Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia18 listopada 201713:50

Racibórz i ziemia raciborska w okresie wielkiej wojny 1914-1918 cz. 5

Racibórz i ziemia raciborska w okresie wielkiej wojny 1914-1918 cz. 5  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Historia na weekend. Theobald von Bethmann Hollweg, były kanclerz Rzeszy pisał krótko po jej zakończeniu: - …Imperializm, nacjonalizm i czysty materializm ekonomiczny, które to w ostatnich czasach zdominowały politykę wszystkich państw, spowodował, że poszczególne państwa chciały osiągnąć cele, które mogły być osiągnięte jedynie kosztem innych państw, co nie było możliwe bez konfrontacji…

Przyczyny I wojny światowej

Historycy sprzeczają się do dzisiaj o przyczyny wybuchu I wojny światowej. Większość z nich jest jednak zdania, że główną przyczyną był fakt, że prawie wszystkie znaczące wówczas w Europie państwa doszły do wniosku, że przyszedł czas przeforsować swoje narodowe interesy za pomocą siły. W sytuacji takiej, gdzie większość zainteresowanych państw było gotowych, za forsowanie swoich interesów zaryzykować nawet wojnę, musiało do niej prędzej czy później dojść.

Jeszcze niedawno przekaz historyczny dotyczący wojny w narodowych historiografiach był oczywisty: wojnę sprowokowała strona przeciwna, potem zaś wrogowie Niemiec zrzucili całą winę za wojnę na Niemcy. Dzisiaj jednak historycy widzą tę sprawę w nieco innym świetle. Theobald von Bethmann Hollweg, były kanclerz Rzeszy pisał krótko po jej zakończeniu „…Imperializm, nacjonalizm i czysty materializm ekonomiczny, które to w ostatnich czasach zdominowały politykę wszystkich państw, spowodował, że poszczególne państwa chciały osiągnąć cele, które mogły być osiągnięte jedynie kosztem innych państw, co nie było możliwe bez konfrontacji…“. O imperializmie mówili już współcześni. Pojęcie to używane i pojmowane było początkowo w sensie pozytywnym na określenie rozprzestrzeniania się europejskich osiągnięć kulturowych na cały świat. Wkrótce procesy te zaczęto analizować w sposób negatywny. Bowiem początkową ekspansję kulturową, która wkrótce przerodziła się w polityczną i ekonomiczną, prowadzono w sposób pokojowy, gdy jednak trafiano na opór, nie stroniono od siłowego wprowadzania europejskich porządków na świecie – tym charakteryzowały się dziesięciolecia przed rokiem 1914.

Sojusze wojskowe

Faktem jest, że w latach 1882-1914 wykształciły się stopniowo dwa wrogo do siebie nastawione bloki polityczno – militarne. Trójporozumienie (Ententa) – pakt powstały w latach 1904-1907, związek Anglii, Francji i Rosji. Później, w czasie wojny, dołączyło do niego wiele krajów z Włochami na czele. Trójprzymierze zaś (Państwa centralne) kształtowało się w latach 1879-1914/15. Prócz Niemiec i Austro – Węgier należały do niego przejściowo Włochy, później Imperium Osmańskie i Bułgaria.

Pomiędzy wymienionymi wyżej państwami dochodziło do rywalizacji na różnych polach i kontynentach. Wojny bałkańskie (1912-1913) odsłoniły konflikty interesów małych państw bałkańskich z Imperium Osmańskim, ale także pomiędzy Rosją i Austro – Węgrami. Anglia, Francja, także Niemcy ingerowały w ten konflikt.

Konflikty międzynarodowe

Kolejną, jedną z głównych przyczyn konfliktu była rywalizacja angielsko – niemiecka, która rozwijała się intensywnie od przełomu XIX i XX wieku. Po powstaniu II Rzeszy w roku 1871 w środku Europy powstał wielki i silny ekonomicznie organizm państwowy. Dla przykładu – w latach 1880-1907 wydobycie węgla kamiennego wzrosło w Niemczech 4-krotnie i dorównywało prawie wydobyciu angielskiemu. W roku 1907 Niemcy produkowały już dwa razy więcej stali niż Anglia. Handel zagraniczny Niemiec wzrastał błyskawicznie, co było odbierane w Anglii jako bezpośrednie zagrożenie interesów angielskich na świecie. Dlatego też polityka angielska próbowała od roku 1904 izolować Niemcy w stosunkach międzynarodowych. Urzędnik brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Sir Eyre Crowe w piśmie z 1907 roku określił Niemcy jako obecnego i przyszłego głównego przeciwnika Anglii w polityce międzynarodowej. „…Niemcy bowiem dążą z konsekwencją i energią do dominacji w Europie. Ostatecznie wyrugują Anglię z pozycji supermocarstwa światowego, zajmując jej miejsce…”.

Niemcy budują flotę

Cesarz niemiecki Wilhelm II forsował od roku 1898 budowę potężnej floty wojennej, która miała strzec interesów niemieckich w przypadku konfliktów i innych zagrożeń na całym świecie. Rozbudowa floty miała pozwolić Niemcom nie tylko brać udział w wyścigu państw kolonialnych o wpływy i rynki zbytu na świecie, ale także w zdobyciu nowej pozycji w stosunku do wszechpotężnej Anglii. Poprzez flotę do potęgi światowej – tymi słowami można określić kurs polityki cesarza wielkiej floty - Wilhelma II obrany po roku 1897.

Tym samym proces rozbudowa wielkiej floty niemieckiej był w Anglii przedstawiany jako śmiertelne zagrożenie, dążenie Niemiec do dominacji nad światem, co za tym idzie, za główny powód do wojny z Niemcami.

Pogląd ten był zgodny ze słowami kanclerza Rzeszy Bernharda von Bülow, który podczas debaty parlamentarnej w dniu 6 grudnia 1897 roku dotyczącej polityki kolonialnej wypowiedział znamienne słowa „…Jednym zdaniem: My nie chcemy nikogo odstawiać w cień, ale domagamy się naszego miejsca pod słońcem”.

cdn. Renata, Piotr Sput

Na zdj. żołnierze z czasów I wojny światowej w Chałupkach (Annaberg) pow. raciborski, fot. NAC

Autor: Renat i Piotr Sput , redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności2 maja 202510:08

Tężnia, wieża i makowskie specjały. Weekendowa nowość w Pietrowicach Wielkich

Tężnia, wieża i makowskie specjały. Weekendowa nowość w Pietrowicach Wielkich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Turyści odwiedzający w weekendy wieżę i tężnię w Pietrowicach Wielkich, przy drodze do drewnianego kościółka, mogą skosztować makowskich specjałów.

red.
Reklama
Reklama
Sport3 maja 202517:07

Mateusz Mrówka najszybszy w XVII Biegu bez Granic

Mateusz Mrówka najszybszy w XVII Biegu bez Granic - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Z półgodzinnym opóźnieniem, ale w doskonałej sportowej atmosferze wystartował XVII Bieg bez Granic. Zwycięzcą głównego biegu na dystansie 10 kilometrów został Mateusz Mrówka z Aktywna Pszczyna Runners Team – Rybnik.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 maja 202520:58

Car Party w Aquabrax Szymocice - żądza prędkości i doskonałości [FOTO i WIDEO]

Car Party w Aquabrax Szymocice - żądza prędkości i doskonałości [FOTO  i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

3 maja w ośrodku AquaBrax w Szymocicach zorganizowano Car Party – imprezę dla miłośników samochodów niezwykłych. Od południa na terenie ośrodka można było podziwiać samochody, porozmawiać z ich właścicielami i posłuchać, co mają oni do powiedzenia na temat swoich pojazdów podczas oficjalnych prezentacji.

 

TH
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 maja 202520:35

Rudzka majówka z wąskotorówką i makietą kolejową [FOTO i WIDEO]

Rudzka majówka z wąskotorówką i makietą kolejową [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

3 maja stacja kolei wąskotorowej w Rudach przeżyła prawdziwe oblężenie. Rzesze zwiedzających miało do dyspozycji liczne atrakcje przygotowane na cały długi majowy weekend.

TH
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.