Zdrowie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Dieta niskobiałkowa – co warto wiedzieć?
Wiele dokuczliwych chorób wymaga od nas stosowania diety niskobiałkowej. Nie jest nią tylko fenyloketonuria – chociaż przy niej restrykcyjne żywienie się to absolutna podstawa – lecz również inne schorzenia, przy których musimy bardzo ostrożnie dobierać poziom spożywanego białka. Skupmy się jednak na faktach i zastanówmy, co chorzy z wrodzonymi wadami metabolizmu jeść mogą, a czego nie.
Dieta niskobiałkowa musi oscylować w granicach 40-50 mg na dobę, ale ostateczną dawkę ustala lekarz. To oznacza, że z naszej diety prawie zupełnie wypada tradycyjne pieczywo, które możemy znaleźć w sklepach – ze względu na trudne do strawienia białko roślinne oraz uczulający chorego gluten. Zdecydowanie należy również zrezygnować z większości produktów zwierzęcych lub też ograniczyć je do absolutnego minimum.
Jak zaplanować taką dietę? Przede wszystkim należy postawić na warzywa – tylko nie te strączkowe, bo one mają same w sobie bardzo dużo białka roślinnego (z tego też powodu są produktami pierwszego wyboru dla wegan, którzy muszą je suplementować) i owoce, je można jeść właściwie bez ograniczeń, ale z pewną dozą zdrowego rozsądku.
Co można jeść w diecie niskobiałkowej?
Dzięki technologii, handlowi zagranicznemu oraz Internetowi łatwo można dostać produkty, które przypominają te używane na co dzień, a jednocześnie będące doskonałym zamiennikiem dla osób chorych na fenyloketonurię. W ten sposób chory może zjeść na przykład tak lubianą przez wszystkich zupę pomidorową – wystarczy, że zamiast na tłustym rosole zostanie ona ugotowana na klarowanym maśle. W Internecie i wyspecjalizowanych sklepach ze zdrową żywnością możemy znaleźć makarony „low protein”, zawierające bardzo niewiele białka i pozbawione glutenu. Produkty w diecie niskobiałkowej muszą być jednak dobrane bardzo starannie.
Zamiast jajek używać możemy odpowiednio wyselekcjonowanego zamiennika ze skrobi kukurydzianej, dostępnego w Internecie. Da się również znaleźć gotowe potrawy przygotowane w taki sposób, że nie zaszkodzą one osobie chorej na PKU – a jednocześnie będzie mogła ona jeść to samo co jej rówieśnicy, w tym galaretki, ketchup czy nawet bitą śmietanę z cukru i oleju palmowego.
Zdrowie przede wszystkim
Pamiętać w tym wszystkim należy jednak, że musimy zawsze stosować zasadę zdrowego rozsądku w doborze produktów – najlepiej, żebyśmy wszystko gotowali z półproduktów, które dostaniemy w sklepach. Warto robić choremu te same potrawy, co reszcie rodziny, a to ze względu na to, by nie czuł się wykluczony czy porzucony – nikt nie chce czuć się inny od pozostałych. Tym niemniej taka zdrowa dieta może być spożywana w ograniczonym stopniu przez wszystkich członków rodziny (ostatecznie zdrowa osoba posiada pewne zapotrzebowanie na białko), w związku z czym można tworzyć swego rodzaju wspólne obiady.
Podsumowując, wady wrodzone związane z pogorszeniem się metabolizmu nie są wyrokiem – ale restrykcyjne żywienie zachować trzeba. Z drugiej strony cukrzycy i osoby z chorą tarczycą również muszą stosować się do pewnych zasad, toteż warto to przyjąć ze spokojem!
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
Policjanci dostali cynk. 22-latek zatrzymany
Raciborscy policjanci zatrzymali 22-latka, który posiadał przy sobie 5 działek dilerskich marihuany. Do zatrzymania mężczyzny doszło we wtorek 23 lutego br. około godziny 16.30 w Raciborzu przy ulicy Litewskiej.
Więcej »Duży wzrost liczby nowych zakażeń na Śląsku
12 146 nowych zakażeń w Polsce, 1529 na Śląsku - najnowsze dane są niepokojące. Wzmaga trzecia fala epidemii. Wykonano 61,8 tys. testów.
Więcej »Michał Fita wygrał konkurs na dyrektora CKiS
Jak się dowiadujemy, były wiceprezydent Raciborza, lider rządzącego w Radzie Miasta ugrupowania radnych niezależnych wygrał konkurs w sąsiednim powiecie głubczyckim.
Więcej »Na Ostrogu pożegnano legendę raciborskiej Unii
Na cmentarzu przy ul. Armii Krajowej spoczął dziś śp. Anatol "Tolek" Muszała (1925-2021), piłkarz i trener, który w 1963 r. wprowadził Unię Racibórz do I ligi.
Więcej »Czytelnik pyta o Wiejską: kto za to odpowiada?
- Chciałbym zainteresować redakcję tematem ulicy Wiejskiej na odcinku od granicy miasta Raciborza do skrzyżowania z drogą 416 w Żerdzinach - czytamy w liście do redakcji. Temat stanął na wczorajszej sesji Rady Powiatu.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Telegraf | Pokaż wszystkie » |