4 elementy istotne przy wyborze zagęszczarki do gruntu
Zagęszczarki to maszyny przeznaczone do utwardzania podłoża, które umożliwiają jego ubicie poprzez eliminację wody i powietrza. Są one nieodzownym elementem prac budowlanych zarówno prowadzonych na niewielką skalę, jak i będących złożonymi projektami. Aby zastosowanie zagęszczarki przyniosło zamierzony efekt, istotne jest jednak jej prawidłowe dobranie. Podpowiadamy, czym się kierować przy zakupie tej maszyny.
Rodzaje zagęszczarek i ich charakterystyka
Zagęszczarki do gruntu ze względu na sposób ich działania można podzielić na dwa główne rodzaje.
Zagęszczarki jednokierunkowe cechują się zazwyczaj niewielkimi wymiarami oraz wagą do 150 kg. Z tego względu sprawdzają się przy pracach w wąskich przestrzeniach. Są polecane do zagęszczania gruntów o niewielkiej frakcji, takich jak piasek czy żwir. Ich siła odśrodkowa waha się w zakresie od 11 do 18 kN, przez co są w stanie skutecznie ubić zagęszczone podłoże do głębokości około 30 cm. Tego typu zagęszczarki dostępne są zarówno w wariancie spalinowym, jak i zasilanym elektrycznie za pomocą akumulatorów. Dzięki temu mogą być również stosowane przy realizacji inwestycji, w których ze względu na ograniczenia środowiskowe konieczne jest używanie maszyn bezemisyjnych.
Zagęszczarki rewersyjne, określane także jako nawrotne, to natomiast cięższe modele o wadze od 160 do 500 kg, cechujące się większą siłą odśrodkową najczęściej powyżej 20 kN. Przeznaczone są do zagęszczania grubszego kruszywa lub znajdującego się na większych głębokościach. Zastosowany w nich rewers umożliwia swobodne manewrowanie nimi, pomimo dużej wagi, nawet w ciasnych przestrzeniach.
Co wziąć pod uwagę, wybierając zagęszczarkę do gruntu?
Aby dobrać odpowiednią zagęszczarkę do gruntu, należy wziąć pod uwagę 4 kwestie.
Pierwszą i najważniejszą z nich jest przeznaczenie pod względem wielkości i rodzaju projektu, przy którym będzie wykorzystywana. W przypadku, gdy najczęściej będzie stosowana do układania nawierzchni, na których nie będzie odbywał się ruch kołowy, odpowiednim rozwiązaniem będzie lekka zagęszczarka do kostki. Z kolei podczas realizacji skomplikowanych prac związanych z budową dróg, o wiele lepszym wyborem będzie cięższa zagęszczarka rewersyjna wyposażona w pełen napęd hydrauliczny.
Kolejnym ważnym elementem jest skład ubijanego podłoża. Gdy jego frakcja wynosi:
- powyżej 40 mm należy wybrać zagęszczarki o dużej masie (ok. 500 kg) i sile wymuszającej oraz płycie dennej,
- od 2 mm do 40 mm, należy wybrać zagęszczarki o średniej masie mieszczącej się w zakresie od 120 do 300 kg,
- od 0,05 do 2 mm, należy wybrać lekkie zagęszczarki, których płyta denna drga z wyższą częstotliwością.
Istotnym parametrem zagęszczarki jest także wydajność ubijania. Określa ona to, jak dużą powierzchnię dana maszyna jest w stanie zagęścić w ciągu jednej godziny. Zazwyczaj waha się ona w zakresie od 400 do 700 m2 na godzinę, przy czym należy pamiętać, że wydajność zależy nie tylko od masy zagęszczarki i wielkości zastosowanej w niej płyty, ale także rodzaju ubijanego podłoża.
Ostatnią, ale równie ważną kwestią jest waga zagęszczarki oraz wymiary jej płyty dennej. Ciężar tej maszyny przede wszystkim przekłada się na to, jak grubą warstwę podłoża można utwardzić za jej pomocą przy jednym przejeździe. Warto jednak pamiętać o tym, że ma ona również wpływ na manewrowość zagęszczarki. Wymiary płyty dennej mają natomiast duże znaczenie, jeśli chodzi o wydajność pracy urządzenia i głębokość ubijania gruntu. Duże płyty są w stanie jednorazowo zagęścić większy obszar, jednak odbywa się to kosztem głębokości ubicia podłoża.
Czy marka zagęszczarki ma znaczenie?
Przy wyborze zagęszczarki poza odpowiednimi parametrami bardzo często duże znaczenie ma także cena maszyny. Warto jednak pamiętać o tym, że choć tanie modele kuszą oszczędnością, najczęściej jest ona wyłącznie pozorna. Częste awarie zagęszczarki, powodujące przestoje prac, brak dostępności części zamiennych oraz słaba jakość wykonania — to tylko nieliczne z wielu problemów, z którymi można się spotkać, decydując się na zakup taniego urządzenia. Dlatego warto zainwestować w zagęszczarki renomowanych producentów z wieloletnim doświadczeniem, takich jak szwedzka marka Swepac.
Marka ta oferuje szeroką gamę zagęszczarek - od lekkich modeli do małych projektów, po ciężkie, hydrauliczne maszyny do najbardziej wymagających zastosowań, w wariancie:
- jednokierunkowym, idealnym do zagęszczania gruntów ziarnistych i układania kostki brukowej,
- rewersyjnym, sprawdzające się na dużych powierzchniach i w trudno dostępnych miejscach,
- do asfaltu, zaprojektowanym specjalnie do pracy z mieszankami bitumicznymi.
Wyposażone są one w odporne na korozję obudowy ze stali cynkowanej ogniowo oraz w większości w płytę denną wykonaną ze stali trudnościeralnej Hardox®, która jest odporna na zużycie i uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo łatwy dostęp do części zamiennych oraz serwisu sprawia, że konserwacja zagęszczarek Swepac jest bezproblemowa, co minimalizuje czas przestojów podczas realizacji prac z ich użyciem.
Aby wybrać odpowiednią zagęszczarkę do gruntu, należy przede wszystkim określić jej przeznaczenie. Dopiero na tej podstawie możliwe jest dobranie jej wagi, wydajności i innych parametrów, które zapewnią odpowiednie efekty podczas realizacji prac z jej zastosowaniem.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.