Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 sierpnia 201912:23

Zmiana funkcji zbiornika Racibórz jest oczywista [FOTO]

Zmiana funkcji zbiornika Racibórz jest oczywista [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Podczas majowego wezbrania przez czaszę wykańczanego zbiornika przepłynęło ok. 120 mln m sześc. wody. Prezydent zauważył, że gdyby tę ilość wody zatrzymać w zbiorniku i użyć jej do zasilania drogi wodnej, żegluga na Odrze prawdopodobnie przez znaczną część sezonu nawigacyjnego nie stanowiłaby problemu - Dariusza Polowego cytuje wczorajsza Rzeczpospolita poruszająca temat dróg wodnych. 

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zapewnia, że plany dróg wodnych w Polsce będą gotowe w I kwartale 2021 roku. Dopiero w 2023 roku będzie wiadomo, czy jest za co budować w Polsce drogi wodne. Wcześniej ruszy budowa zbiorników retencyjnych. Program Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej realizuje zobowiązania resortu do przygotowania planów w odniesieniu do drogi wodnej rzeki Odry wraz z nowo projektowanymi odcinkami: Kanałem Śląskim i połączeniem Odra–Dunaj–Łaba (D-O-L) – polski odcinek Kędzierzyn- Koźle – Chałupki/Bohumin (CZ). Prezydent Polowy nawiązał do planów zmiany funkcji budowanego zbiornika Racibórz z polderu na stały akwen. Zmiana funkcji zbiornika Racibórz dla zasilania Odrzańskiej Drogi Wodnej staje się oczywista (źródło: Rzeczpospolita).

Wczoraj w gmachu Sejmu Śląskiego odbyła się konferencja otwierająca konsultacje samorządowe dotyczące koncepcji Kanału Śląskiego, projektu planowanego w ramach Programu Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej. Program ten jest przygotowywany przez rząd RP i powinien zostać zatwierdzony przez Radę Ministrów w I kwartale 2021 roku. Otwarcia konferencji dokonali wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Grzegorz Witkowski oraz wicemarszałek województwa śląskiego Wojciech Kałuża. W obradach uczestniczyli przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Jan Kawulok oraz radni.

Wiceminister Grzegorz Witkowski podkreślił, że kwestię Kanału Śląskiego należy rozpatrywać całościowo oraz w drodze konsultacji społecznych. Przedsięwzięcie to będzie projektowane i realizowane w porozumieniu z zainteresowanymi samorządami. Witkowski zaznaczył także, że powoli odwracamy się od transportu wyłącznie kołowego. Kanał Śląski byłby jego alternatywą jako droga wodna, łącząca zindustrializowane tereny Górnego Śląska i zachodniej Małopolski z Bałtykiem. Innymi korzyściami płynącymi z tej ambitnej inwestycji, zdaniem Witkowskiego, są retencja wody i ograniczenie zagrożeń powodziowych.

Zaznaczmy w tym miejscu, że 7 lipca 2019 r. obchodziliśmy dwusetną rocznicę podpisania Protokołu Bohumińskiego — aktu prawnego, który dotyczył rzeki Odry i nakładał obowiązek traktowania jej w sposób całościowy, tak aby możliwym się stało zarówno ograniczenie zagrożeń powodzią, jak i korzystanie z rzeki do celów transportowych.

„Kanał Śląski to nie tylko pomysł na wodną autostradę, która umożliwi bezpieczny i ekologiczny transport oraz włączenie się naszych regionów w europejski system dróg wodnych. Kanał Śląski ma potencjał, aby stać się projektem cywilizacyjnym. Dostrzegamy oczekiwania z nim związane: w zakresie stabilnej, zrównoważonej gospodarki wodnej, impulsu rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości, rozwoju turystyki i uatrakcyjnienia przestrzeni. Chcemy rozmawiać i wymieniać poglądy, ponieważ uważamy, że projekt ten można dostosować do rzeczywistych potrzeb i aspiracji społeczeństwa”, zaznaczył wicemarszałek Wojciech Kałuża.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele samorządów, na terenie których przewiduje się przeprowadzenie Kanału Śląskiego: wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, starostowie, reprezentanci rad gmin, powiatów oraz sejmików wojewódzkich: opolskiego, śląskiego, małopolskiego. Zaproszono także m.in. przedstawicieli Zespołu doradczego działającego przy Marszałku Województwa Śląskiego, Lasów Państwowych, PGW Wody Polskie oraz innych instytucji.

Podczas sesji plenarnej przedstawiono informacje o stanie przygotowania Programu Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej oraz omówiono kwestię Kanału Śląskiego w relacji do wizji rozwoju województwa śląskiego. W ramach sesji roboczej dyskutowano m.in. nad uwarunkowaniami rozwoju portów rzecznych, przedstawiono koncepcję przebiegu tras i budowy Kanału Śląskiego oraz przeprowadzono weryfikację wstępnych wariantów trasy Kanału.Podczas konferencji został także zaprezentowany projekt ODRAzu widać kulturę Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach jako element związany z promocją idei żeglownej Odry wśród społeczeństwa. Celem tego szerokiego projektu jest rewitalizacja zainteresowania kulturowym, turystycznym, edukacyjnym oraz społecznym aspektem rzeki Odry i Kanału Gliwickiego w województwie śląskim.

Przypomnijmy, że 6 marca 2017 r. Prezydent RP podpisał akt ratyfikacji europejskiego porozumienia o głównych śródlądowych drogach wodnych o znaczeniu międzynarodowym (AGN). Polska tym samym zobowiązała się do odbudowy wodnych dróg śródlądowych i włączenia ich w system europejski. Stało to się podstawą do rozpoczęcia prac nad rządowymi programami dla Odry i Wisły. (źródło: slaskie.pl).

Autor: Rzeczpospolita, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 września 202400:50

Im więcej wody w zbiorniku, tym większy strach. Co przewidują scenariusze na najbliższe dni?

Im więcej wody w zbiorniku, tym większy strach. Co przewidują scenariusze na najbliższe dni? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
19
Racibórz:

Raciborska straż miejska odbiera telefony od osób przerażonych widokiem napełnianego zbiornika Racibórz. Pytają, czy miastu grozi zalanie.

(waw), fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Aktualności17 września 202408:48

Trzy osoby ewakuowane z czaszy zbiornika Racibórz. Ich samochód zalała woda

Trzy osoby ewakuowane z czaszy zbiornika Racibórz. Ich samochód zalała woda - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
26
red., fot. KP PSP Wodzisław Śląski
Aktualności17 września 202411:28

Sytuacja powodziowa na terenie powiatu raciborskiego [17.09.2024]

Sytuacja powodziowa na terenie powiatu raciborskiego [17.09.2024] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja16 września 202422:13

Ponad dwustu uhonorowanych. Wręczono raciborskie stypendia za wyniki w nauce [FOTO]

Ponad dwustu uhonorowanych. Wręczono raciborskie stypendia za wyniki w nauce [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W czwartek, 16 września w Raciborskim Centrum Kultury odbyło się wręczenie prezydenckich stypendiów za wyniki w nauce za II półrocze roku szkolnego 2023/2024. Wręczali je szefowa komisji oświaty Rady Miasta dr Ludmiła Nowacka oraz wiceprezydent Michał Kuliga.

opr. red., fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Regionalny Informator Ekologiczny
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.09.2024
12 września 202423:10

Nasz Racibórz 13.09.2024

Nasz Racibórz 06.09.2024
6 września 202409:17

Nasz Racibórz 06.09.2024

Nasz Racibórz 30.08.2024
29 sierpnia 202416:32

Nasz Racibórz 30.08.2024

Nasz Racibórz 23.08.2024
22 sierpnia 202421:35

Nasz Racibórz 23.08.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.