Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 czerwca 202621:22

Szpital Rejonowy w Raciborzu na minusie przez nadwykonania. Apel Rady Powiatu do ministra zdrowia

Szpital Rejonowy w Raciborzu na minusie przez nadwykonania. Apel Rady Powiatu do ministra zdrowia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
Reklama
Racibórz:

Szpital Rejonowy w Raciborzu zamknął 2025 rok stratą przekraczającą 9 mln zł. Zdaniem władz placówki, wynik finansowy byłby dodatni, gdyby NFZ uregulował płatności za tzw. nadwykonania, których łączna wartość przekroczyła 10,7 mln zł. Sytuacja ta stała się zarzewiem gorącego sporu politycznego podczas sesji Rady Powiatu, w trakcie której radni podjęli uchwałę w sprawie apelu do ministra zdrowia oraz Funduszu o wypłatę zaległych środków.

Ponad 9 mln zł straty za 2025 rok odnotował Szpital Rejonowy w Raciborzu. Wynik finansowy lecznicy byłby dodatni, gdyby NFZ zapłacił za tzw. nadwykonania. W obliczu trudnej sytuacji finansowej, Rada Powiatu podjęła uchwałę w sprawie apelu do ministra zdrowia oraz funduszu o rozliczenie zaległych kwot.

Temat apelu wywołał duże emocje podczas sesji Rady Powiatu. Powodem była kwestia autorstwa inicjatywy – podobny apel chcieli wystosować już w kwietniu 2025 roku radni Lepszego Powiatu oraz Prawa i Sprawiedliwości. Wówczas jednak ich wniosek został zablokowany przez rządzącą większość: Koalicję 15 Października oraz Razem dla Ziemi Raciborskiej. Radni Lepszego Powiatu (Szymon Bolik, Krzysztof Bajerski, Paweł Klima) wytknęli to zarządowi, oskarżając go wprost o zawłaszczenie ich wcześniejszej inicjatywy. Starosta Grzegorz Swoboda tłumaczył, że apel w obecnym momencie jest w pełni uzasadniony, ponieważ zarząd dysponuje już pełnym obrazem finansów szpitala na koniec 2025 roku. Łączna wartość niezapłaconych świadczeń, wykonanych ponad przyznany limit i ryczałt, wyniosła 10 709 803,05 zł. Szpital, choć podejmuje próby odzyskania tych środków poprzez wnioski i apele, nie ma możliwości dochodzenia roszczeń na drodze sądowej – tak skonstruowana jest umowa z NFZ, która wyklucza przekucie nadwykonań w formalne roszczenia prawne.

Projekt uchwały w sprawie apelu stał się kolejną okazją do politycznych przepychanek. Żadna ze stron – zarówno opozycja, jak i starosta – nie chciała ustąpić, przerzucając się argumentami, a następnie spierając o zapisy w uchwale oraz procedurę zgłaszania poprawek.

Przedłużającą się dyskusję przerwał dyrektor szpitala, Ryszard Rudnik, który dał do zrozumienia, że kłótnia nie przynosi żadnych wymiernych korzyści, gdyż sama uchwała daje jedynie złudzenie realnego wpływu na decyzje NFZ. – Powinniśmy to przyjąć dla zasady – podsumował dyrektor. Szpital, jako jednostka podległa powiatowi, potrzebuje wsparcia rady, by wyeksponować powagę problemu, jakim jest kolejny rok strat wynikających z systemowego niedoszacowania kontraktów.

Szpitale powiatowe w Polsce niemal w całości przynoszą straty lub balansują na granicy opłacalności. Główne przyczyny to zbyt niskie kontrakty, brak pełnej refundacji za nadwykonania oraz ogromne koszty wynagrodzeń kadry medycznej, której zarobki rosną mimo ograniczonych środków finansowych placówek. Problem ten narastał od czasów poprzednich rządów, które wprowadziły ustawowe podwyżki dla personelu bez zapewnienia wystarczającego finansowania, jednak nie został rozwiązany przez obecną administrację rządową. Zdaniem dyrektorów szpitali powiatowych, rząd nie posiada realnego programu naprawczego dla ochrony zdrowia. W tle dyskusji pojawiają się doniesienia o możliwej redukcji liczby szpitali lub likwidacji oddziałów, w tym porodówek. Zjawisko to pogłębiane jest przez niekorzystne trendy demograficzne, które w perspektywie kolejnych lat będą generować dodatkowe wyzwania dla niewydolnego finansowo systemu opieki zdrowotnej. TEKST UCHWAŁY

Autor: (waw), [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (5)

Gość (IP: *.*.*.41) 23 czerwca 202621:33
Radni z opozycji z Wosiem już rok temu napisali apel. Wtedy swoboda z PO byli przeciw, bo opozycja biła na alarm. Teraz jest dramat to sami apelują. Widać że ludzie Tuska rządzą powiatem.
Gość (IP: *.*.*.52) 23 czerwca 202621:49
Ogromne koszty kadry medycznej i wszystko w temacie.
Gość (IP: *.*.*.205) 23 czerwca 202622:25
Ludzie godają że nawet szpital nie płaci Zusu
Gość (IP: *.*.*.205) 23 czerwca 202622:27
Tak patrząc całkiem fajnie zarabiają lekarze 1.6 mln na rok.... A jak w Raciborzu są też rekordziści... Kilka etatów na dzień 311 godzin na miesiąc !!! Tak zapracowani są a na SOR ścisk i pisk.... Możesz iść zawsze prywatnie w szpitalu i na sprzęcie państwowym... To po co placić te składki po co ???
Gość (IP: *.*.*.182) 23 czerwca 202622:36
Ogromne koszta pielęgniarek lekarzy ect. Nic z tego nie będzie dobrego Brak zakładów pracy Gdzie ten Jelcz XD tam najwyżej co powstanie to kółko wzajemnej adoracji dla prania kasy

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.12.2026
19 czerwca 202608:55

Nasz Racibórz 19.12.2026

Nasz Racibórz 12.06.2026
11 czerwca 202620:34

Nasz Racibórz 12.06.2026

Nasz Racibórz 05.06.2026
5 czerwca 202616:09

Nasz Racibórz 05.06.2026

Nasz Racibórz 29.05.2026
28 maja 202620:39

Nasz Racibórz 29.05.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.