Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności19 czerwca 202513:39

Boże Ciało w parafii WNMP w Raciborzu – nowa trasa procesji i przypomnienie genezy święta

Boże Ciało w parafii WNMP w Raciborzu – nowa trasa procesji i przypomnienie genezy święta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, ustanowiona w XIII wieku jako odpowiedź Kościoła na wątpliwości wokół realnej obecności Chrystusa w Eucharystii, ma swoje korzenie w objawieniach bł. Julianny z Cornillon. W Raciborzu, w najstarszej parafii miasta, procesja eucharystyczna przeszła w tym roku nową trasą.

Geneza święta Bożego Ciała sięga XIII wieku i wiąże się z odpowiedzią Kościoła na szerzące się wówczas nurty teologiczne, które podważały realną obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Szczególne znaczenie miały poglądy Berengariusza z Tours, który głosił symboliczne rozumienie Eucharystii. Przełomowym momentem były jednak objawienia augustianki, błogosławionej Julianny z Cornillon.

Około 1207 roku, jako szesnastoletnia dziewczyna, Julianna przeżyła pierwsze widzenia, choć początkowo niejasne i niezrozumiałe. Zgodnie z tradycją, w 1245 roku ukazał się jej Chrystus, który zażądał ustanowienia święta Eucharystii w pierwszy czwartek po uroczystości Trójcy Świętej. Biskup Robert z Liège, pod wpływem tych objawień, w 1246 roku ogłosił uroczystość Bożego Ciała dla swojej diecezji i zainaugurował pierwszą procesję ulicami miasta.

W Raciborzu, w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jednej z najstarszych i najbardziej zasłużonych wspólnot kościelnych w regionie, wprowadzono w tym roku istotną zmianę w przebiegu tradycyjnej procesji. Dotychczasowa trasa, prowadząca przez ulice Nową, Solną, Browarną, Wileńską, Ogrodową, Wojska Polskiego, Rzeźniczą i kończąca się przy rynku, została zastąpiona nową drogą.

Wierni przeszli ulicami Nową, Opawską, Staszica, Sienkiewicza, Drzymały, Piwną i Mickiewicza. Jeden z ołtarzy usytuowano symbolicznie przy fontannie na placu św. Notburgi, co stanowiło zauważalny gest otwarcia na przestrzeń miejską i społeczną. Zmiana trasy to także próba pogłębienia kontaktu ze współczesnym światem oraz nawiązanie do ducha początków uroczystości, kiedy to Eucharystia była wynoszona na ulice jako znak obecności Boga pośród ludzi.

Autor: (greh), [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport14 listopada 202507:00

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

W nadchodzący weekend nie zabraknie sportowych emocji w regionie, zarówno na boiskach jak i na parkietach hal sportowych. Sprawdź, z kim zagra drużyna, której kibicujesz.

(greh), fot. arch. portalu/Oskar Tomeczek
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 14.11.2025
13 listopada 202519:27

Nasz Racibórz 14.11.2025

Nasz Racibórz 07.11.2025
7 listopada 202510:08

Nasz Racibórz 07.11.2025

Nasz Racibórz 31.10.2025
30 października 202519:05

Nasz Racibórz 31.10.2025

Nasz Racibórz 24.10.2025
23 października 202521:20

Nasz Racibórz 24.10.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.