Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 czerwca 202615:50

Poseł Michał Woś krytycznie o sytuacji w powiecie raciborskim

Poseł Michał Woś krytycznie o sytuacji w powiecie raciborskim  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
19
Reklama
Racibórz:

- Rządy ludzi Tuska w Powiecie Raciborskim: 37% więcej bezrobotnych, 10 mln zł straty szpitala i propaganda zamiast rozwoju - czytamy w komunikacie rozesłanym do mediów przez biuro poselskie posła Michała Wosia (PiS).

Powiatowa sesja absolutoryjna pokazała, jak bardzo władze Powiatu Raciborskiego oderwały się od rzeczywistości.

Starosta i jego koalicja z Platformą Obywatelską przekonywali, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Nawet przyznali sobie maksymalne stawki wynagrodzeń z wyrównaniem od sierpnia. Tymczasem fakty są brutalne:

- bezrobocie wzrosło o 37%,
- szpital zakończył rok z blisko 10-milionową stratą,
- opłaty za parking przy szpitalu wprowadzono za wiedzą starostwa,
- oświata w powiecie się nie spina i jest 7,5 mln zł na minusie,
- zwijają się kolejne zakłady pracy, a rząd oszukuje przy Rafako,
- młodzi po studiach nie chcą tutaj wracać,
- a mieszkańcy nie doczekali się obiecywanego inwestycyjnego przełomu.

Sukcesy z czasów PiS zamiast własnych osiągnięć

Najbardziej uderza jednak to, że jako sukces przedstawia się inwestycje sfinansowane z programów uruchomionych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Boisko przy II LO, inwestycje drogowe przy Eko-Oknach czy inne zadania finansowane wcześniej mają dziś przykryć najważniejsze pytanie:

Co obecna koalicja sama wywalczyła dla Powiatu Raciborskiego? Gdzie są obiecane miliony z Unii Europejskiej? Przez wiele miesięcy mieszkańcy słyszeli, że dzięki politycznym powiązaniom z rządem do naszego powiatu popłyną duże środki europejskie.

Tymczasem sąsiednie miasta – Kędzierzyn czy Jastrzębie – zdobyły dziesiątki milionów złotych na oddziały onkologiczne. W Raciborzu projekt utknął na liście rezerwowej. Miały być skuteczne działania i konkretne efekty – skończyło się na zapowiedziach.

Rosną problemy, rośnie za to promocja władzy

Niepokoją także nierozwiązane problemy związane z wydobyciem żwiru, drogą Racibórz–Pszczyna czy sytuacją Powiatowego Domu Kultury. Zamiast koncentrować się na rozwiązywaniu problemów mieszkańców, obecne władze przeznaczają coraz więcej środków na własną promocję w sponsorowanych artykułach i kreowanie wizerunku sukcesu.

Nie można mówić: „nie jesteśmy niczemu winni”

Jedna z radnych w kontekście długu szpitala powiedziała, że „najgorsze jest to, że nie jesteśmy niczemu winni”. To nieprawda. Jeżeli tworzy się koalicję z Platformą Obywatelską, wspiera rząd Donalda Tuska i przekonuje mieszkańców, że taka współpraca przyniesie rozwój, to ponosi się również odpowiedzialność za jej skutki. Za brak skuteczności w pozyskiwaniu środków, za pogarszającą się sytuację szpitala, za brak impulsu dla lokalnej gospodarki i rynku pracy.

Nie można przypisywać sobie sukcesów finansowanych przez poprzedni rząd, a jednocześnie umywać rąk od odpowiedzialności za obecne problemy. A przypomnę, że rząd PiS płacił za wszystkie nadwykonania, czyli za leczenie ludzi.

Mieszkańcy oczekują zmiany

Mieszkańcy nie oczekują propagandy sukcesu ani kolejnych konferencji prasowych. Oczekują skuteczności, nowych miejsc pracy, bezpiecznego szpitala i realnego rozwoju. Powiat Raciborski zasługuje na władze, które będą walczyć o mieszkańców, a nie o własny wizerunek. Aby to było możliwe, potrzebna jest zmiana – zarówno w Warszawie, jak i w Powiecie Raciborskim.

Poseł Michał Woś

Autor: materiał nadesłany, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (19)

Gość (IP: *.*.*.227) 24 czerwca 202616:02
Ma rację. Festiwal samozadowolenia. PO nie widzi problemów zwykłych ludzi. Zajęci załatwianiem sobie przywilejów i saloników VIP.
Gość (IP: *.*.*.182) 24 czerwca 202620:04
Jak przez 8 lat (nie)rządów kaczystów ludzie dawali znać że RAFAKO jest rozkradane to jakoś dziwnym trafem nie protestował. Ale żubry nam załatwił by bezrobotni z nadmiarem wolnego czasu mieli gdzie na spacer chadzać.
Gość (IP: *.*.*.182) 24 czerwca 202616:03
I to jest prawda o stanie powiatu, a nie te godzinne samochwalstwo Starosty.
Gość (IP: *.*.*.41) 24 czerwca 202616:05
Prawda, dużo osób to widzi ale każdy boi się przyznać racji, tym co twierdzą jak Woś
Gość (IP: *.*.*.41) 24 czerwca 202616:11
100 razy konkretnie obiecać to jak raz spełnić.
Reklama
Gość (IP: *.*.*.41) 24 czerwca 202616:12
Po części ma rację ale zapomniał wspomnieć, że duchowieństwo w Raciborzu nie poniosło strat .
Mmmm (IP: *.*.*.52) 24 czerwca 202616:14
Michał a jaki był stan powiatu po złodziejskich rządach PiSu . Znaczna część to pokłosie waszych kretactw
Gość (IP: *.*.*.227) 24 czerwca 202616:56
Czyżby sam Członek zarządu we własnej osobie się odezwał ? Oni uwielbiają używać słowa pokłosie. W każdym przemówieniu tylko pokłosie i pokłosie.
Gość (IP: *.*.*.182) 24 czerwca 202616:25
Co ? Już prawda w oczy kole IP 52..spójrz prawdzie w oczy...będą kolejne referenda o odwoływanie stołków..ludzie już widzą różnice POpaprancow a pisiorow... Brawo p.Michale za Prawdę! .
Gość (IP: *.*.*.52) 24 czerwca 202616:29
Jeszcze takiej afery nie było jak jest obecnie w Warszawie..oj.Rafalek poleci..wdł.przyslowia: pycha kroczy przed upadkiem..a ten" pyszny " Grześ..co niósł piasek przez wieś . też niech się ma na baczności..odwołamy go, jak tego z Krakowa..i innych również ,poprzez referendum.Sprawiedliwosc i prawo musi być!
Reklama
Reklama
Gość (IP: *.*.*.93) 24 czerwca 202616:30
***** ****a
Gość (IP: *.*.*.183) 24 czerwca 202616:31
IP.celowo są zmieniane na tym szczujnym portaliku...gdyż poprzedni komentarz mu nie pasował tzn.jemu IP 52
Gość (IP: *.*.*.183) 24 czerwca 202617:00
PIS = PO dopóki tego nie zrozumiecie to będzie dalej jak jest brak miejsc pracy ale za to ładna otoczka z Jelcza też nic nie będzie ani za Pis ani za PO to pudrowanie trupa
Gość (IP: *.*.*.52) 24 czerwca 202617:07
Prawdziwe dane - bezrobocie w powiecie w maju tego roku 4,7 % Rok temu było 3,7%. - czyli wzrost o jeden procent. Nie robi wrażenia? To przeliczymy na procenty - WZROST O 37%. Ktoś nie rozumie manipulacji? Rok temu sąsiad kupił 20 letnie auto z przebiegiem 200 tys. km, w ciągu roku przejechał 10 tys. i jego przebieg wzrósł tylko o 5%, A ja kupiłem prawie nówkę z przebiegiem 10 tys i jeżdżąc tyle samo, co sąsiad - przebieg mi wzrósł aż o 100%. Skandal - wina Tuska!

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Gość (IP: *.*.*.206) 24 czerwca 202618:57
Co z tego, że wzrosło bezrobocie ? chyba faktycznie to wina Tuska , że kaowcy nic nie zrozumieją.
Reklama
Gość (IP: *.*.*.182) 24 czerwca 202619:48
Liczy się na podstawie liczby osób bezrobotnych, a nie procentów. Zestaw liczbę osób bezrobotnych z tego roku z liczbą osób z ubiegłego i będziesz wiedział ile to procentowo więcej/mniej. Liczba osób do liczby osób. Woś może mieć rację. Rządy koalicji to jedna wielka propaganda, kolesiostwo, afery i zwijanie. Nic swojego nie mają. Kończą po poprzednikach to co było zaczęte, niczego swojego noe zaczynając, a kasa już wydrenowana noe wiadomo na co. Obecna afera w stolicy to klasyka tej ekipy. Podwójne standardy, kolesiostwo, brak winnych i wciskanie wszystkim ciemnoty. U nas nie lepiej. Region stoi. Brak inwestycji straregicznych. Brak środków zewnętrznych na duże projekty. Nic sensownego się nie dzieje. Jakaś kosmetyka rynku. To jest kpina. A czego to nie obiecywano ludziom. Jakich to znajomości nie mają i ile kasy to nie będzie. I co? I gówn....
Gość (IP: *.*.*.165) 24 czerwca 202618:18
ŁOSIU PRZESTAŃ JUZ PAJACOWAC BO NA GORSZEGO GŁUPKA WYCHODZISZ JAKIM JUZ JESTEŚ!!!!!!
Gość (IP: *.*.*.183) 24 czerwca 202619:02
A czy to prawda o zatrudnianiu żony Wosia w spółkach Skarbu Państwa? Dla kolegi pytam.
Gość (IP: *.*.*.183) 24 czerwca 202620:12
Łoś opowiedz jak dzieliłes kasą na prawo i lewo by partia wygrała .Gdzie twój szef Ziobro . Ps . Nawet dzien dobry nie potrafisz powiedzieć jak po bu)ki stoisz .
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.12.2026
19 czerwca 202608:55

Nasz Racibórz 19.12.2026

Nasz Racibórz 12.06.2026
11 czerwca 202620:34

Nasz Racibórz 12.06.2026

Nasz Racibórz 05.06.2026
5 czerwca 202616:09

Nasz Racibórz 05.06.2026

Nasz Racibórz 29.05.2026
28 maja 202620:39

Nasz Racibórz 29.05.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.