Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 marca 202108:38

Fala kwarantann, zabytki i park kulturowy

Fala kwarantann, zabytki i park kulturowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

– W podległych mi wydziałach pojawiła się fala kwarantann, prawie 70% pracowników jednego z wydziałów jest z różnych powodów nieobecnych i może być jeszcze gorzej – stwierdził wczoraj na komisji oświaty wiceprezydent Dawid Wacławczyk. Rozmawiano o programie opieki nad zabytkami i parkiem kulturowym.

Pierwszym punktem posiedzenia miał być punkt sprawozdanie z realizacji zadań związanych z programem opieki nad zabytkami dla Gminy Racibórz na lata 2017-2020 za okres 2019-2020. – Niestety z powodów zdrowotnych nie ma z nami pani Miejskiej Konserwator Zabytków, ale prosiła, by ewentualne pytania skierować do niej pisemnie – powiedziała przewodnicząca Zuzanna Tomaszewska. Wiceprezydent Dawid Wacławczyk dodał także, że sytuacja zdrowotna pracowników urzędu jest naprawdę dynamiczna. – W podległych mi wydziałach pojawiła się fala kwarantann, prawie 70% pracowników jednego z wydziałów jest z różnych powodów nieobecnych i może być jeszcze gorzej – stwierdził.

W części dotyczącej Parku Kulturowego głos zabrał Adam Wziontek. – Złożyłem dwie propozycje w trakcie konsultacji Parku Kulturowego. Uważam, że osoby odpowiedzialne za to przedsięwzięcie powinny przejść odpowiednie szkolenie, które jestem w stanie poprowadzić za darmo. Z zawodu jestem cieślą, zajmuje się konserwacją zabytków drewnianych poza granicami naszego kraju – rozpoczął swe wystąpienie zaproszony gość. W jego dalszej części odniósł się do prac związanych z utworzeniem Parku Kulturowego w Raciborzu. – Racibórz nie może żyć z turystki. To rzecz marginalna. Musicie zrozumieć, że Park Kulturowy to rzecz dla was. W trakcie ubiegłorocznego spotkania z przedsiębiorcami zauważyłem zupełny brak zainteresowania. To, co wymaga pracy w państwa przypadku, to przede wszystkim zmiana szyldów, a to można załatwić w kilka miesięcy. Wszystkim się wydaje, że rozumieją miasto, ale naprawdę tak nie jest. Miasto trzeba rozumieć w sensie ekonomicznym, w sensie tradycji. To jest bazą, a tej tutaj brakuje – mówił.

Adam Wziontek zauważył także, że bieżąca uchwała jest mało wyrazista. – W jej obecnym brzmieniu nadal w ścisłym centrum będzie można budować obiekty typu skytower. Uważam, że z centrum miast nie należy robić skansenu, ale nie można też budować tego, co popadnie. Świetnym przykładem jest właśnie Rynek w Raciborzu. Widać na nim dużo niespójności, brak jednolitej myśli. Brak jest ciągłości myślowej, estetyki – twierdził.

W dyskusji glos zabrała Justyna Henek-Wypior. – Jaka jest konkluzja pana wypowiedzi? Czy wystarczy wymienić szyldy na jednolite? – dociekała radna. – Nie na jednolite. Na tej szerokości geograficznej w przypadku szyldów modne są akanty, czy to wykuwane, czy wytapiane. Ta skansenizacja ma wzięcie – odparł A. Wziontek. Odniósł się także do budynku na raciborskim Rynku. – Ja go burzyć nie chcę, ale on wydaje się niedokończony. Tak, jakby to była osoba bez brwi i rzęs. On nie jest jakiś szczególnie zły, ale stoi przede wszystkim w złym miejscu – dodał.

- Napisałem do prezydenta interpelację, by z tworzeniem Parku Kulturowego wstrzymać się do roku 2025. Jak pan wie, przedsiębiorcy nie wytrzymują obecnego stanu pandemii. Ja ze swej strony powiem szczerze, że tej uchwały nie poprę, jeśli przedsiębiorcy nie będą mogli pracować w lecie tak jak do tej pory. Projektant Parku Kulturowego muszą wziąć pod uwagę to, że przedsiębiorcy na rynku mają podpisane umowy sponsorskie, których zerwać nie mogą, bo ich po prostu nie stać. No chyba, że urząd pokryje ewentualne kary – powiedział radny Stanisław Borowik.

- Nie musi mnie pan przekonywać o sytuacji w branży gastronomicznej, ale teza typu „przerwijmy prace nad uchwałą” do mnie nie przemawia. Nie przerywajmy prac, które zaczęły się już za kadencji prezydenta Lenka. Teraz mocno zintensyfikowaliśmy prace, by pokazać przedsiębiorcom, że nie jesteśmy tymi złymi, którzy chcą tylko od nich zmiany szyldu. Ewentualne oczekiwania wobec przedsiębiorców będziemy wysuwać dopiero w dalszy okresie – odparł wiceprezydent Dawid Wacławczyk.

Do wymiany zdań dołączył Adam Wziontek. – Uważam, że sprawa szyldów jest w ogóle sprawą drugorzędną, można ją załatwić dopiero na samym końcu – stwierdził.

- Przyznam, że zaskoczył mnie pan tą odpowiedzią. Albo pan wprowadza mnie teraz w maliny, albo nie pamięta pan, że spotkał się z przedsiębiorcą z rynku i powiedział pan, że o ogródkach zimowych mogą już zapomnieć - stwierdził S. Borowik. – Nie przypominam sobie, bym z kimkolwiek rozmawiał, że może o czymś zapomnieć. Proszę pamiętać, że większość ogródków stoi tam bez konsultacji z konserwatorem zabytków, a ja z pewnością nie będę przymykał oka na łamanie prawa – odparł wiceprezydent.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności18 września 202411:35

Polder Buków przeciekał na długości 150 m. Najnowszy raport Wód Polskich

Polder Buków przeciekał na długości 150 m. Najnowszy raport Wód Polskich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
Wody Polskie - RZGW Gliwice, fot. Marek Fichna
Reklama
Aktualności19 września 202408:36

Nie ma wojny, jest sprzątanie. 300 żołnierzy w Raciborzu [FOTO]

Nie ma wojny, jest sprzątanie. 300 żołnierzy w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
59
Racibórz:

Wczesnym porankiem, 19 września, do Raciborza przybyło 300 żołnierzy, którzy stacjonują obecnie w Powiatowym Centrum Sportu przy ulicy Klasztornej. Ich nagłe przybycie wywołało zaniepokojenie wśród części mieszkańców, lecz nie ma żadnych podstaw do obaw – nie jest to reakcja na zagrożenie militarne, a raczej na skutki niedawnych wydarzeń związanych z powodzią. Decyzja zapadła w Warszawie. Władze samorządowe nie zabiegały o pomoc, ale mają wskazać, gdzie wykorzystać wojsko. Do Raciborza zjechali m.in. saperzy.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności18 września 202413:53

Szandory spełniły swoje zadanie w Turzu i Grzegorzowicach

Szandory spełniły swoje zadanie w Turzu i Grzegorzowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. UG Rudnik, Bogdan Kawaler i OSP Turze
Reklama
Aktualności19 września 202415:36

Zjeżdżalnie, wieże i pomosty. Pietrowice Wielkie mają super plac zabaw [FOTO i WIDEO]

Zjeżdżalnie, wieże i pomosty. Pietrowice Wielkie mają super plac zabaw [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Takie same obiekty powstaną wkrótce w Krowiarkach, Makowie i Samborowicach. W kolejnych latach w kolejnych sołectwach. - Chcemy żeby tereny wiejskie były przyjazne dla życia i dla rodzin - mówi wójt Adam Wajda.

fot. UG/S. Machnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Regionalny Informator Ekologiczny
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.09.2024
12 września 202423:10

Nasz Racibórz 13.09.2024

Nasz Racibórz 06.09.2024
6 września 202409:17

Nasz Racibórz 06.09.2024

Nasz Racibórz 30.08.2024
29 sierpnia 202416:32

Nasz Racibórz 30.08.2024

Nasz Racibórz 23.08.2024
22 sierpnia 202421:35

Nasz Racibórz 23.08.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.