Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia30 marca 202008:43

Dieta niskobiałkowa – co warto wiedzieć?

Dieta niskobiałkowa – co warto wiedzieć? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Wiele dokuczliwych chorób wymaga od nas stosowania diety niskobiałkowej. Nie jest nią tylko fenyloketonuria – chociaż przy niej restrykcyjne żywienie się to absolutna podstawa – lecz również inne schorzenia, przy których musimy bardzo ostrożnie dobierać poziom spożywanego białka. Skupmy się jednak na faktach i zastanówmy, co chorzy z wrodzonymi wadami metabolizmu jeść mogą, a czego nie.

Dieta niskobiałkowa musi oscylować w granicach 40-50 mg na dobę, ale ostateczną dawkę ustala lekarz. To oznacza, że z naszej diety prawie zupełnie wypada tradycyjne pieczywo, które możemy znaleźć w sklepach – ze względu na trudne do strawienia białko roślinne oraz uczulający chorego gluten. Zdecydowanie należy również zrezygnować z większości produktów zwierzęcych lub też ograniczyć je do absolutnego minimum.

Jak zaplanować taką dietę? Przede wszystkim należy postawić na warzywa – tylko nie te strączkowe, bo one mają same w sobie bardzo dużo białka roślinnego (z tego też powodu są produktami pierwszego wyboru dla wegan, którzy muszą je suplementować) i owoce, je można jeść właściwie bez ograniczeń, ale z pewną dozą zdrowego rozsądku.

Co można jeść w diecie niskobiałkowej?

Dzięki technologii, handlowi zagranicznemu oraz Internetowi łatwo można dostać produkty, które przypominają te używane na co dzień, a jednocześnie będące doskonałym zamiennikiem dla osób chorych na fenyloketonurię. W ten sposób chory może zjeść na przykład tak lubianą przez wszystkich zupę pomidorową – wystarczy, że zamiast na tłustym rosole zostanie ona ugotowana na klarowanym maśle. W Internecie i wyspecjalizowanych sklepach ze zdrową żywnością możemy znaleźć makarony „low protein”, zawierające bardzo niewiele białka i pozbawione glutenu. Produkty w diecie niskobiałkowej muszą być jednak dobrane bardzo starannie.

Zamiast jajek używać możemy odpowiednio wyselekcjonowanego zamiennika ze skrobi kukurydzianej, dostępnego w Internecie. Da się również znaleźć gotowe potrawy przygotowane w taki sposób, że nie zaszkodzą one osobie chorej na PKU – a jednocześnie będzie mogła ona jeść to samo co jej rówieśnicy, w tym galaretki, ketchup czy nawet bitą śmietanę z cukru i oleju palmowego.

Zdrowie przede wszystkim

Pamiętać w tym wszystkim należy jednak, że musimy zawsze stosować zasadę zdrowego rozsądku w doborze produktów – najlepiej, żebyśmy wszystko gotowali z półproduktów, które dostaniemy w sklepach. Warto robić choremu te same potrawy, co reszcie rodziny, a to ze względu na to, by nie czuł się wykluczony czy porzucony – nikt nie chce czuć się inny od pozostałych. Tym niemniej taka zdrowa dieta może być spożywana w ograniczonym stopniu przez wszystkich członków rodziny (ostatecznie zdrowa osoba posiada pewne zapotrzebowanie na białko), w związku z czym można tworzyć swego rodzaju wspólne obiady.

Podsumowując, wady wrodzone związane z pogorszeniem się metabolizmu nie są wyrokiem – ale restrykcyjne żywienie zachować trzeba. Z drugiej strony cukrzycy i osoby z chorą tarczycą również muszą stosować się do pewnych zasad, toteż warto to przyjąć ze spokojem!

Autor: materiał partnerski, k.zdrojewska@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 marca 202410:26

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE]

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
Racibórz:

Zielone Płuca Ostroga to projekt, który w 2021 r. poparło ponad 3,5 tysiąca mieszkańców Raciborza. W kwietniu 2024 r. kończy się pierwszy etap tego projektu. Raciborzanie będą mogli odpocząć przy tężni, która powstaje przy zbiegu ulic Książęcej i Elżbiety.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 marca 202414:45

Bonus za wiek. Od marca to ponad 6 tys. zł

Bonus za wiek. Od marca to ponad 6 tys. zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim / fot. pixabay
Aktualności27 marca 202419:33

Polowy: zrealizowaliśmy 82% naszego programu. Komitet Silny Racibórz gwarancją wiarygodności Nowej 10-tki Drużyny Polowego!

Polowy: zrealizowaliśmy 82% naszego programu. Komitet Silny Racibórz gwarancją wiarygodności Nowej 10-tki Drużyny Polowego! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
72
materiał wyborczy zlecony i finansowany przez KWW Dariusz Polowy - Silny Racibórz
Reklama
Reklama
Aktualności27 marca 202414:47

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO]

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Poseł Paweł Jabłoński oraz kandydaci PiS do Rady Powiatu Raciborskiego przedstawili dziś, 27.03., na Rynku swoje najważniejsze założenia programowe na kadencję 2024-2029.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Nasz Racibórz 15.03.2024
14 marca 202421:35

Nasz Racibórz 15.03.2024

Nasz Racibórz 08.03.2024
7 marca 202423:50

Nasz Racibórz 08.03.2024

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.