Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia27 lipca 201812:54

Samochód używany – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Samochód używany – na co zwrócić uwagę przy zakupie? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Używany samochód jest zawsze dużą zagadką dla kolejnego właściciela. Ilość jego niedociągnięć może być tak duża, jak spis wszystkich samochodowych części. Niemniej jednak i w tym wypadku wzrok osoby kupującej ma nieocenione znaczenie. Kupno samochodu prosto z salonu to najlepszy sposób, aby był czyściutki i lśniący i służył nam co najmniej kilka lat bez żadnych awarii. Wystarczy zatem wybór odpowiedniego modelu dodatkowego wyposażenia, słona zapłata i można cieszyć się z jazdy. Tak jak w przypadku człowieka, kupując auto sugerujemy się pierwszym wrażeniem. Diabeł jednak ukryty jest w szczegółach. Dlatego należy koniecznie zapoznać się dokładnie z ogłoszeniem na temat samochodu, który może być zbytnio zachwalany.

Serwis Autodoc.pl przygotował dla was praktyczny poradnik na co zwrócić szczególną uwagę kupując używany samochód.

Polowanie na super-samochód

Chyba każdy to zna. Raczej rzadko się zdarza w pełni spontaniczny zakup auta, na który natknęliśmy się na ulicy. Jak we wszystkim w dzisiejszych czasach, również i w tym przypadku pomóc nam może Internet. Podczas poszukiwania swojego przyszłego samochodu, pragniemy aby był on tani, sprawny i oczywiście ładny.

Większość rodaków wybierając samochód w Internecie, swoją decyzję opiera głównie na jego cenie. Czasami warto jednak się zastanowić, dlaczego cena konkretnego auta jest aż tak niska. Zwykle chodzi o podkręcanie licznika, albo jakieś ukryte wady. 

Podczas ustalania wieku auta niezwykle pomocne mogą być szyby. Wystarczy sprawdzić ich rok produkcji i porównać z rokiem produkcji całego auta. Miej jednak na uwadze, że daty te mogą się różnić, jednakże szyba nie powinna być młodsza od auta ! 

Jak sprawdzić historię samochodu?

Im więcej szczegółów weźmie się pod uwagę podczas zakupu auta, tym większe szanse, że ostatecznie dokonamy dobrego wyboru. Takie oględziny można oczywiście zlecić mechanikowi. Jeżeli jednak uważasz, że poradzisz sobie sam ( Warsztat online Autodoc – naprawa na własną rękę),, weź pod uwagę kilka rad : 

  • bezwypadkowość pojazdu - znacznie gorsze od śladów rdzy mogą być tylko ślady nałożonej szpachli ( wybrzuszenia, przebarwienia, czy pęknięcia świadczyć mogą o jej nałożeniu ). Warto też przed zakupem auta użyć miernika lakieru. Standardowo powłoka ma grubość około 80 do 160 mikrometrów. Śladów napraw blacharskich i szpachli można szukać również na połączeniach nadwozia i na elementach nośnych pojazdu,
  • stan licznika - dane, które zawarte są w książce serwisowej nie będą wystarczające podczas kupowania samochodu. Jedynym rozwiązaniem jest wizyta u autoryzowanego dealera samochodu. Niestety w naszym kraju kręcenie liczników to norma. Niemniej jednak zawsze można skorzystać ze specjalnych stron, gdzie wystarczy wpisać numer VIN i poznamy wtedy historię pojazdu,
  • numer VIN - można go porównać do naszego numeru PESEL. Nadaje go producent, dlatego też kupno samochodu powinno być poprzedzone sprawdzeniem, czy w książęce wpisano właściwy numer. Gdzie można go znaleźć ? Jest on wybijany głównie na karoserii. Zwykle w bagażniku, w kabinie na podłodze, w środku komory silnika, na zatrzasku od drzwi, czy też pod przednią szybą od miejsca kierowcy. 

Korozja na samochodzie

Nawet największy amator doskonale wie, że kupowanie używanego auta trzeba zacząć od skrupulatnego sprawdzenia, czy nie ma gdziekolwiek na nim korozji. Dużo do myślenia mogą dawać plamy rdzy, w miejscach, gdzie tak naprawdę nie powinno ich być. Wymienić tu można podłogę, progi, powierzchnię blachy, czy pod wykładziną w bagażniku. 

Sprawdźmy także bardzo dokładnie miejsca, gdzie rdza potrafi ,, przyczepić " się praktycznie do każdego auta. Najważniejsze są nadkola, miejsca pod uszczelkami, oraz krawędzie maski i drzwi. 

Sprawdź stan płynów w samochodzie 

Nasze obawy powinny budzić wycieki ze skrzyni biegów, czy silnika. Warto zatem pojechać samochodem na kanał i sprawdzić w jakim stanie są uszczelki, jak również osłony pod silnikiem. Podobnie wygląda sprawa z dymieniem poprzez otwór bagnetu oleju przy odpalonym silniku. Warto pamiętać, że poziom oleju należy sprawdzać, gdy silnik jest całkowicie zimny ( minimum 10 minut po wyjęciu kluczyka ze stacyjki ). Miejmy także na uwadze, że pojazd powinien się wtedy znajdować na w miarę równym podłożu. Odkręćmy także korek od wlewu oleju. Obecny na nim biały osad może oznaczać wypaloną uszczelkę pod głowicą, albo używanie samochodu tylko na krótkich dystansach, a czarny i lepki - bardzo rzadkie wymiany oleju.

Spaliny 

Gdy odpalimy silnik i dodamy gazu, powinniśmy przyjrzeć się dymowi z rury wydechowej. Szary dym w samochodzie z silnikiem benzynowym zwykle oznacza nieprawidłowy skład mieszanki, niebieski zaś to nadmierne zużycie oleju i konieczność wymiany uszczelniaczy, albo pierścieni. W autach, gdzie zamontowano silnik diesla czarny dym jest sygnałem zużytych wtryskiwaczy, zanieczyszczonego układu wtryskowego,  albo niesprawnej pompy. W całkowicie sprawnym aucie spalimy powinny być praktycznie niezauważalne, pomijając oczywiście parę wodną podczas niskich temperatur.

Sprawny układ elektryczny

Osobnym zagadnieniem jest układ elektryczny. Przed kupieniem auta warto jest dokładnie sprawdzić działanie spryskiwaczy, ogrzewania tylnej szyby, szyberdachu, lusterek, czy elektryczne sterowanie szyb. Niemiłym zaskoczeniem może być niedziałająca klimatyzacja, albo ogrzewanie. Dobrze jest też przyjrzeć się poziomowi płynu chłodniczego, a przy tym sprawdzić prędkość z jaką osiąga on temperaturę eksploatacyjną. 

Wnętrze jest także bardzo istotne

Oprócz wzroku warto jest także użyć zmysłu dotyku. Zużyte prowadnice, poluzowane oparcie, zniszczony fotel kierowcy, czy podarty bok siedzenia od nierzadkiego wsiadania i wysiadania to oznaki nadmiernego zużycia auta.

Mocno wytarta kierownica, ale również wyślizgana gałka zmiany biegów, przetarta tapicerka, nakładki na pedałach, czy rysy dookoła stacyjki to cechy mocno wyeksploatowanego samochodu. Zmienianie biegów dostarczy nam także wielu informacji na temat auta. Ich wyskakiwanie, czy też ciężka praca dźwigni świadczą o dużym zużyciu. Drgania w obrębie kierownicy mogą stanowić efekt niewłaściwego wyważenia kół. Nie powinniśmy także słyszeć żadnych pisków podczas pracy układu wspomagania kierownicy.

Trzymaj rękę na pulsie

Spójrzmy jeszcze do zbiornika płynu wspomagania kierownicy. Jeżeli ciecz jest mocno spieniona, może to oznaczać niesprawną pompę, albo zanieczyszczenia w układzie, czy nieszczelności. Należy także sprawdzić stopą ślizganie się sprzęgła, problemy z ruszaniem z miejsca, czy też straty dynamiki. Nietrudno jest zauważyć także szarpanie podczas ruszania i stukanie w układzie napędowym przy zmienianiu biegów. Drżenie silnika, albo dźwigni biegów podczas postoju może oznaczać duże zużycie poduszek układu napędowego.

Autor: materiał partnerski, k.zdrojewska@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności26 marca 202409:45

Wózek widłowy zmiażdżył podudzie pracownika

Wózek widłowy zmiażdżył podudzie pracownika - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności27 marca 202410:26

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE]

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
38
Racibórz:

Zielone Płuca Ostroga to projekt, który w 2021 r. poparło ponad 3,5 tysiąca mieszkańców Raciborza. W kwietniu 2024 r. kończy się pierwszy etap tego projektu. Raciborzanie będą mogli odpocząć przy tężni, która powstaje przy zbiegu ulic Książęcej i Elżbiety.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 marca 202409:36

Jazda na zderzaku zakończona kolizją

Jazda na zderzaku zakończona kolizją - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności27 marca 202414:47

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO]

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Poseł Paweł Jabłoński oraz kandydaci PiS do Rady Powiatu Raciborskiego przedstawili dziś, 27.03., na Rynku swoje najważniejsze założenia programowe na kadencję 2024-2029.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 marca 202422:16

Pamiętaj o konfesjonale. Przedświąteczna spowiedź w raciborskich parafiach

Pamiętaj o konfesjonale. Przedświąteczna spowiedź w raciborskich parafiach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych w wielu domach już na ostatniej prostej. Raciborskie parafie zachęcają w tym czasie do skorzystania z sakramentu pokuty.

opr. J.P.
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Nasz Racibórz 15.03.2024
14 marca 202421:35

Nasz Racibórz 15.03.2024

Nasz Racibórz 08.03.2024
7 marca 202423:50

Nasz Racibórz 08.03.2024

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.