Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności17 września 202401:17

Dopływ wody do zbiornika zaczyna znacząco spadać. Dobre wieści z Elektrowni Rybnik

Dopływ wody do zbiornika zaczyna znacząco spadać. Dobre wieści z Elektrowni Rybnik - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

- Ostatnie gwałtowne opady deszczu spowodowały wzrost poziomu wody w rybnickim zbiorniku. W dniu 15.09.2024 r. ok. godz. 20:20 poziom wody w zbiorniku osiągnął poziom ostrzegawczy, tj. 221 m n.p.m., dlatego podjęto kroki opisane w pozwoleniu wodno-prawnym oraz instrukcji eksploatacji zbiornika wodnego, czyli zrzut wody w ilości 25 m³/s za zaporę czołową - informuje Departament Komunikacji
i Współpracy z Mediami PGE GiEK.

Zakładowy Komitet Powodziowy powołany w PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Rybnik jest w stałym kontakcie z centrum zarządzania kryzysowego w Rybniku i Kuźni Raciborskiej. Na podstawie uzyskanych danych (dopływów rzeki Ruda i Nacyna) sukcesywnie regulowany jest odpływ ze zbiornika, tak aby zapobiec przepełnieniu i ochronić zaporę czołową. Wszystkie działania prowadzone są w taki sposób, aby uniknąć jakichkolwiek podtopień. Zbiornik Rybnik, gromadząc duże ilości wody, chroni tereny położone za zaporą czołową przed skutkami powodzi. Zrzuty wody dokonywane są tylko w sytuacji zagrożenia wałów oraz zapory czołowej zbiornika, co wiąże się z ryzykiem niekontrolowanego zalania dużych obszarów.

Poziom ostrzegawczy wody w Zbiorniku Rybnik wynosi 221 m n.p.m., a poziom krytyczny, który ze względów bezpieczeństwa nie może zostać przekroczony, to 221,30 m n.p.m. Jego przekroczenie grozi przerwaniem wałów zbiornika oraz uszkodzeniem zapory czołowej. Już przy poziomie 221,20 m n.p.m. Elektrownia zobowiązana jest dokonywać zrzutów wody równych ilości wody dopływającej do zbiornika.

Z uwagi na pozwolenie wodno-prawne i konieczność zapewnienia bezpieczeństwa pracy Elektrowni Rybnik, w zbiorniku stale musi być utrzymywany minimalny biologiczny przepływ wody, czyli określona ilość. Nie jest więc możliwe dokonywanie zrzutów wody poniżej tej ilości.

Poziom wody w zbiorniku jest na bieżąco monitorowany. W tym roku najniższy poziom wody, tj. 220,37 m n.p.m., odnotowano 12.09.2024 r., co było związane z przygotowaniem zbiornika na przyjęcie zwiększonej ilości wody na skutek prognozowanych opadów. Działania związane z obniżeniem poziomu wody w zbiorniku zostały podjęte niezwłocznie po otrzymaniu informacji dotyczącej prognozowanej sytuacji pogodowej.

Obecnie (stan na: 16.09.2024 r., godz. 13:30) poziom wody w Zbiorniku Rybnik wynosi 221,119 m n.p.m., dlatego dokonywane są i na bieżąco monitorowane zrzuty wody w ilości 25 m³/s. Planowane jest ograniczanie zrzutów wody, jeśli poziom wody w zbiorniku osiągnie 221 m n.p.m. Obecnie dopływ wody do zbiornika zaczyna znacząco spadać. Rzeka Ruda, poniżej zbiornika w miejscowościach Rudy Raciborskie i Kuźnia Raciborska, znajduje się w swoim korycie.

Autor: mat. prasowy, fot. R. Ambroziewicz, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności5 lipca 202522:58

Międzynarodowy Turniej Oldbojów o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice [FOTO i WIDEO]

Międzynarodowy Turniej Oldbojów o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W sobotę, 5 lipca na boisku KS Kolejarz Chałupki odbył się wyjątkowy sportowy festiwal – Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Oldbojów o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice. Organizatorem wydarzenia był KS Kolejarz Chałupki, który już od lat z powodzeniem integruje lokalną społeczność wokół piłki nożnej i tradycji sportowej, we współpracy z Gminą Krzyżanowice.

Th
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 lipca 202522:35

70 lat OSP w Nowej Wiosce [FOTO i WIDEO]

70 lat OSP w Nowej Wiosce [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

5 lipca Ochotnicza Straż Pożarna w Nowej Wiosce (gmina Krzyżanowice) obchodziła jubileusz siedemdziesięciolecia istnienia. Obchody jubileuszowe rozpoczęły się od Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Owsiszczach, którą odprawił ks. proboszcz Piotr Kuc. Następnie strażacy i ich goście przejechali do remizy w Nowej Wiosce, gdzie odbyła się uroczystość.

Th
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.