Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja8 marca 201214:58

W PWSZ poczytasz online

W PWSZ poczytasz online - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Od 4 do 10 marca w PWSZ trwa Tydzień e-książki. Czytelnicy, którzy posiadają konto w serwisie IBUK mają szansę na dostęp do publikacji z czytelni on-line ibuk.pl. Czy to oznacza, że tradycyjna, drukowana książka traci na swojej wartości? Niekoniecznie, a może wprost przeciwnie.

Począwszy od 2001 - roku wprowadzenia serwisów internetowych Web 2.0, Internet jest w stanie zaoferować użytkownikowi coraz to nowsze i wygodniejsze rozwiązania technologiczne. Dotyczy to również sposobu czytania książki, którą możemy mieć nie ruszając się z domu. Internetowi entuzjaści wróżyli swego czasu rychły upadek druku. Byli w błędzie, okazuje się, że książka jest w stanie rywalizować z e-bookiem, a nawet współpracować. Dowodem niech będzie organizowany w bibliotece PWSZ Tydzień e-książki. Postanowiliśmy porozmawiać na ten temat z Zenoną Mrożek, dyrektor biblioteki.   

Nasz Racibórz:  Jaki jest cel prowadzenia tego typu akcji jak Tydzień e-książki?

Zenona Mrożek: Chcemy przede wszystkim rozpowszechnić temat książek elektronicznych, przybliżyć go czytelnikom. W styczniu 2011 roku zakupiliśmy do naszej biblioteki bazę czytelni on-line ibuk.pl, zawierającą 179 publikacji elektronicznych. Nasi czytelnicy korzystali z niej przez okres jednego roku. Nowa baza zakupiona w styczniu 2012 roku zawiera 183 publikacji. Czytelnicy mają do niej stały dostęp, mogą korzystać z bazy na terenie biblioteki, uczelni oraz na komputerach domowych. Muszą tylko zabrać z biblioteki hasło dostępu do publikacji. W Tygodniu e-książki biblioteka zorganizowała dla swoich czytelników bezpłatny dostęp do nowych publikacji. Czytelnicy zainteresowani dostępem do książek i podręczników w formie elektronicznej, mogą zgłosić się do Biblioteki w celu odebrania kodu aktywacyjnego do dowolnej publikacji z czytelni on-line ibuk.pl.(wszystkie książki - ok. 3000 tytułów). Dodatkową motywacją do pobrania kodów są przygotowane w ramach promocji niespodzianki. Pierwsze osoby, które zgłoszą się do biblioteki po kod aktywacyjny, otrzymają gadżety.

NR: Czy ta akcja wiążę się z tym, że studenci czytają mało drukowanych książek? Czy jest jakaś tendencja spadkowa?

ZM: Nie zauważyliśmy takiej tendencji. Prowadzimy w naszej bibliotece statystykę wypożyczonych i udostępnionych zbiorów bibliotecznych. W roku akademickim 2010/2011 średnia wypożyczonych książek na jednego czytelnika wynosiła 6,7 woluminów. W latach poprzednich było porównywalnie: 5,8 książek, 6,5 książek. Odpowiadając szerzej na pytanie: biblioteka musi się rozwijać i unowocześniać, dostosowywać do rzeczywistości. Dlatego, jeżeli mamy możliwości to testujemy bazy danych, umożliwiamy naszym czytelnikom dostęp do książek elektronicznych i różnych źródeł informacji.

NR: Czy można drukować ibukowe publikacje?

ZM: Nie można ich drukować, w sensie prawnym i technicznym. Opcje drukowania i kopiowania podczas przeglądania ibuka są zablokowane. Teraz jednakże – w Tygodniu e-książki, Państwowe Wydawnictwo Naukowe wraz z ofertą przekazanych 100 dodatkowych kodów dostępu do książek elektronicznych, umożliwia wydrukowanie 20 stron z wybranej przez siebie publikacji. Bezpłatny tydzień dostępu rozpoczyna się w dniu aktywacji kodu (otrzymany kod należy aktywować do 31 marca).

NR: Czy książki tradycyjne, drukowane, zostaną w przyszłości wyparte przez e-booki?

ZM: Myślę, że forma książki drukowanej ma trwałą wartość. Będą czytelnicy, którzy zaczną korzystać z książek elektronicznych, ale na pewno pozostaną tacy, którzy pozostaną przy tradycyjnej formie. Na pewno z biegiem lat zjawisko rozpowszechniania się e-booków będzie narastało, ale książka drukowana będzie stale dostępna na regale bibliotecznym. My bibliotekarze jesteśmy pewni, że obok książki elektronicznej będzie funkcjonowała książka tradycyjna-drukowana.

NR: Biblioteka prowadzi dla studentów przysposobienie biblioteczne?

ZM: Przysposobienie biblioteczne stanowi istotny element procesu dydaktycznego biblioteki. Są to zajęcia informacyjno-szkoleniowe, których głównym założeniem jest wyposażenie użytkowników w wiedzę o bibliotece oraz w umiejętności wyszukiwania i korzystania z zasobów i usług bibliotecznych. Zajęcia te są obowiązkowe dla studentów I roku studiów stacjonarnych i niestacjonarnych wszystkich kierunków i kończą się wpisem zaliczenia do indeksu. W ostatnich latach zmienił się w dużym stopniu program tych zajęć. Jeszcze nie tak dawno szczegółowo omawiano bibliografie drukowane, katalogi kartkowe, wzory wypełniania rewersów bibliotecznych itp. Obecnie największy nacisk kładzie się na korzystanie z elektronicznego systemu bibliotecznego Prolib oraz elektronicznych źródeł informacji. Aktualnie edukacja użytkowników w zakresie wykorzystania źródeł informacji staje się jednym z najważniejszych zadań stojących przed biblioteką.

NR: Dziękuję za rozmowę.

Z Zenoną Mrożek, dyrektor biblioteki PWSZ rozmawiał Bartłomiej Furmanowicz

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 maja 202318:58

Na Ostrogu ruszyła budowa lodowiska, na które... nie ma pieniędzy w budżecie miasta

Na Ostrogu ruszyła budowa lodowiska, na które... nie ma pieniędzy w budżecie miasta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
53
Racibórz:

Jak dotąd w raciborskim samorządzie nie było takiego problemu. Radni wykreślili lodowisko z budżetu, ale zanim to zrobili, OSiR podpisał umowę. Prace ruszyły, ale nie wiadomo skąd wziąć blisko 12 mln zł, by zapłacić wykonawcy, choć blisko 2 mln zł już wydano, od razu na zakup rolby.

(waw)
Reklama
Aktualności30 maja 202314:34

Znamy zwycięski projekt na zagospodarowanie rynku w Raciborzu [WIZUALIZACJE]

Znamy zwycięski projekt na zagospodarowanie rynku w Raciborzu [WIZUALIZACJE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
33
Racibórz:

Zgłosiło się 60 architektów, do konkursu dopuszczono 55, przysłano 20 prac, do ścisłego finału dostały się cztery. Zwycięska została wybrana jednogłośnie. Można ją zobaczyć w galerii.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 maja 202311:14

Polsko-czeskie pielgrzymowanie na tworkowski Urbanek [FOTO i WIDEO]

Polsko-czeskie pielgrzymowanie na tworkowski Urbanek [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Tworków, Bolesław, Owsiszcze i czeska Hać – wierni tych czterech wspólnot pielgrzymowali dziś, w Zielone Świątki, na Urbanek.

red.
Aktualności30 maja 202309:06

Nocna akcja strażaków na Chorzowskiej

Nocna akcja strażaków na Chorzowskiej  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu
Reklama
Aktualności29 maja 202308:40

Prezydent umorzył miejskim spółkom podatki. Trudna sytuacja Wodociągów Raciborskich

Prezydent umorzył miejskim spółkom podatki. Trudna sytuacja Wodociągów Raciborskich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
24
Racibórz:

Miasto chwali się niskimi stawkami za wodę i ścieki, ale Wodociągi Raciborskie sygnalizują, że utrzymanie modernizacji i inwestycji w infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną "w ograniczonym niezbędnym zakresie może okazać się trudne do realizacji", a "aktualna taryfa odbiega od realnego poziomu generowanych kosztów". Na zdj. prezes Wodociągów Michał Ziółkowski.

red.
Sport28 maja 202319:15

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Piłkarski weekend zakończony. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności29 maja 202309:11

20 tys. złotych strat w pożarze w Zawadzie Książęcej

20 tys. złotych strat w pożarze w Zawadzie Książęcej  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Nędza, OSP Zawada Książęca
Reklama
Aktualności29 maja 202309:00

Prezydent podzielił skórę na niedźwiedziu. Zysk PRD niższy niż się spodziewano

Prezydent podzielił skórę na niedźwiedziu. Zysk PRD niższy niż się spodziewano - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
21
Racibórz:

3,5 mln zł - tyle miał za 2022 r. wynieść zysk miejskiej spółki Przedsiębiorstwo Robót Drogowych, kiedy Dariusz Polowy w błysku fleszy zapowiadał przekazanie go na budowę basenów. Zysk okazał się znacznie niższy.

red.
Aktualności29 maja 202309:34

O krok od pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej

O krok od pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Kuźnia Raciborska
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.