Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności19 czerwca 202414:14

Niedziela cudów z męskim zacięciem w ARCE N.

Niedziela cudów z męskim zacięciem w ARCE N. - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Miniona niedziela w placówce „Arka N.” prowadzonej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Człowieka „Tęcza” minęła pod znakiem wizerunkowych metamorfoz podopiecznych, których dokonali wspólnie Sebastian Karczewski i wychowankowie raciborskiego poprawczaka.

Sebastian Karczewski to v-ce mistrz Świata Federacji CMC w kategorii Old School – Barber Match Italia 2017 oraz członek Kadry Polski Fryzjerów Federacji CMC, właściciel Barbershop Męskie Zacięcie. Od blisko czterech lat prowadzi unikatowy projekt szkoleniowo-resocjalizacyjny pod nazwą „Poprawny Barber”, w ramach którego wychowankowie raciborskiej placówki uczą się sztuki męskiej pielęgnacji. Praktykę zdobywają zaś podczas takich właśnie akcji, jak niedzielne strzyżenie w Arce N, gdzie pod okiem Mistrza pomogli zmienić wizerunek przebywającym tam mieszkańcom.

- Każda taka wizyta jest dla mnie pełna emocji i głębokich przeżyć – podsumował ten dzień Sebastian Karczewski - Spotkałem ludzi, którzy codziennie stawiają czoła trudnościom, o jakich wielu z nas nie ma pojęcia. Możliwość spędzenia z nimi czasu, rozmowy, podarowania im chwili uwagi i troski czy nawet zwykłego strzyżenia to dla nas ogromny przywilej. Widząc uśmiech na ich twarzach, czuję, że to, co robię wspólnie z chłopakami z poprawczaka ma głęboki sens. Każde słowo podziękowania, każde wzruszone spojrzenie, które otrzymujemy, jest dla nas bezcennym dowodem na to, jak ważne są te drobne gesty.

To niezwykłe, jak niewiele potrzeba, by odmienić czyjś dzień – zauważa Mistrz - Obserwując, jak wiele znaczy dla tych ludzi chwila troski i ciepła, uczymy się pokory i przypominamy sobie, jak istotne jest wspieranie innych w ich codziennych zmaganiach. Te spotkania poruszają do głębi i dodają sił do dalszego działania.

Każda comiesięczna wizyta Mistrza poza szkoleniem młodych adeptów barberstwa kończy się takim praktycznym sprawdzianem, w ramach którego wychowankowie wykonują nieodpłatnie strzyżenie i golenie.

Raciborska placówka czynnie włączyła się w akcję solidarności z uchodźcami z Ukrainy, a wychowankowie za darmo strzygli dzieci, które przybyły do Raciborza. Nierzadko wraz z nową fryzurą na głowie nasi goście wyjeżdżali na podarowanych im w ramach akcji #RowerToPower rowerach. Podopieczni systematycznie strzygą nie tylko mieszkańców Arki N., ale także pensjonariuszy „Złotej Jesieni”, raciborskiego hospicjum czy Domu św. Notburgi.

Za każdym razem wizyta na Ocicach to małe święto dla mieszkańców Arki N.

- Cieszymy się z każdej wizyty, która jak ta niedzielna odmienia wizerunek naszych podopiecznych – mówi Sabina Łazinka z Arki N. - O tym, jak jest on ważny dla samopoczucia każdego z nas zaświadczają najlepiej uśmiechy na twarzach mieszkańców. Serdeczna obecność chłopaków i Mistrza, profesjonalizm i zaangażowanie z wizyty na wizytę zbliżają, dodają odwagi, ośmielają do skorzystania z profesjonalnych usług. Proste, a zarazem niezwykłe gesty dbałości i uważności na potrzeby wszystkich, zwłaszcza tych poturbowanych przez życie to wyjątkowy wyraz wsparcia, za który serdecznie dziękujemy.

- Projekt realizowany przez „Męskie Zacięcie” to dla nas nie tylko sposób na poszerzenie kompetencji społecznych i zawodowych naszych wychowanków, wyposażenie ich w nowe umiejętności praktyczne, ale przede wszystkim świetny pomysł na uwrażliwianie podopiecznych na potrzeby drugiego człowieka- mówi dyrektor raciborskiego poprawczaka, Grzegorz Bulenda – Obserwowanie naszych wychowanków podczas pracy, która wymaga bliskości z klientem i wysłuchania jego potrzeb, skupienia, pełnego zaangażowania, staranności, cierpliwości, jest dla nas, pedagogów, wyjątkowo cennym doświadczeniem, bo uruchamiane są u nich te mechanizmy, które najczęściej były dotąd mocno zaburzone i nierzadko decydowały o licznych niepowodzeniach szkolnych, społecznych, zawodowych.

Przy ul. Adamczyka 14, w siedzibie poprawczaka, działa profesjonalnie wyposażony salon barberski, który ufundowała firma „Fale-Loki-Koki”,wspólnie z „Męskim Zacięciem” będąca patronem i merytorycznym opiekunem całego przedsięwzięcia. Już niebawem pierwszy z uczestników projektu i były wychowanek poprawczaka, Kevin, otworzy swój salon barberski w Gliczarowie Górnym. Jesienią tego roku rozpoczną się nagrania do cyklu audycji dla Radia Gdańsk, które zainteresowało się projektem, a wiosną przyszłego roku, z okazji jubileuszu „Poprawnego Barbera”, planowane jest sympozjum naukowe połączone z warsztatami barberskimi.

Autor: A. Tomczyk, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności13 lipca 202417:39

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

32-letni sztygar oddziału elektrycznego znalazł się w przestrzeni 1150 m pod ziemią, w której mógł oddychać. Ma urazy ręki i klatki piersiowej.

źródło PGG, fot. ŚlUW
Aktualności14 lipca 202416:07

Ruszyła budowa nowego mostu pod Raciborzem [FOTO]

Ruszyła budowa nowego mostu pod Raciborzem [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
19
Powiat:

Budowa nowego mostu w rejonie Łubowic-Grzegorzowic do Ciechowic w gminie Nędza to kluczowy projekt infrastrukturalny, mający na celu zastąpienie obecnej przeprawy promowej. Most, który łączył Grzegorzowice i Ciechowice, istniał do 1945 roku, kiedy to został zniszczony podczas działań wojennych i nigdy nie został odbudowany.

(waw)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202418:14

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki [FOTO i WIDEO]

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W sobotę OSP Bolesław obchodziła swój 90. jubileusz. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14.00 Mszą świętą w miejscowym kościele, odprawioną w intencji zmarłych i żyjących druhów.

red.
Aktualności14 lipca 202415:47

V Zlot Pojazdów Zabytkowych w Sławikowie [FOTO i WIDEO]

V Zlot Pojazdów Zabytkowych w Sławikowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

Dziś, 14 lipca, Fundacja Gniazdo, opiekująca się ruinami pałacu von Eickstedt, zorganizowała już piąty zlot pojazdów zabytkowych. Wydarzenie przyciągnęło miłośników motoryzacji z całego regionu, oferując niezapomnianą podróż w przeszłość. Stare samochody, motocykle oraz maszyny rolnicze można było podziwiać wzdłuż ogrodzenia i na dziedzińcu pałacu, gdzie zaprezentowano około 150 maszyn.

(waw)
Reklama
Aktualności14 lipca 202410:32

Co to za cyrki? Spektakl na raciborskim Rynku

Co to za cyrki? Spektakl na raciborskim Rynku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Humorystyczny spektakl uliczny w nurcie Nowego Cyrku o tytule "Co to za cyrki?" w wykonaniu Stowarzyszenia Teatr Ludyczny można było obejrzeć wczoraj, 13.07., na raciborskim Rynku.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności15 lipca 202409:44

Węzeł Gliwice Ostropa zamknięty. Wprowadzono objazdy

Węzeł Gliwice Ostropa zamknięty. Wprowadzono objazdy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. A. Witwicki / arch. UM w Gliwicach
Aktualności13 lipca 202420:55

Piłkarskie pokoleniowe boje w Bojanowie [FOTO i WIDEO]

Piłkarskie pokoleniowe boje w Bojanowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

LKS Bojanów zaprosił 13 i 14 lipca na dwudniowy festyn sportowy, w ramach którego w sobotę zorganizowano mecz „szóstek” oldbojów oraz turniej drużyn młodzieżowych. Na niedzielę zaplanowany jest międzynarodowy mecz pomiędzy LKS Bojanów a TJ Spartak Chuchelna.

TH, fot. TH, Nina Perek
Reklama
Aktualności14 lipca 202417:46

Przetrwać w Arboretum. Raciborski Bieg Zwiadowcy [FOTO i WIDEO]

Przetrwać w Arboretum. Raciborski Bieg Zwiadowcy [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu po raz trzeci stało się areną niezapomnianych wyzwań i przygód podczas kolejnej edycji Biegu Zwiadowcy - Przetrwać w Arboretum. 14 lipca 2024 roku entuzjaści ekstremalnych biegów mieli okazję sprawdzić swoje siły i wytrzymałość na trasach pełnych przeszkód i błota, gdzie dodatkowym elementem była konieczność noszenia karabinu AK47. Na starcie stanęło 84 zawodników.

Mirosław Kościelniak
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Nasz Racibórz 21.06.2024
20 czerwca 202420:17

Nasz Racibórz 21.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.