Zespół orzekania o niepełnosprawności oficjalnie otwarty

Choć Powiatowy Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności przy ulicy Gamowskiej 3 działa już od 3 stycznia 2018, to uroczyste przecięcie wstęgi odbyło się w poniedziałkowe przedpołudnie. W uroczystości uczestniczyli wicewojewoda Jan Chrząszcz, starosta Ryszard Winiarski, senator Adam Gawęda, przewodnicząca wojewódzkiego zespołu orzekania o niepełnosprawności Zofia Urbaniak, a także poseł Czesław Sobierajski. - To wielka rzecz dla środowiska niepełnosprawnych - mówi radny miejski Wiesław Szczygielski (na zdj.), który od lat zabiegał o utworzenie zespołu.
Pomysłodawcą utworzenia w Raciborzu zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności jest radny miejski Wiesław Szczygielski. – W 2015 roku byłem po raz ostatni ze swym synem przed takim zespołem w Rybniku. To co się tam działo, można określić jako „zbiorowisko nieszczęścia”. Ludzie z powiatu raciborskiego, którzy tam byli, skarżyli się, że muszą dojeżdżać, co dla osób które mają problemy z poruszaniem się, lub muszą korzystać z usług opiekuna nie jest łatwym zadaniem. To wszystko powodowało, że osoby te traciły czas i pieniądze – relacjonuje radny Wiesław Szczygielski.
- W związku z tym zrodziła się pewna myśl. Czemu taki zespół nie może być w Raciborzu, skoro to powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności. Zasugerowałem ten temat panu wicestaroście Markowi Kurpisowi, który doskonale wie, że rozumiem temat niepełnosprawności. Pan wicestarosta obiecał, że pomoże – dodał pomysłodawca powstania zespołu w Raciborzu.
Konieczne było jednak pozyskanie odpowiednich pomieszczeń oraz ich przystosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych. – Myśleliśmy jak podejść do tego od strony technicznej, gdyż potrzebne były pomieszczenia, konieczna była ich adaptacja, oraz późniejsze utrzymanie. Podsunąłem jednak parę pomysłów, między innymi taki, by zrobić to na terenie szpitala. Rozmawiałem także z prezydentem Mirosławem Lenkiem oraz grupą radnych, którzy wsparli mój pomysł. Miasto daje bardzo dobry przykład współfinansowania, gdyż przeznaczyło na ten cel pięćdziesiąt tysięcy złotych, które w połączeniu z funduszami starostwa wydatnie przyczyniły się do powstania zespołu. Jest to także przykład dla wójtów i burmistrzów gmin powiatu raciborskiego, którzy także zapowiedzieli swój wkład finansowy w funkcjonowanie zespołu. Wypada się jedynie cieszyć, że się udało, że wszystko jest na miejscu – zakończył radny Wiesław Szczygielski.
Wartym przypomnienia jest, że nie była to pierwsza inicjatywa radnego mająca wpływ na zdrowie mieszkańców Raciborszczyzny. Dzięki staraniom Wiesława Szczygielskiego, od kilku lat prowadzone są badania dla kobiet w kierunku wczesnego wykrywania toksoplazmozy.
Powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności czynny jest w poniedziałki, środy i czwartki od godziny 7.30 do 15.30. Działa także we wtorki od 7.30 do 17.00 oraz w piątki w godzinach od 7.30 do 14.00. W raciborskim zespole pracują trzy osoby, a przewodniczącą jest Joanna Koczwara-Kozłowska.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany