po ok. 4 godzinach.

Na zdjęciu stacja w Raciborzu, 27.11.2022 r., wsiadanie do IC Batory 15:18

Nowy rozkład uwzględnia codzienne kursy ponad 5 tys. połączeń aglomeracyjnych, regionalnych i dalekobieżnych oraz kontynuację prac na liniach i stacjach. Rozkład został przygotowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspólnie z przewoźnikami tak, aby podróżni korzystali z efektów inwestycji. To lepszy dostęp do podróży pociągiem z nowych i zmodernizowanych stacji oraz przystanków, a także korzystniejsze oferty połączeń.

Bardziej konkurencyjna kolej będzie w Krakowie i Małopolsce. Od niedzieli w aglomeracji krakowskiej podróżni zyskają lepszą ofertę połączeń ze stolicy Małopolski do Wieliczki (58 pociągów w dobie, jest 38). To efekt budowy dodatkowego toru pomiędzy Krakowem Płaszowem a Bieżanowem. Podróże ułatwią nowe perony na stacjach Kraków Płaszów i Kraków Bieżanów.

Od 22 grudnia pociągiem dojedziemy do Zakopanego. W okresie zimowym będą połączenia dalekobieżne m.in. z Trójmiasta, Szczecina i z Warszawy oraz połączenia regionalne. Na kolejowej zakopiance dodatkowy dostęp do kolei zapewnią nowe przystanki Rzozów Centrum i Wola Radziszowska Lipki. Na trasie przebudowano już blisko 30 stacji i przystanków. O kilka minut krótszy będzie przejazd z Krakowa do Katowic.

Najszybszy pociąg połączy stolice województw śląskiego i małopolskiego w 48 minut. Wracają pociągi do Wisły. Po przebudowie torów i mostów m.in. na odcinku Goleszów – Wisła, czas przejazdu z Katowic będzie o 30 min. krótszy i zajmie ok. 1h 40 min. Dla wygody podróżnych jest nowy przystanek Ustroń Brzegi oraz przebudowane i dostępne dla wszystkich stacje i przystanki.

O 30 pociągów więcej zatrzyma się na stacji Łódź Kaliska. Przez stację będzie kursować ok. 180 składów m.in. dalekobieżne z Gdyni i Poznania do Krakowa, Katowic i Zakopanego. Na Łodzi Kaliskiej zatrzymają się wszystkie pociągi aglomeracyjne i regionalne z Sieradza i Zduńskiej Woli. Będzie więcej połączeń do Skarżyska-Kamiennej. To efekt przebudowy peronów, stacji i otwarcia wiaduktu.

Lepsze połączenia regionalne na Podlasiu są wprowadzane dzięki modernizacji linii Rail Baltica. Po 14 latach od stycznia pociągi regionalne pojadą z Białegostoku do Czyżewa i Małkini w woj. mazowieckim. Dotychczas składy regionalne na podlaskiej trasie kursowały tylko do stacji Szepietowo. Będą krótsze o około kwadrans podróże w relacji Białystok - Siedlce, dzięki zwiększeniu prędkości pociągów na odcinku Hajnówka - Nurzec.

Cykliczny rozkład jazdy z Lublina do Warszawy - pociągi dalekobieżne do stolicy będą odjeżdżać z Lublina Głównego 5 min po pełnej godzinie. Dobre zmiany są po pracach na trasie Hrubieszów – Zamość. Podróż skróci się o około 11 minut. Mieszkańcy Hrubieszowa będą mogli skorzystać z bezpośredniego połączenia do Kołobrzegu.

Podróżujący po Dolnym Śląsku zyskują dodatkowe połączenia. Po powrocie kolei na trasę Wrocław – Sobótka – Świdnica i Wrocław Sołtysowice – Jelcz, kolej wraca ponad 20 latach do Chocianowa. To efekt przygotowania trasy przez samorząd województwa z udziałem prac PLK SA. Czas przejazdu na trasie Legnica – Chojnów – Chocianów ok. 40 min.

Zwiększa się liczba przystanków i dostępność do kolei

Od niedzieli 11 grudnia dostęp do kolei ułatwi 6 nowych przystanków: Zator Park Rozrywki na linii Kraków Płaszów – Oświęcim, Wolbrom Zachodni na linii Tunel – Sosnowiec, Tomaszówek na trasie Łódź – Skarżysko Kamienna, Rzozów Centrum i Wola Radziszowska Lipki na trasie Kraków – Zakopane, Ustroń Brzegi na linii Wisła – Katowice. Od stycznia pociągi zatrzymają się na kolejnych nowych przystankach na Mazowszu: w Groszowicach między Radomiem a Dęblinem oraz w Dąbrówce Zabłotniej między Skarżysko Kamienną a Radomiem.

Około 20 nowych przystanków przybyło na sieci kolejowej od poprzedniego grudniowego rozkładu jazdy w 2021 r. - to m.in. Warka Miasto, Wrocław Partynice, Wrocław Wojszyce. W minionym roku dzięki inwestycjom PLK ze środków budżetowych i współfinansowaniu z programów unijnych przywrócono połączenia kolejowe m.ni. na trasach: Wrocław- Sobótka – Świdnica; Mielec- Padew; Zielona Góra – Gubin. Na modernizowanych liniach m.in. Poznań – Szczecin; Opole – Kędzierzyn, Koźle; Kraków - Zakopane zwiększyła się liczba dostępnych dla wszystkich stacji i przystanków.

Kontynuowane będą inwestycje, które przyniosą następne korzystne dla podróżnych kolei efekty. Szeroki zakres prac m.in. na stacji Warszawa Zachodnia, na terenie Opola, na linii Rail Baltica, krakowskim węźle kolejowym jest uwzględniony w rozkładzie jazdy.

Kompleksowa informacja dla podróżnych

Informacje na temat aktualnego rozkładu jazdy pociągów są dostępne na stacjach i przystankach, w Internecie na portalpasazera.pl, stronach przewoźników oraz w aplikacjach mobilnych Portal Pasażera i Rozkład-PKP.

Autor: inf. PKP PLK, red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 stycznia 202310:00

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie minionego weekendu strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali sześć interwencji. Działania prowadzono w Sławikowie i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Aktualności31 stycznia 202316:50

Zmiana warty u raciborskich strażaków

Zmiana warty u raciborskich strażaków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. KP PSP Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.