Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności18 czerwca 202417:58

Sprawa lodowiska. Nie wszyscy radni przejmują się karą

Sprawa lodowiska. Nie wszyscy radni przejmują się karą - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Wykonawca deklaruje powrót na plac budowy, prezydent Jacek Wojciechowicz chce ją kontynuować, ale część radnych rządzącej w mieście koalicji Razem dla Raciborza i Koalicji 15 Października ma wątpliwości.

- Mam nadzieję, że pan prezydent wie, że poprzednia rada kwestionowała sposób budowy oraz używane materiały. W naszej grupie wciąż toczy się dyskusja, jak w tej sprawie postąpić. Mam nadzieję, że przed sesją będzie jeszcze czas na spotkanie. Każdy z nas rozumie, że realne jest zagrożenie karą. Nie wszyscy się tym jednak przejmują i być może potrzebują innej argumentacji by je kontynuować. Czy pan naczelnik Żychski albo pan prezydent kontaktowali się z wykonawcą? – pytał na poniedziałkowej komisji budżetu i finansów przewodniczący Rady Miasta, były prezydent Mirosław Lenk, w zeszłej kadencji przeciwnik budowy lodowiska w obecnym kształcie.

- Kontaktowano się wykonawcą i na podstawie ustaleń, prawdopodobnie ustnych jest wola kontynuowania. Jeśli jednak środki nie zostaną wprowadzone do budżetu, to umowa będzie nieważna – stwierdziła miejska skarbnik Marii Wieczorek-Juzwiszyn.

- Tak i wtedy to już nie pan Polowy naruszy dyscyplinę finansową, a pan Wojciechowicz, taka to będzie różnica. Obiekt jest już zaawansowany w 60 czy 70 procentach i pewnych rzeczy nie da się już zmienić – powiedział radny Lenk.

Nie był to jedyny temat dyskusji radnych. Radni pochylili się także nad uchwałami przygotowanymi na najbliższą sesję Rady Miasta. Pierwszą, którą wzbudziła dyskusję była uchwała w sprawie przyjęcia "Programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miasta Racibórz na lata 2025 - 2029".

Czytaj także: Lodowisko Polowego będzie dokończone. Miasto chce uniknąć kar

Głos w dyskusji jako pierwszy zabrał radny Mirosław Lenk. - Dostałem pytanie SMS-em. Prognozujemy wydatki na remonty i modernizacje. Jak z wykonaniem obowiązującego jeszcze planu? Jak to wyglądało w realizacji? - pytał, zaznaczając, że nie oczekuje odpowiedzi natychmiast, tylko na sesji.

Rajca zwrócił także uwagę na punkty ujemne zawarte w planie. - Punktacja wymagałaby zmiany. Nie wiem, choć może powinienem. Czemu za ogrzewanie piecowe węglowe ma plus sześć punktów? To znaczy, że mamy też w zasobie lokale nieogrzewane? One nie spełniają ustawowych warunków i nie powinny być dostępne – uważał M. Lenk.

- Plan jest na pięć lat, wartość czynszów ustalana jest zarządzeniem prezydenta, w oparciu o tą tabelę, o której pan mówi, ale ona może być zmieniona w każdym momencie – odparła Ewa Hac, dyrektor MZB.

- Naprawdę, mym zdaniem powinniśmy zaczynać punktację od zera, jako punktu wyjściowego, a to co na plus, to na plus, a co uciążliwe to na minus. To wydaje się, że będzie czytelniejsze – stwierdził radny z Ocic.

Uchwała została poddana pod głosowanie. Siedmiu radnych głosowało za, dwóch wstrzymało się od głosu, a jeden był nieobecny.

Kolejnymi dokumentami nad jakimi pochylili się radni były dwie uchwały dotyczące zmiany budżetu na rok 2024. Ich przedstawienie powierzono Marii Wieczorek-Juzwiszyn, miejskiej skarbniczce.

Głos zabrała przewodnicząca komisji Justyna Henek-Wypior. - Co kryje się pod nazwą edukacja włączająca w mieście Racibórz? - dociekała. - Zadanie jest wprowadzone po stronie dochodów i wydatków. Złożone zostały dwa wnioski, dla szkół i przedszkoli. Nie ma jeszcze rozstrzygnięcia konkursów, będzie wiadomo gdzieś w połowie lipca – odparła szefowa raciborskiego skarbca.

Radny Mirosław Lenk pytał o zwiększenie środków na żłobek. - Z czego to wynika? - dociekał. - Pojawiła się możliwość pozyskania dodatkowych środków dofinansowania na jedno miejsce. Rozpisany został konkurs, na który został złożony wniosek. Nie zmienia się zakres rzeczowy, a jeśli otrzymamy dofinansowanie, to ściągniemy z tego zadania środki własne – powiedziała M. Wieczorek-Juzwiszyn.

Rajca z Ocic poprosił także o przygotowanie danych dotyczących zespołu żłobków w Raciborzu. Interesowały go: ilość dzieci oraz średni koszt utrzymania jednego z nich. Prośbę skierował do nieobecnego na posiedzeniu naczelnika Wydziału Edukacji.

Na koniec dyskusji radny Dominik Konieczny poprosił o przygotowanie wykonania budżetu za pięć miesięcy bieżącego roku, zarówno po stronie dochodów jak i wydatków, z kolei przewodnicząca komisji złożyła wniosek o odstąpienie od opiniowania uchwały w związku z koniecznością wprowadzenia poprawek. Wniosek został poddany pod głosowanie. Czterech radnych głosowało za wnioskiem, czterech wstrzymało się od głosu, a dwóch było nieobecnych. Radni nie opiniowali więc pierwszej uchwały budżetowej.

Pochylili się jednak nad drugą uchwałą, która wpłynęła do Biura Rady Miasta i do radnych w poniedziałkowe popołudnie, po godzinie 14. Są w niej zawarte zadania, z których gmina zmuszona jest zrezygnować lub przesunąć środki na kolejne lata oraz zadania, na które środki udało się w ostatnim czasie pozyskać z dotacji zewnętrznych.

Drugi dokument został poddany opiniowaniu. Pięciu radnych było za, trzech wstrzymało się od głosu, a dwóch było nieobecnych. Uchwała zyskała więc pozytywną opinię opinii.

W kolejnych punktach obyło się bez dyskusji. Podobnie w części spraw bieżących i wolnych wniosków, w związku z czym przewodnicząca zakończyła poniedziałkowe posiedzenie.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności13 lipca 202417:39

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

32-letni sztygar oddziału elektrycznego znalazł się w przestrzeni 1150 m pod ziemią, w której mógł oddychać. Ma urazy ręki i klatki piersiowej.

źródło PGG, fot. ŚlUW
Aktualności14 lipca 202416:07

Ruszyła budowa nowego mostu pod Raciborzem [FOTO]

Ruszyła budowa nowego mostu pod Raciborzem [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
19
Powiat:

Budowa nowego mostu w rejonie Łubowic-Grzegorzowic do Ciechowic w gminie Nędza to kluczowy projekt infrastrukturalny, mający na celu zastąpienie obecnej przeprawy promowej. Most, który łączył Grzegorzowice i Ciechowice, istniał do 1945 roku, kiedy to został zniszczony podczas działań wojennych i nigdy nie został odbudowany.

(waw)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202418:14

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki [FOTO i WIDEO]

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W sobotę OSP Bolesław obchodziła swój 90. jubileusz. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14.00 Mszą świętą w miejscowym kościele, odprawioną w intencji zmarłych i żyjących druhów.

red.
Aktualności14 lipca 202415:47

V Zlot Pojazdów Zabytkowych w Sławikowie [FOTO i WIDEO]

V Zlot Pojazdów Zabytkowych w Sławikowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

Dziś, 14 lipca, Fundacja Gniazdo, opiekująca się ruinami pałacu von Eickstedt, zorganizowała już piąty zlot pojazdów zabytkowych. Wydarzenie przyciągnęło miłośników motoryzacji z całego regionu, oferując niezapomnianą podróż w przeszłość. Stare samochody, motocykle oraz maszyny rolnicze można było podziwiać wzdłuż ogrodzenia i na dziedzińcu pałacu, gdzie zaprezentowano około 150 maszyn.

(waw)
Reklama
Aktualności14 lipca 202410:32

Co to za cyrki? Spektakl na raciborskim Rynku

Co to za cyrki? Spektakl na raciborskim Rynku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Humorystyczny spektakl uliczny w nurcie Nowego Cyrku o tytule "Co to za cyrki?" w wykonaniu Stowarzyszenia Teatr Ludyczny można było obejrzeć wczoraj, 13.07., na raciborskim Rynku.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności15 lipca 202409:44

Węzeł Gliwice Ostropa zamknięty. Wprowadzono objazdy

Węzeł Gliwice Ostropa zamknięty. Wprowadzono objazdy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. A. Witwicki / arch. UM w Gliwicach
Aktualności13 lipca 202420:55

Piłkarskie pokoleniowe boje w Bojanowie [FOTO i WIDEO]

Piłkarskie pokoleniowe boje w Bojanowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

LKS Bojanów zaprosił 13 i 14 lipca na dwudniowy festyn sportowy, w ramach którego w sobotę zorganizowano mecz „szóstek” oldbojów oraz turniej drużyn młodzieżowych. Na niedzielę zaplanowany jest międzynarodowy mecz pomiędzy LKS Bojanów a TJ Spartak Chuchelna.

TH, fot. TH, Nina Perek
Reklama
Aktualności14 lipca 202417:46

Przetrwać w Arboretum. Raciborski Bieg Zwiadowcy [FOTO i WIDEO]

Przetrwać w Arboretum. Raciborski Bieg Zwiadowcy [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu po raz trzeci stało się areną niezapomnianych wyzwań i przygód podczas kolejnej edycji Biegu Zwiadowcy - Przetrwać w Arboretum. 14 lipca 2024 roku entuzjaści ekstremalnych biegów mieli okazję sprawdzić swoje siły i wytrzymałość na trasach pełnych przeszkód i błota, gdzie dodatkowym elementem była konieczność noszenia karabinu AK47. Na starcie stanęło 84 zawodników.

Mirosław Kościelniak
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Nasz Racibórz 21.06.2024
20 czerwca 202420:17

Nasz Racibórz 21.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.