Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie20 października 202316:43

Od projektu do oddania kluczy — chronologia budowy domu

Od projektu do oddania kluczy — chronologia budowy domu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Budowa własnego domu to dla wielu marzenie spełniające się na przestrzeni wielu miesięcy, a nawet lat. Aby zrozumieć proces budowy od podstaw, warto przyjrzeć się krok po kroku, jak powstaje wymarzony dom. W tym artykule omówimy kluczowe etapy budowy, od początkowego projektu, aż do momentu, gdy otrzymujemy klucze do własnego, nowego domu.

Przygotowanie projektu

Pierwszym i jednym z najważniejszych kroków w procesie budowy domu jest przygotowanie projektu. Inwestor może zdecydować się na projekt od podstaw lub wybrać gotowy projekt z katalogu. W przypadku projektu od podstaw, architekt zbiera niezbędne informacje, słucha naszych oczekiwań i zabiera się za stworzenie indywidualnego projektu dostosowanego do naszych potrzeb i preferencji. To etap, na którym decydujemy o układzie pomieszczeń, stylu architektonicznym i wszystkich szczegółach. Tworzenie projektu od zera jest droższe i zajmuje znacznie więcej czasu, niż modyfikacja już gotowego szkicu. Jest jednak duża szansa na to, że specjalnie przygotowany projekt w jak największym stopniu odzwierciedli oczekiwania mieszkańców co do przyszłego budynku. Pamiętać należy, że niezależnie od tego, czy projekt przygotowany jest od nowa, czy też bazuje na gotowym szkicu, musi uwzględniać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. 

Uzyskanie niezbędnych zezwoleń

Jeśli mamy już projekt budynku, następny ważny etap to uzyskanie pozwolenia na budowę. Procedury i wymagania mogą się tutaj różnić w zależności od tego gdzie konkretnie ma rozpocząć się budowa i jaki budynek ma powstać. Zwykle obejmują one złożenie odpowiedniej dokumentacji w urzędzie oraz uzyskanie pozwolenia na rozpoczęcie prac budowlanych. Warto zaznaczyć, że istnieją przypadki, w których można skorzystać z uproszczonej procedury, zwłaszcza przy mniejszych budynkach mieszkalnych. Wówczas nie trzeba czekać na pozwolenie, wystarczy samo zgłoszenie budowy domu. O szczegóły procedury uproszczonej zapytać można w urzędzie miasta. 

Budowa w praktyce

Po uzyskaniu pozwolenia lub dokonaniu zgłoszenia budowy i po wytyczeniu budynku przez geodetę zgodnie z zatwierdzonym projektem zagospodarowania działki, można przystąpić do właściwej budowy domu. Ten etap rozpoczyna zatrudnienie odpowiedniej ekipy budowlanej, a to z kolei powinno być poprzedzone rozmowami z wykonawcą, np. z przyszłym kierownikiem budowy. Warto sprawdzić status prawny firmy budowlanej, weryfikując, chociażby wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Co do samych prac, na które składa się wykonanie wykopów, fundamentów, a następnie konstrukcji ścian, dachu, instalacji, aż po wykończenie wnętrza, poprzedza je oczywiście dostarczenie niezbędnych materiałów budowlanych. Nie bez znaczenia jest też BHP placu budowy, i to nie tylko pod względem unikania wypadków, ale też zaplecza socjalnego i sanitarnego. Kierownik budowy nierzadko decyduje się na wynajem toalet przenośnych dla pracowników. Toalety przenośne mogą też być rozwiązaniem problemu braku dostępu do sieci sanitarnej w przypadku prowadzenia remontu generalnego domu. Na placu budowy powinny znaleźć się też kontenery na gruz. 

Odbiór domu

Ostatecznym celem jest oczywiście oddanie kluczy do nowego domu. Zanim to nastąpi, konieczne jest przeprowadzenie odbioru technicznego, który ma na celu potwierdzenie zgodności budowy z projektem oraz spełnienie norm i przepisów budowlanych. Odbiór techniczny jest również okazją do skontrolowania jakości wykonania i ewentualnych poprawek. Po pomyślnym odbiorze technicznym, inwestor otrzymuje klucze do swojego nowego domu, a proces budowy dobiega końca. Jednak to nie koniec drogi. Trzeba jeszcze zadbać o wykończenie i aranżację wnętrz oraz dostosowanie domu do własnych potrzeb i gustu.

Budowa domu to skomplikowany proces, który wymaga czasu, zaangażowania i dokładności. W procesie powstawania nowego domu niezbędna jest pomoc urzędników, architektów, kierowników budowy, geodetów. Przydatne są kontenery na odpady i toalety mobilne. Z odpowiednim planowaniem i profesjonalnym wsparciem można zrealizować marzenie i stworzyć wymarzony dom, który służyć będzie nam przez długie lata.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 kwietnia 202410:00

Fascynująca multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza. Muzeum w słodowni raciborskiego zamku czynne od 1 maja

Fascynująca multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza. Muzeum w słodowni raciborskiego zamku czynne od 1 maja - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zgodnie z zapowiedzią, od 1 maja multimedialne muzeum w słodowni raciborskiego zamku dostępne będzie dla zwiedzających. Muzeum powstało w ramach wartego ponad 20 mln zł projektu zrealizowanego przez Powiat Raciborski. Nowoczesne ekspozycje prezentują europejski poziom. To jedna z najnowocześniejszych tego typu ekspozycji w Polsce.

Zamek Piastowski
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.