Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie16 czerwca 201511:58

Dawne gimnazjum i Dom Nauczyciela w Nędzy też będą eko

Dawne gimnazjum i Dom Nauczyciela w Nędzy też będą eko - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Nędza:

Prawie 123 tys. zł dotacji i ponad 428 tys. zł preferencyjnej pożyczki udzielił Gminie Nędza Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na lifting dwóch budynków przy ul. Leśnej, w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły w Nędzy. Projekt zakłada m.in. nową ekologiczną kotłownię, solary, ocieplenie ścian i nowe okna.

Ogłoszony przez Gminę przetarg ma zostać rozstrzygnięty na dniach. Przewiduje się, że inwestycja powinna być zrealizowana do końca września. - Zależy nam, żeby większość prac została wykonana w czasie wakacji, kiedy dzieci nie będą chodzić do szkoły - mówi wójt Gminy Nędza Anna Iskała.

W budynku wielofunkcyjnym, w którym funkcjonuje dom rodzinkowy, planuje się starą kotłownię zamienić na nową ekologiczną spalającą ekogroszek. Kotłownia nadal będzie dostarczać ciepło do obu budynków. Poza nowymi kotłami zamontowana zostanie też kompletna automatyka pogodowa i regulacyjna sterująca wszystkimi układami ciepłowniczymi w budynku.

Dodatkowo na dachu zamontowane zostaną solary wspomagające podgrzewanie wody. W budynku wymieniona zostanie także instalacja centralnego ogrzewania. Ściany i dach zostaną ocieplone. Wszystkie okna oraz drzwi zewnętrzne zostaną wymienione.

- Wszystko to ma polepszyć energetyczność budynków i zmniejszyć emisję do atmosfery szkodliwych substancji - mówi Iskała.

Będą to już kolejne budynki w gminie Nędza, które przejdą lifting. Do tej pory przy wsparciu środków z WFOŚiGW zmodernizowano, m.in. budynki Ochotniczych Straży Pożarnej w Nędzy i Zawadzie Książęcej, salę gimnastyczną przy Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Nędzy, budynek szkoły w Górkach Śląskich, przedszkole w Łęgu, wielofunkcyjny budynek w Zawadzie Książęcej z ośrodkiem zdrowia, biblioteką i centrum kultury.

Na termomodernizację budynków przy ul. Leśnej WFOŚiGW w Katowicach przeznaczył 122.968,00 zł w formie dotacji oraz  428.173,00 zł w formie preferencyjnej pożyczki.

Autor: Sabina Mostek, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Posłuchaj

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.12.2026
19 czerwca 202608:55

Nasz Racibórz 19.12.2026

Nasz Racibórz 12.06.2026
11 czerwca 202620:34

Nasz Racibórz 12.06.2026

Nasz Racibórz 05.06.2026
5 czerwca 202616:09

Nasz Racibórz 05.06.2026

Nasz Racibórz 29.05.2026
28 maja 202620:39

Nasz Racibórz 29.05.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.