Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia28 sierpnia 201910:38

Jaki tornister kupić, by uniknąć wad postawy u dziecka?

Jaki tornister kupić, by uniknąć wad postawy u dziecka? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Wady postawy u dzieci mogą wynikać nie tylko z powodu przeciążonych tornistrów, ale też ich nieprawidłowego doboru. Źle dobrany tornister może powodować lub pogłębiać istniejące już wady postawy dziecka. Zapoznaj się z radami przygotowanymi przez PSSE Racibórz.

Przy zakupie plecaka szkolnego należy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami jego prawidłowego doboru: usztywnione i wyprofilowane plecy, posiadać kilka przegródek i dodatkowych kieszonek, powinien przylegać do pleców dziecka a także mieć szerokie szelki nośne (minimum 4 cm.).

Rodzice przed zakupem powinni koniecznie przymierzyć dziecku plecak i sprawdzić czy jest dobrze dopasowany do jego sylwetki. Tornister/plecak nie powinien być za szeroki, ani też zwisać dziecku poniżej dolnej części pleców. Aby obniżyć wagę tornistra warto jest kupić lżejszy model. Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego tornister powinien być zawsze noszony na obu ramionach, waga tornistra (już z całą zawartością) nie powinna przekraczać 10 – 15% masy ciała dziecka. Akcję ważenia tornistrów w województwie śląskim zainaugurowano 1 października 2018 roku w związku z Ogólnopolskim Dniem Tornistra.

W woj. śląskim badaniem objęto ogółem 27 396 uczniów klas I-VIII ze 101 szkół podstawowych. Z danych uzyskanych podczas badań stwierdzono, iż u 5 236 (tj. 19,1%) uczniów waga tornistra przekraczała 15% ciężaru ciała. Jak wcześniej informowaliśmy, na terenie powiatu raciborskiego w ramach przeprowadzonych badań obciążenia uczniów szkół powiatu raciborskiego zważono w sumie 1293 uczniów i tyle samo tornistrów/plecaków. Tornistry/plecaki ważono z całą zawartością. Na podstawie przeprowadzonych badań i uzyskanych danych stwierdzono, iż ciężar tornistra/plecaka 35% zbadanych uczniów nie przekraczał 10% masy ich ciała. W przypadku 41% uczniów ciężar ich tornistra mimo przekroczenia przyjętej niskiej normy 10% wagi ciała, nie przekroczył jednak normy wysokiej tj. 15%. Pozostałe 24% uczniów nosiło tornistry/plecaki, których ciężar przekraczał 15% masy ich ciała. Najcięższy tornister ważył 10,3 kg (przy wadze ucznia 51,5 kg).

W roku szkolnym 2019/2020 nadal prowadzone będą pomiary obciążenia uczniów ciężarem tornistrów/plecaków. Pozostaje mieć nadzieję, że wyniki pomiarów będą z każdym rokiem korzystniejsze.

Autor: PSSE Racibórz, fot. pixabay.com/ambermb, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności18 maja 202517:16

Muzyczna modlitwa i dialog narodów. Majowy koncert sakralny w Brzeziu [FOTO i WIDEO]

Muzyczna modlitwa i dialog narodów. Majowy koncert sakralny w Brzeziu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W niedzielę, 18 maja, kościół pw. świętych Mateusza i Macieja w Raciborzu-Brzeziu wypełnił się dźwiękami muzyki sakralnej, która poruszyła serca licznie zgromadzonej publiczności.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.05.2025
15 maja 202521:18

Nasz Racibórz 16.05.2025

Nasz Racibórz 09.05.2025
11 maja 202511:00

Nasz Racibórz 09.05.2025

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.