Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia28 października 201712:58

Racibórz i ziemia raciborska w okresie wielkiej wojny 1914-1918 cz. 2

Racibórz i ziemia raciborska w okresie wielkiej wojny 1914-1918 cz. 2  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Historia na weekend. Na przełomie XIX i XX wieku raciborski powiat ziemski zamieszkiwały 120 743 osoby. Większość z nich – 113 896 było katolikami, 1307 ewangelikami, 117 zaś wyznania mojżeszowego. Wielkie różnice istniały pomiędzy miastem (powiatem miejskim i ziemskim) jeżeli chodzi o skład narodowościowy, czy też raczej używany na co dzień język.

W roku 1910 skład narodowościowy w powiecie miejskim i wiejskim różnił się znacznie od siebie. Według danych z roku 1910, dzielących ludność Raciborszczyzny pod względem języka używanego w życiu codziennym (Muttersprache), w mieście Raciborzu było 22914 Niemców, 11525 Polaków i 247 Czechów. W powiecie wiejskim natomiast na 118923 osoby było 13316 Niemców, 56765 Polaków i 47209 Czechów.

Powierzchnia powiatu obejmowała 85808 ha ziemi, z czego 69,2 % przypadało na pola uprawne, 8,3% stanowiły łąki i pastwiska, a 15,3% lasy. Większa część ziemi była własnością wielkich posiadaczy ziemskich - majętnej szlachty. W Raciborskiem największym posiadaczem był książę raciborski dr jur. Victor Amadeus Herzog von Ratibor, Fürst von Corvey, Prinz zu Hohenlohe-Schillingsfürst auf Schloss Rauden. Na Górnym Śląsku był on trzecim (po książętach von Ujest i von Pless) największym posiadaczem ziemskim. Jego posiadłości obejmowały 33.435 ha ziemi.

Wracając do Śląska jako prowincji pruskiej warto zauważyć, że prawdziwa rewolucja zaczęła się w Raciborzu, a także w całym państwie pruskim, w roku 1807 i w latach następnych. W tym to roku, pod wpływem niefortunnej wojny prusko-francuskiej i klęski Prus, przedstawiciele możnowładztwa górnośląskiego przedstawili w Kłajpedzie królowi pruskiemu Fryderykowi Wilhelmowi III propozycje zmian w wielu dziedzinach prawno-ustrojowych dotyczących Górnego Śląska. Wkrótce potem kolejne edykty z 1807 roku zapoczątkowały okres reform w państwie pruskim.

Przewrót zapoczątkowała reforma ministra Steina, dotycząca ustroju miejskiego, opierająca adminstrację miejską na urzędnikach państwowych, którzy zgodnie ze wzorem francuskim mieli pracować na zasadzie odpowiedzialności jednostkowej, a nie jak dotyczczas kolegialnej. Zlikwidowano także resztki przeżytego modelu produkcji cechowej. W roku 1809 zniesiono na Śląsku poddaństwo chłopów.

Powstanie rejencji opolskiej

Najtrudniejsza była reforma administracyjna Śląska. Głosy podnoszące konieczność ustanowienia osobnej jednostki administracyjnej dla Górnego Śląska pojawiły się już w roku 1810. Wprowadzenie tego projektu w życie ciągnęło się aż do roku 1815. Dużym problemem było wybranie stolicy przyszłej rejencji. W grę wchodziły Opole i Brzeg, podnoszono też możliwość wyboru Raciborza, ze względu na centralne położenie miasta w regionie. Spośród 16 miast śląskich, które w 1809 roku liczyły ponad 3500 mieszkańców tylko Racibórz i Prudnik (Neustadt) znajdowały się na Górnym Śląsku. Według ogłoszonego 30.04.1815 roku dekretu Śląsk miał się składać z czterech rejencji (Regierungsbezirke Breslau, Reichenbach, Liegnitz i Oppeln czyli Wrocław, Dzierżoniów, Legnica, Opole). Ze względów oszczędnościowych w roku 1820 zrezygnowano z osobnej rejencji dzierżoniowskiej - jej starostwa podzielono pomiędzy Legnicę i Wrocław. 10.04.1817 roku ustalono ostatecznie podział administracyjny nowej rejencji opolskiej. W jej skład wchodziło 15 powiatów, w tym raciborski. W tym samym roku przeniesiono też sąd prowincjonalny (Oberlandesgreicht) z Brzegu do Raciborza. Tak więc prócz Wrocławia i Głogowa Racibórz był trzecim centrum sądowniczym prowincji.

Duża część tutejszej ludności używała i nadal używa miejscowej gwary, staropolskiej odmiany języka polskiego, powstałego najprawdopodobniej z pierwotnej mowy plemion słowiańskich, określanej kiedyś pogardliwie mianem „wasserpolnisch”. Gwara ta zawiera bardzo wiele zapożyczeń z języka niemieckiego, czeskiego, nawet francuskiego. Dla wielu Ślązaków, którzy kształcili się, zajmowali ważne pozycje w lokalnej społeczności i nie tylko podstawowym językiem stawał się niemiecki. Co ważniejsze jednak, prze I wojną światową współżycie miejscowej ludności mówiącej wieloma językami i gwarami układało się harmonijnie i pokojowo.

Życie społeczne i narodowe

Dopiero pod koniec XIX wieku to współżycie zaczęło zatracać częściowo swój harmonijny charakter. Było to związane z zapędami germanizacyjnymi oraz tzw. Kulturkampfem forsowanym przez pruskich nacjonalistów. Polskość kojarzono automatyczne z katolicyzmem, pruskość zaś z wyznaniem ewangelickim. Szczególne piętno wywarł tutaj wspomniany Kulturkampf. Wielu nastawionych nacjonalistyczne pruskich polityków obrażało Górnoślązaków określając ich mianem „Wasserpolaken”. Ślązacy zaś, którzy, byli w swej masie związani z państwem niemieckim, dzielnie walczyli w wojnach 1866, 1870/1, 1914-18 czuli się tymi określeniami dotknięci.

Należy jednak stwierdzić, co potwierdzają wszystkie niezależne źródła historyczne, że przed I wojną światową mieszkańcy Raciborza i okolicy, niezależnie od swego pochodzenia, wiary, używanego języka żyli zgodnie, sanowali swoją kulturę, zwyczaje, religię przekonania, działając w wielu obszarach życia społecznego, kulturalnego, gospodarczego.

Po przejęciu Śląska przez Prusy przybyła tu kolejna fala urzędników i przedsiębiorców z zachodnich prowincji Prus. Wielu autochtonów emigrowało zaś w wiekach XIX i XX w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków życia na zachód.

W wieku XIX mamy do czynienia z odradzaniem się, a raczej, z uświadamianiem sobie odrębności etnicznej i przynależności do polskiego kręgu kulturowego. Początkowo proces ten jest nieśmiały, obejmuje wąskie kręgi. W II połowie XIX wieku działalność propolska, eksportowana początkowo z zewnątrz, narasta, co powoduje reakcję i walkę z przejawami polskości państwa pruskiego a następnie II Rzeszy.

Należy stwierdzić, że do czasu I wojny światowej, przygniatająca większość Górnoślązaków, w tym raciborzan, niezależnie od swych korzeni, czuła się obywatelami Rzeszy Niemieckiej. Klęska Niemiec, odrodzenie się państwa polskiego, ataki i obraźliwe słowa polityków niemieckich w stosunku do ludności górnośląskiej zachwiały przekonaniami wielu. Uwidoczniło się to dobitnie podczas Plebiscytu Górnośląskiego z roku 1921.

Życie polityczne

Pod względem politycznym na przełomie wieku XIX i XX Racibórz był twierdzą katolickiej partii Centrum, która w wyborach do Reichstagu w roku 1881 zdobyła w rejencji opolskiej 12 - czyli wszystkie mandaty. Do roku 1903, prócz powiatu Kluczbork - Olesno, w którym mieszkała znaczna mniejszość protestancka głosująca na partię konserwatywną, Centrum zdobywało wszystkie pozostałe 11 mandatów. W roku 1903, w jedenastych wyborach do Reichstagu po raz pierwszy mandat zdobyli Polacy (okręg Katowice – Zabrze). W roku 1907 Polacy zdobyli już 5 mandatów. Racibórz pozostał jednak aż do roku 1933, czyli do chwili przymusowego „rozwiązania się“ Centrum, jego silnym bastionem.

Z kandydatów polskich dobry wynik osiągnął w roku 1893 dr Józef Rostek, na którego oddano 2461 głosów. W Raciborzu z ramienia SPD startował też kilka razy w wyborach Paul Löbe, późniejszy prezydent niemieckiego Reichstagu, nie uzyskał jednak mandatu i otrzymał kolejno 1745 i 1750 głosów. W wyborach roku 1924 Centrum zdobyło w Raciborzu 8214 głosów, czyli więcej aniżeli pozostałe 11 partii startujących w wyborach (niecałe 8000 głosów). Frekwencja wyboracza wyniosła 56 %. Na listę polską głosowało 681 osób. Ośrodek polski w Raciborzu był jednak silniejszy niż mogłoby się to wydawać na podstawie wyników wyborów. Głosy polskie rozproszone bowiem były na kilka innych partii.

Polskość w Raciborzu

Z ożywieniem życia polskiego na Śląsku, a więc i w Raciborzu, mamy do czynienia w drugiej połowie XIX wieku. Już jednak w okresie Wiosny Ludów na rzecz polskości działali: Emanuel Smołka, rodem z podraciborskiego Cyprzanowa i Marcin Kopiec ze Starej Wsi. Późniejszymi, wybitnymi polskimi działaczami w Raciborzu byli: wspomniany już dr Józef Rostek i pierwszy redaktor ukazujących się w latach 1889-1921 Nowin Raciborskich Jan Karol Maćkowski. Działalność polska w Raciborzu była oparta na istniejących na Śląsku instytucjach i organizacjach polskich, takich jak: Towarzystwo Polsko-Górnośląskie (1888 rok), z zespołem śpiewaczym, chórem męskim (Echo) i mieszanym (Halka), Śląskie Towarzystwo Pomocy Naukowej (1891), Bank Ludowy (1900), Spółka budowlana Strzecha (1907), Towarzystwo Czytelni Ludowych (1908). Działało także kilka innych polskich organizacji i towarzystw, również sportowych jak: Sokół (z przerwami) i robotnicze kluby sportowe.

Cdn. Renata, Piotr Sput

Autor: Renata i Piotr Sput, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności2 maja 202510:08

Tężnia, wieża i makowskie specjały. Weekendowa nowość w Pietrowicach Wielkich

Tężnia, wieża i makowskie specjały. Weekendowa nowość w Pietrowicach Wielkich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Turyści odwiedzający w weekendy wieżę i tężnię w Pietrowicach Wielkich, przy drodze do drewnianego kościółka, mogą skosztować makowskich specjałów.

red.
Reklama
Reklama
Sport3 maja 202517:07

Mateusz Mrówka najszybszy w XVII Biegu bez Granic

Mateusz Mrówka najszybszy w XVII Biegu bez Granic - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Z półgodzinnym opóźnieniem, ale w doskonałej sportowej atmosferze wystartował XVII Bieg bez Granic. Zwycięzcą głównego biegu na dystansie 10 kilometrów został Mateusz Mrówka z Aktywna Pszczyna Runners Team – Rybnik.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 maja 202520:58

Car Party w Aquabrax Szymocice - żądza prędkości i doskonałości [FOTO i WIDEO]

Car Party w Aquabrax Szymocice - żądza prędkości i doskonałości [FOTO  i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

3 maja w ośrodku AquaBrax w Szymocicach zorganizowano Car Party – imprezę dla miłośników samochodów niezwykłych. Od południa na terenie ośrodka można było podziwiać samochody, porozmawiać z ich właścicielami i posłuchać, co mają oni do powiedzenia na temat swoich pojazdów podczas oficjalnych prezentacji.

 

TH
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 maja 202520:35

Rudzka majówka z wąskotorówką i makietą kolejową [FOTO i WIDEO]

Rudzka majówka z wąskotorówką i makietą kolejową [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

3 maja stacja kolei wąskotorowej w Rudach przeżyła prawdziwe oblężenie. Rzesze zwiedzających miało do dyspozycji liczne atrakcje przygotowane na cały długi majowy weekend.

TH
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.