Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności7 grudnia 201708:16

Z dziejów ziemi raciborskiej. Kim są ludzie na ziemi hulczyńskiej?

Z dziejów ziemi raciborskiej. Kim są ludzie na ziemi hulczyńskiej? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

"Kim są ludzie na ziemi hulczyńskiej?" (oryg. Kdo jsou lidé na Hlučínsku) - tak przetłumaczyć można tytuł otworzonej przed kilku laty wystawy stałej w muzeum w Hulczynie. Miejscowości tzw. Kraiku Hulczyńskiego były niegdyś mocno związane z Raciborzem i przygranicznymi wsiami z dzisiejszych Gmin Krzanowice, Krzyżanowice i Pietrowice Wielkie.

Apogeum wzajemnych powiązań i kontaktów przypadało na lata 1818-1920 oraz 1938-1945, kiedy to wymienione tereny znajdowały się w jednym powiecie należącym do Prus/Niemiec. Wydaje się, że mało kto oprócz miłośników historii lokalnej pamięta o dawnych powiązaniach i wspólnej historii, chociaż przypominają nam o nich ciągle... pomniki poległych w I. wojnie światowej żołnierzy, które można spotkać jeszcze w wielu miejscowościach po obu stronach dzisiejszej granicy. Ówcześni mieszkańcy naszych terenów razem służyli w pruskiej armii. I tak, dowiadujemy się z nich, że polegli po obu stronach dzisiejszej granicy nosili te same swojsko brzmiące i znajome nazwiska jak: Fichna, Foytzik, Fulneczek, Hiltawsky, Hluchnik, Kaluza, Kaschny, Kostka, Lassak, Nawrath, Stuchly, Wollny i wiele, wiele innych. Wzajemne stosunki i powiązania zaczęły słabnąć od roku 1920 – kiedy to Kraik Hulczyński znalazł się w granicach Czechosłowacji – a następnie wręcz upadać od roku 1945, kiedy to wzmiankowane tereny znalazły się w granicach Polski i Czechosłowacji. Państwa te, mimo, iż socjalistyczne, "ludowe" i "bratnie", to uszczelnianiem granic skutecznie utrudniały swoim mieszkańcom podtrzymywania wzajemnych kontaktów oraz przemieszczania się – nawet w strefach przygranicznych. Żyjących jeszcze w obu krajach autochtonów, mających w pamięci niepasującą do powojennych granic wspólnotę dziejów starano się natomiast nacjonalistyczną polityką historyczną i edukacją ogołocić z własnej przeszłości i dziedzictwa historycznego. Dziś, cieszymy sie z otwartych granic, wolności umożliwiającej nowiązywania nowych kontaktów, z czego korzysta już nie tylko wiele osób, czy to prywatnie czy to biznesowo, ale i wiele samorządów przy różnych projektach unijnych. Świadomość wspólnej historii i dziedzictwa wygląda jednak u wielu "Morawców" i Ślązaków po obu stronach aktualnej granicy, tak, że bliżej im do dalekich Pragi czy Warszawy niż do bliskich (zaledwie kilkanaście czy kilkadziesiat kilometrow!) Hulczyna i Raciborza.

W bieżącym roku przypada 200. rocznica ustanowienia "wielkiego" powiatu raciborskiego (Kreis Ratibor), który w jednym organizmie administracyjnym połączył Racibórz i Hulczyn, Krzanowice i Krawarz, Chałupki i Szylerzowice, Sudice i Pietraszyn oraz wiele innych miejscowości. Wspominanie takich okrągłych rocznic jest zazwyczaj impulsem do przypominania sobie minionych dziejów oraz refleksji. Niech będzie tak i w naszym wypadku – jest to dobra okazja, żeby wybrać się na wycieczkę do Muzeum w Hulczynie, mieszczącym się w tamtejszym zamku i dowiedzieć się tego kim są ludzie na ziemi hulczyńskiej. Nasi dawni i obecni sąsiedzi a być może nawet zapomniani krewni.

Muzeum w Hulczynie nie należy do dużych czy nawet średniej wielkości placówek, niemniej działa prężnie i może pochwalić się pewnymi sukcesami. Za swą flagową wystawę Kdo jsou lidé na Hlučínsku, otwartą w 2014 roku zdobyło nagrodę specjalną Gloria Musaealis, natomiast dzięki ocenom odwiedzających zostało uznane za Muzeum Roku 2016 w Republice Czeskiej. Placówka prezentuje też wystawy czasowe, ale trzonem pozostaje wspomniana wystawa o ludziach ziemi hulczyńskiej. Wystawa ma swój początek już przed wejściem na salę – na dziedzińcu zamku. Z cegieł po starym XIX. wiecznym budynku ułożono kilka ścianek, na których umieszczono daty z opisami najważniejszych, przełomowych wydarzeń z historii "Kraiku Hulczyńskiego". Stanowi to bardzo dobre wprowadzenie do dalszej części ekspozycji znajdującej się w zamku. Główna część wystawy podzielona jest tematycznie na sześć części: "granice", "wojny", "administracja terytorialna", "gospodarka", "rodzina i życie na wsi" oraz "tożsamość". Wymienione tematy przedstawiono wprawdzie na niedużej powierzchni, gdzie nie można było wyeksponować wszystkich ciekawych obiektów, ale za sprawą wpasowanych w wystawę pomocy multimedialnych możemy na ekranach przeglądać pozostałe bogate, zdigitalizowane zbiory oraz filmiki popularyzatorskie. Wystawę zamyka usytuowana na poddaszu sala, gdzie zaprezentowano dzieje dziewięciu przykładowych osób – z ich poniekąd charakterystycznymi dla regionu historiami. Dwie przedstawione historie są całkowicie autentyczne, natomiast reszta to fikcyjne osoby, których dzieje skonstruowano jednak inspirując się informacjami z wielu historycznych źródeł. Jeśli chodzi o formę wystawy, wrażenia wizualne, to całość została przedstawiona w nowoczesny, ciekawy, atrakcyjny i estetyczny sposób. Pomieszczenia zaadaptowano tak, że panuje w nich bardzo przyjemny klimat. Nie tylko jednak "wystrój" został przygotowany bardzo profesjonalnie ale również i same treści prezentowane na wystawie. Znajdziemy tam bogatą faktografię skłaniającą zwiedzających do własnych refleksji oraz umożliwiającą wielostronnespojrzenie na historię ziemi hulczyńskiej. Wystawa nie zawęża więc spojrzenia na historię przez pryzmat narodowy, nie zubaża jej przez prezentowanie propagandowych wykładni jednej konkretnej opcji narodowej (jak to jeszcze w niedalekiej przeszłości na Śląsku bywało) i nie jest przez to jednowymiarowa. Zobaczymy tam więc wystawę o prawdziwie regionalnej optyce, zawierającej w sobie bogactwo oddziaływania różnych kultur i wpływów.

Mimo, iż język polski nie należy do głównych języków wystawy, to goście z Polski mogą liczyć na polskie napisy lub lektora w filmach prezentowanych na wystawie. Zresztą, wielu mieszkańców polskiej strony Śląska rozumie w mniejszym lub większym stopniu czeski lub niemiecki, w których to językach przygotowano opisy wystawy więc nie powinno być kłopotów ze zrozumieniem wystawy. Nie trzeba dodawać, że również znajomość śląskiego ułatwi też odbiór treści.

Odwiedziny w Muzeum w Hulczynie pomogą nam na pewno lepiej poznać sąsiadow. Po wizycie w nim na pewno będziemy mogli spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie "kim są ludzie na ziemi
hulczyńskiej?"

Autor: Kamil Kotas, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności16 czerwca 202418:27

Tak w Raciborzu zagrzewali biało-czerwonych do boju [FOTO i WIDEO]

Tak w Raciborzu zagrzewali biało-czerwonych do boju [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dobra gra, niekorzystny wynik - tak można podsumować debiut biało-czerwonych w UEFA Euro 2024. Liczne grono kibiców zebrało się na zamku.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Sport15 czerwca 202421:57

Dziesięć do zera, Unia Racibórz żegna outsidera [FOTO]

Dziesięć do zera, Unia Racibórz żegna outsidera [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Kibice, którzy postanowili obejrzeć sobotnie spotkanie klasy okręgowej pomiędzy Unią Racibórz a Startem Mszana, nie mogli narzekać na brak goli. Padło ich aż dziesięć, wszystkie dla raciborzan. Rozegrano jednak tylko jedną połowę. Na drugą część meczu goście z Mszany już nie wyszli. Spotkanie rozpoczęło się od minuty ciszy dla uczczenia pamięci śp. Marcina Mizi, byłego gracza Unii, który padł ofiarą brutalnej napaści w Sosnowcu.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja16 czerwca 202400:21

Fenomenalna gala raciborskiej SKAZY [FOTO i WIDEO]

Fenomenalna gala raciborskiej SKAZY [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Racibórz:

Trzynastka okazała się szczęśliwa dla Zespołu Tanecznego Skaza, szczególnie w obszarze modern, jazz i teatr tańca. W niedzielę, 16.06., druga okazja, by obejrzeć wszystkie układy.

Jan Ptak
Aktualności16 czerwca 202418:02

Krzanowice wywożą trzy puchary z Bojanowa. Gminne zawody sportowo-pożarnicze

Krzanowice wywożą trzy puchary z Bojanowa. Gminne zawody sportowo-pożarnicze - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Zapowiada się ciekawa rywalizacja na jesiennych zawodach powiatowych. Krzanowice I miały dziś w sztafecie 57 a w bojówce 39 sekund, notując bardzo dobry łączny wynik 96, co stawia ich w gronie faworytów, obok Roszkowa i Samborowic, które wygrały swoje zawody gminne. W Bojanowie Krzanowice wygrały też wśród kobiet i CTIF chłopców.

fot. Nina Perek
Reklama
Aktualności16 czerwca 202421:09

Proszę państwa, oto król Raciborza [FOTO i WIDEO]

Proszę państwa, oto król Raciborza [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. waw, M. Wolnik, M. Kościelniak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Biznes17 czerwca 202407:23

Rafamet ma nowego prezesa

Rafamet ma nowego prezesa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. UM Piekary Śląskie
Aktualności16 czerwca 202422:07

W okrąglaku jak w Meksyku. Potomkowie Azteków w parafii NSPJ [FOTO i WIDEO]

W okrąglaku jak w Meksyku. Potomkowie Azteków w parafii NSPJ [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Raz w roku kościół pw. NSPJ wypełnia folklor różnych krajów świata. Na niedzielnej Mszy św. goszczą zespoły raciborskiego festiwalu Śląsk Kraina Wielu Kultur. Nie inaczej było dziś, 16.06.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności15 czerwca 202421:08

OSP Pogrzebień najlepsza w zawodach gminnych w Kobyli

OSP Pogrzebień najlepsza w zawodach gminnych w Kobyli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. w, M. Niewrzoł
Reklama
Sport16 czerwca 202419:00

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Większość piłkarskich lig zakończyło już sezon 2023/2024. W weekend rozegrano ostatnie mecze. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności16 czerwca 202423:42

Bojanów na bis! Zawody sportowo-pożarnicze gminy Krzanowice [FOTO]

Bojanów na bis! Zawody sportowo-pożarnicze gminy Krzanowice [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Rywalizacja, ale i rodzinny, strażacki piknik zorganizowano dziś, 16.06., na boisku w Bojanowie. Mundur strażacki ubrało kilka pokoleń mieszkańców gminy.

Mirosław Kościelniak
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 14.06.2024
16 czerwca 202421:51

Nasz Racibórz 14.06.2024

Nasz Racibórz 07.06.2024
7 czerwca 202409:19

Nasz Racibórz 07.06.2024

Nasz Racibórz 31.05.2024
31 maja 202409:28

Nasz Racibórz 31.05.2024

Nasz Racibórz 24.05.2024
23 maja 202423:06

Nasz Racibórz 24.05.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.