Nowe życie mini-ZOO w Oborze. Atrakcja zamknięta do odwołania z powodu modernizacji

Mini-ZOO w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu zostało zamknięte do odwołania. Powodem jest długo wyczekiwana przebudowa tego popularnego miejsca rekreacji. Po zakończeniu inwestycji mieszkańcy i turyści będą mogli korzystać z nowoczesnej i atrakcyjnej przestrzeni edukacyjno-przyrodniczej.
Urząd Miasta Racibórz otworzył oferty w przetargu na modernizację mini-ZOO, które od lat stanowi jedną z największych atrakcji Arboretum Bramy Morawskiej. Zamknięcie obiektu jest związane z planowanymi pracami budowlanymi. Inwestycja, współfinansowana z programu Polski Ład, zakłada gruntowną przebudowę i dostosowanie obiektu do współczesnych standardów hodowli zwierząt oraz zwiększenie jego funkcjonalności i atrakcyjności turystycznej.
Dalsza część tekstu poniżej

Wykonawca wyłoniony w postępowaniu przetargowym będzie miał 430 dni na realizację wszystkich prac od momentu podpisania umowy. Zakres modernizacji obejmuje rozbiórkę istniejącej infrastruktury – budynków, małej architektury i oświetlenia – a następnie budowę nowoczesnych obiektów dla zwierząt oraz całkowitą reorganizację przestrzeni.
Mini-ZOO zyska nowe stajnie dla zwierząt kopytnych – alpak, kóz, owiec, koni, osłów, danieli i świń – oraz mniejsze budynki dla królików i ptactwa. W planach są także dwie woliery stalowe. Budynki zostaną zaprojektowane według dwóch typów: większe stajnie typu „A” podzielone na dwie zagrody z osobnymi wejściami, izbami izolacyjnymi i wspólną przestrzenią, oraz mniejsze obiekty typu „B” przeznaczone dla drobnych zwierząt, wyposażone w karmidła i poidła pod zadaszeniem.
Znacząco przebudowana zostanie infrastruktura techniczna: powstanie nowa sieć wodociągowa oraz instalacja elektryczna, umożliwiająca zasilanie obiektów i oświetlenie terenu. Zostanie też zainstalowany monitoring. Cały teren mini-ZOO zostanie objęty nowym układem komunikacyjnym – z wygodnymi ścieżkami, wybiegami i drogami technicznymi umożliwiającymi dojazd do poszczególnych części kompleksu.
Wśród nowości pojawi się ekspozycja wodna w formie pompy wodnej, z interaktywnym sterowaniem oraz specjalnie zaprojektowanym otoczeniem. Nie zabraknie elementów małej architektury – ławek, tablic edukacyjnych, bramek obrotowych oraz altany w formie tipi, służącej do obserwacji zwierząt. Dodatkowe udogodnienia obejmą piaskownice i słupy z czochradłami w zagrodach.
Modernizacja przyczyni się nie tylko do poprawy warunków życia zwierząt i zwiększenia komfortu zwiedzających, ale również wzmocni funkcję edukacyjną i turystyczną Arboretum Bramy Morawskiej. Projekt przewiduje nowe nasadzenia roślinności i zakup dodatkowych zwierząt, co wpisuje się w miejskie działania na rzecz bioróżnorodności.
Przypomnijmy, że Arboretum Bramy Morawskiej, o powierzchni 162 ha, to jeden z najcenniejszych obszarów zieleni w Raciborzu. Wpisany jest do strategicznych dokumentów rozwoju miasta jako kluczowy punkt rekreacyjno-edukacyjny.
W ramach przetargu wpłynęło 10 ofert. Najniższą – na kwotę 3 668 867,42 zł – złożyło Przedsiębiorstwo Usługowe "BORBUD" sp. z o.o. z Raciborza, natomiast najwyższą – 6 358 491,40 zł – Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe "ECOMPLEX" Ewa Grinspek z Łukowa Śląskiego. W poprzedniej kadencji samorządu na realizację inwestycji pozyskano z budżetu państwa 2,22 mln zł.
Mieszkańców i turystów prosimy o cierpliwość – zamknięcie mini-ZOO to pierwszy krok w kierunku zupełnie nowej jakości tego wyjątkowego miejsca.







![Wielka bitwa pod Raciborzem [FOTO i WIDEO] Wielka bitwa pod Raciborzem [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1781990054bez-nazwy-228-.jpg)











![Dzień średniowiecznych emocji w obiektywie [FOTO i WIDEO] Dzień średniowiecznych emocji w obiektywie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1781990929dsc-3251-.jpg)





![Dwa ognie rozpoczęły Podwórkową Ligę Sołectw Gminy Nędza 2026 [FOTO] Dwa ognie rozpoczęły Podwórkową Ligę Sołectw Gminy Nędza 2026 [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782071791photo-55-z-99-.jpg)















![Upał, emocje i walka do końca. Strażacy rywalizowali w Raszczycach [FOTO] Upał, emocje i walka do końca. Strażacy rywalizowali w Raszczycach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17820694491781991611photo-112-z-178-.jpg)








Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany