Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia14 stycznia 202012:55

Profilaktyka – czy się opłaca?

Reklama
Racibórz:

Z pewnością rzetelnie prowadzona profilaktyka nie opłaca się dentystom, ponieważ traci on stałego potencjalnego klienta, któremu o konieczności regularnej wizyty w gabinecie przypomina ból zęba, na którego leczenie należy wydać niemałe środki i jak to się mówi „interes się kręci”.

Oczywiście takie przykre doświadczenia wizyty w gabinecie stomatologicznym z bolącym zębem przytrafić może się każdemu, ale na pewno zdecydowanie rzadziej doświadczają tego osoby, którym profilaktyka zdrowotna jamy ustnej nie jest obca.

Na czym to polega?

Profilaktyka w stomatologii to niwelowanie negatywnych procesów zachodzących w naszych ustach, doprowadzających do rozwoju chorób zębów, co doprowadza do ich utraty.

Jak to robić? Dużo zależy od Ciebie

Podstawowym działaniem dostępnym dla każdego jest regularne i prawidłowe czyszczenie zębów oraz dbanie o prawidłową dietę i zwyczaje.
Systematyczne wizyty w gabinecie stomatologicznym, w którym zostanie przeprowadzona rzetelna diagnostyka i ocena stanu zdrowia jamy ustnej. Aby taka ocena była wiarygodna, lekarz powinien ocenić kondycję pacjenta na podstawie wykonanego zdjęcia RTG panoramicznego, na którym widać nie tylko część zewnętrzną zęba, ale wszystko co zachodzi w kości i w korzeniach zębów.

Innym, ale bardzo skutecznym w rozpoznawaniu utajonych procesów chorobowych w zębach jest zastosowanie diagnostyki laserowej dającej możliwość szybkiego wykrycia ognisk próchnicy, nawet w bardzo trudno dostępnych (niewidocznych) miejscach. Sposób ten jest bezbolesny, szybki i bez promieniowania RTG, czyli bezpieczny dla kobiet w ciąży.
Jeżeli podczas takiego spotkania kontrolnego okaże się, że zęby wymagają leczenia, należy zająć się tym kompleksowo, aż do wyeliminowania ognisk próchnicy. Sprzyjają one rozwojowi dalszych ubytków w innych punktach jamy ustnej – efektem czego jest szybka wizyta u protetyka.

Ważna jest również higienizacja jamy ustnej w gabinecie polegająca na usunięciu kamienia nazębnego – tzw. skalling oraz piaskowanie zębów. Kamień nazębny to nic innego jak skupisko bakterii, które osadzają się w trudno dostępnych do wyczyszczenia miejscach np. pomiędzy zębami. Taki niepozorny kamień to idealny początek dla rozwoju próchnicy i chorób przyzębia powodujących rozchwianie się zębów (paradontoza).

Jest to bardzo przykry widok, kiedy praktycznie zdrowe zęby same wypadają w bardzo szybkim tempie i praktycznie bardzo często lekarz stomatolog jest bezsilny wobec tego problemu. Oczywiście paradontoza jest chorobą mogącą mieć wiele źródeł, ale jednym z czynników sprzyjających jest niedostateczna higiena jamy ustnej i niekorzystna flora bakteryjna w ustach.

Pamiętajmy o tym, że nic nie jest wieczne – nasze zęby również się psują, ale możemy w znaczny sposób wydłużyć ich życie dbając o ich dobrą formę.
Czy warto – proszę odpowiedzieć sobie samemu. Nawiasem mówiąc nikt nie zastanawia się, czy opłaca się wymienić olej lub klocki hamulcowe w swoim samochodzie. Wszyscy wiemy czym zaniedbanie tych rzeczy może się skończyć.

Wyżej wymienione metody diagnostyczne są dostępne w gabinetach Poradni stomatologicznej Bella Dent.

Pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia!

Personel Bella Dent Racibórz

Bella Dent 
ul. Żółkiewskiego 11/1
47 – 400 Racibórz

bezpłatne przeglądy – RTG panoramiczne lub badanie laserowe
50 % rabatu na zabiegi higienizacyjne jamy ustnej

Tylko po wcześniejszych zapisach!

Zapraszamy na naszą stronę internetową www.belladent-dentysta.pl oraz na nasza stronę na Facebook'u

Autor: materiał partnera, k.zdrojewska@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności2 lutego 202315:32

Domowa tężnia i hybrydowe magazynowanie energii. Przegląd projektów w raciborskiej ANS

Domowa tężnia i hybrydowe magazynowanie energii. Przegląd projektów w raciborskiej ANS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Już siódmy razy studenci IV roku kierunku automatyka i robotyka Instytutu Techniki Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu (wcześniej PWSZ) prezentują publicznie swoje projekty inżynierskie. W tym roku dołączyli do nich studenci kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji.

(waw)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.