Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności19 czerwca 202408:37

Władze powiatu zdecydowane przekształcać, PiS i Silny Racibórz bronią MDK w obecnej formule

Władze powiatu zdecydowane przekształcać, PiS i Silny Racibórz bronią MDK w obecnej formule - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Władze powiatu chcą przekształcić Młodzieżowy Dom Kultury w instytucję kultury. Wątpliwości mają działacze PiS, poseł Paweł Jabłoński i radni miejscy skupieni wokół byłego prezydenta Dariusza Polowego.

Projekt uchwały Rady Powiatu

Na sesji 25 czerwca radni mają głosować nad projektem uchwały w sprawie określenia kierunków działania Zarządu Powiatu Raciborskiego w zakresie utworzenia powiatowej jednostki organizacyjnej pod nazwą „Powiatowy Dom Kultury" z siedzibą w Raciborzu przy ul. Stalmacha 12.

- W celu realizacji zadań własnych powiatu w przedmiocie rozwoju i upowszechniania kultury Zarząd Powiatu Raciborskiego podejmie działania zmierzające do utworzenia jednostki organizacyjnej pod nazwą "Powiatowy Dom Kultury" w Raciborzu, która przejmie zadania Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu. Założeniem jest, że prowadzenie zajęć w nowej jednostce będzie powierzone trenerom i instruktorom zatrudnionym dotychczas w Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu, a tym samym zajęcia pozaszkolne dzieci i młodzieży będą realizowane w większości bez zmian. Upowszechnianie kultury będzie efektywniejsze w nowo utworzonej jednostce organizacyjnej ze względu na poszerzenie oferty zajęć dla osób dorosłych, w tym seniorów, a także osób nieaktywnych zawodowo. Nowa jednostka będzie miała możliwość pobierania opłat od uczestników zajęć. Zatrudnienie trenerów i instruktorów będzie odbywać się na podstawie ustawy Kodeks Pracy, a nie jak do tej pory ustawy Karty Nauczyciela. Zamiarem samorządu jest zwiększenie atrakcyjności przedmiotowej jednostki poprzez skierowanie jej działań do potencjalnie wszystkich grup społecznych- mieszkańców powiatu raciborskiego. Zatem w tym stanie faktycznym i prawnym podjęcie niniejszej uchwały jest celowe i uzasadnione. Likwidacja ma nastąpić z dniem 28.02.2025 r.

Podczas komisji oświaty, 18.06., zarząd powiatu przedstawił projekt, zaprzeczając pogłoskom jakoby planowano sprzedać bazę MDK przy Stalmacha i przenieść placówkę w inne miejsce. W nowej formule MDK ma działać jak RCK, poszerzać ofertę zajęć i to przez cały dzień i wakacje. Podobne przekształcenia przeszedł MOS przy Klasztornej, dziś Powiatowe Centrum Sportu. Cennik będzie konsultowany z rodzicami, nikt nie straci pracy - nauczyciele przejdą do szkół. - Aktualnie 83% procent budżetu MDK idzie na płace, a reszta to koszty administracji. Przy takich proporcjach działalność jednostki nie ma sensu - oświadczył na komisji oświaty starosta Grzegorz Swoboda. Na wczorajszym posiedzeniu zarządu przyjęto rezygnację dyrektor Agnieszki Busuleanu-Jaksik (czytaj więcej Dyrektorka MDK-u zrezygnowała ze stanowiska. Radny Klima wyraził swój sprzeciw).

13 czerwca w MDK-u odbyło się spotkanie z rodzicami. Zapis poniżej

Poseł na komisji, były prezydent pisze do kuratorium

Plany powiatu nie podobają się rodzicom, obawiającym się wzrostu opłat i likwidacji kół, m.in. tańca. Obawiają się też, że instruktorzy nie zechcą pozostać. Obawy zgłosili 13 czerwca podczas spotkania w MDK. Chcą pozostawienia obecnej formuły, czyli placówki oświatowej, działającej w oparciu o kartę nauczyciela. Protest wspierają radni PiS i poseł Paweł Jabłoński, lider PiS w powiecie raciborskim. Była radna powiatowa i dyrektor MDK, Elżbieta Biskup, obecna na komisji ma obawy, czy po przekształceniu kadra pozostanie, a planowane zajęcia znajdą prowadzących. Opozycja w Radzie Powiatu zażądała dokładnych danych i analiz.

Racibórz, dnia 17 czerwca 2024 r.

Klub Radnych SILNY RACIBÓRZ
Rada Miasta Racibórz
ul. Króla Stefana Batorego 6
47-400 Racibórz

Śląskie Kuratorium Oświaty w Katowicach
ul. Powstańców 41a
40-024 Katowice

W związku z licznymi zgłaszanymi nam przez mieszkańców prośbami o interwencję, jak też publicznymi i medialnymi wyrazami sprzeciwu wobec planowanej przez Zarząd Powiatu Raciborskiego likwidacji placówki oświatowej jaką jest Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu; popierając otwarte oraz medialne działania wychowanków, rodziców i kadry pedagogicznej tejże placówki - zwracamy się do Kuratorium z apelem o wnikliwy nadzór nad tym procesem oraz przekazanie nam rzetelnej informacji na temat zdania Kuratorium w sprawie projektowanych zmian, a także wywołanych przez nie skutków które dotkną wszystkie powyższe strony (tj. kadrę pedagogiczną, wychowanków placówki oraz ich rodziców i opiekunów prawnych).

Zwracamy uwagę, iż Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu, realizujący cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty dotyczące działalności pozaszkolnej, to placówka, której oferta cieszy się zainteresowaniem dzieci i młodzieży naszego powiatu od wielu pokoleń, a sama jednostka cieszy się zaufaniem i dobrą opinią społeczności. Dzięki swej formule, opartej o szeroką ofertę zajęć prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, jest uznanym, lubianym i profesjonalnym miejscem pozwalającym młodym ludziom na rozwój ich pasji, zainteresowań, zdolności. Niezwykle ważnym aspektem działalności MDK jest to, że przez to iż działa ona w formie jednostki oświatowej - jej oferta jest powszechnie dostępna dla każdej rodziny bez względu na jej status materialny. Sama jednostka oferując niezwykle szeroki wachlarz zajęć – jest dla uczestników bezpłatna (symboliczne opłaty wnoszone są tylko na rzecz Rady Rodziców wspierającą działalność placówki). W tym świetle pojawiające się w ostatnich dniach roku szkolnego zaskakujące doniesienia o przekształceniu MDK w jednostkę kultury, która będzie pobierać opłaty za zajęcia (czyli de facto likwidację MDK w obecnej formule) - musi budzić i wzbudza poważne zaniepokojenie wśród mieszkańców. Jest to bowiem jedyna placówka, której oferta jest powszechnie dostępna dla każdego. Ponadto, przy zmianie formuły zatrudnienia kadry, która przeniesie się do szkół (by tam kontynuować pracę w oparciu o kartę nauczyciela), z prawdopodobieństwem bliskim pewności – Zarządowi Powiatu nie uda się utrzymać wypracowanej przez lata szerokiej oferty, której jakość opiera się na latach doświadczeń i wieloletniemu procesowi budowania zespołu. Wszystkie działające w ramach MDK zespoły wokalne, teatralne czy taneczne – osiągają od wielu lat sukcesy na arenie ogólnopolskiej. Zaś kolejka chętnych na zajęcia dziecięce – jest najlepszym dowodem na to, jak dobrą jakość edukacji i wychowania proponuje dziś jednostka.

Zważywszy na niejasne informacje płynące ze strony organu prowadzącego placówkę - prosimy o podjęcie tematu zgodnie z uprawnieniami i bieżące informowanie nas o prowadzonych przez Kuratorium działaniach.

W załączeniu, do wiadomości, przesyłamy treść apelu będącego oddolną inicjatywą strony społecznej, która obrazuje zaniepokojenie sytuacją placówki oraz jednomyślny sprzeciw wobec planów jej przekształcenia, który artykułują (z prośbą o wsparcie) zarówno rodzice dzieci – aktualnych, byłych i potencjalnych wychowanków - jak i liczne grono pedagogiczne, a także mieszkańcy miasta i powiatu, beneficjenci działań Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu (od redakcji: nie dołączono do e-maila na nasz adres). 

Z poważaniem,

Radni Rady Miasta Racibórz:
Dariusz Polowy
Dominik Konieczny
Dawid Wacławczyk
Magdalena Kusy
Katarzyna Dutkiewicz
Roman Wałach

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności13 lipca 202417:39

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

32-letni sztygar oddziału elektrycznego znalazł się w przestrzeni 1150 m pod ziemią, w której mógł oddychać. Ma urazy ręki i klatki piersiowej.

źródło PGG, fot. ŚlUW
Aktualności14 lipca 202416:07

Ruszyła budowa nowego mostu pod Raciborzem [FOTO]

Ruszyła budowa nowego mostu pod Raciborzem [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
20
Powiat:

Budowa nowego mostu w rejonie Łubowic-Grzegorzowic do Ciechowic w gminie Nędza to kluczowy projekt infrastrukturalny, mający na celu zastąpienie obecnej przeprawy promowej. Most, który łączył Grzegorzowice i Ciechowice, istniał do 1945 roku, kiedy to został zniszczony podczas działań wojennych i nigdy nie został odbudowany.

(waw)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202418:14

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki [FOTO i WIDEO]

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W sobotę OSP Bolesław obchodziła swój 90. jubileusz. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14.00 Mszą świętą w miejscowym kościele, odprawioną w intencji zmarłych i żyjących druhów.

red.
Aktualności14 lipca 202415:47

V Zlot Pojazdów Zabytkowych w Sławikowie [FOTO i WIDEO]

V Zlot Pojazdów Zabytkowych w Sławikowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

Dziś, 14 lipca, Fundacja Gniazdo, opiekująca się ruinami pałacu von Eickstedt, zorganizowała już piąty zlot pojazdów zabytkowych. Wydarzenie przyciągnęło miłośników motoryzacji z całego regionu, oferując niezapomnianą podróż w przeszłość. Stare samochody, motocykle oraz maszyny rolnicze można było podziwiać wzdłuż ogrodzenia i na dziedzińcu pałacu, gdzie zaprezentowano około 150 maszyn.

(waw)
Reklama
Aktualności14 lipca 202410:32

Co to za cyrki? Spektakl na raciborskim Rynku

Co to za cyrki? Spektakl na raciborskim Rynku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Humorystyczny spektakl uliczny w nurcie Nowego Cyrku o tytule "Co to za cyrki?" w wykonaniu Stowarzyszenia Teatr Ludyczny można było obejrzeć wczoraj, 13.07., na raciborskim Rynku.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności15 lipca 202409:44

Węzeł Gliwice Ostropa zamknięty. Wprowadzono objazdy

Węzeł Gliwice Ostropa zamknięty. Wprowadzono objazdy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. A. Witwicki / arch. UM w Gliwicach
Aktualności13 lipca 202420:55

Piłkarskie pokoleniowe boje w Bojanowie [FOTO i WIDEO]

Piłkarskie pokoleniowe boje w Bojanowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

LKS Bojanów zaprosił 13 i 14 lipca na dwudniowy festyn sportowy, w ramach którego w sobotę zorganizowano mecz „szóstek” oldbojów oraz turniej drużyn młodzieżowych. Na niedzielę zaplanowany jest międzynarodowy mecz pomiędzy LKS Bojanów a TJ Spartak Chuchelna.

TH, fot. TH, Nina Perek
Reklama
Aktualności14 lipca 202417:46

Przetrwać w Arboretum. Raciborski Bieg Zwiadowcy [FOTO i WIDEO]

Przetrwać w Arboretum. Raciborski Bieg Zwiadowcy [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu po raz trzeci stało się areną niezapomnianych wyzwań i przygód podczas kolejnej edycji Biegu Zwiadowcy - Przetrwać w Arboretum. 14 lipca 2024 roku entuzjaści ekstremalnych biegów mieli okazję sprawdzić swoje siły i wytrzymałość na trasach pełnych przeszkód i błota, gdzie dodatkowym elementem była konieczność noszenia karabinu AK47. Na starcie stanęło 84 zawodników.

Mirosław Kościelniak
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Nasz Racibórz 21.06.2024
20 czerwca 202420:17

Nasz Racibórz 21.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.