Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja4 listopada 202211:46

Polsko-czeskie widowisko Kolory życia. Wideopodsumowanie projektu

Reklama
Racibórz:

Przeżyjmy to jeszcze raz: feerię barw i emocji - kolorów życia w spektakularnej choreografii Manueli Krzykały i przepięknej muzyce filmowej skomponowanej i zaaranżowanej przez Adama Jarzmika.

Przypomnijmy, że raciborska premiery polsko-czeskiego widowiska taneczno-muzycznego KOLORY ŻYCIA/BARVY ŽIVOTA: Zaklęci w filmie/Zakletí ve filmu miała miejsce 27 sierpnia 2022 roku w Parku im. M Roth. Na specjalnie skonstruowanej scenie na wodzie wystąpiło wspólnie 47 wykonawców: tancerze Zespołu Tanecznego SKAZA z Raciborskiego Centrum Kultury i Dance 4 Life z Opavy oraz 13 muzyków. W skład bandu wchodzili nasi raciborscy muzycy, a także instrumentaliści z całej Polski grający na co dzień z Adamem Jarzmikiem oraz ze znanymi artystami polskiej sceny muzycznej. Zaprezentowane zostały zarówno utwory muzyki filmowej w wyjątkowych aranżacjach Adama Jarzmika oraz jego własne kompozycje napisane na potrzeby tego widowiska, jak i spektakularna choreografia przygotowana przez Manuelę Krzykałę zawierająca w sobie taniec współczesny, taniec klasyczny a nawet hip-hop. Całości dopełniła przepiękna gra świateł, dobrana odpowiednio do każdej choreografii, kostiumy, makijaże, a także telebim ustawiony na drugim brzegu stawu, na którym prezentowane były zbliżenia na tancerzy i muzyków. Nic dziwnego, że setki raciborzan i nie tylko przybyło zobaczyć to spektakularne wydarzenie w naszym mieście.

Artyści zabrali nas w przepiękną taneczno-muzyczną podróż po różnych kolorach życia: od smutku zwątpienia, bezradności po nadzieję i radość. Spektakl rozpoczynają instruktorki projektu: Manuela Krzykała i Magdalena Mosek ze strony polskiej i Anna Lidmilová i Michaela Dalerová ze strony czeskiej uwerturą do całego przedstawienia w konwencji kostek rubika. Pojawił się również motyw liny nawiązujący do filmu „Klucz Sary”, płomieni z „Dziewiątych wrót” Kilara zaprezentowanych w bardzo ciekawy sposób falującym czerwonym materiałem, spod którego wyłaniały się tancerki. Podobnie jak polski akcent muzyki filmowej, wybrzmiał również czeski- utwór do filmu „Kytice”. Ogromne wrażenie na zebranej publiczności zrobił również taniec w czarnych kokonach, pomiędzy którymi na puentach zatańczyła młodziutka Jasmin z Opavy. Każda z choreografii była perełką sama w sobie i niosła ze sobą inny ładunek emocjonalny.

Tancerze w trakcie kolejnych prezentacji przywieszali dany kolor flagi (symbolika żywiołów) na specjalnej linie, którą w pełnej okazałości zobaczyliśmy w utworze finałowym. Było to symboliczne nawiązanie do tradycyjnych tybetańskich flag modlitewnych, których przywieszanie m.in. na szczytach gór czy na świątyniach ma przynieść dobrą energię i pomyślność tym, którzy je rozwieszają. Poszczególne układy taneczne oraz muzyka nie tylko zachwycały kunsztem i perfekcyjnością wykonania, ale również wzruszały i poruszały głębokie emocje widzów. Czeska premiera spektaklu miała miejsce 4 września 2022 w Teatrze Śląskim w Opavie.

Realizacja: Jazz TV: Marek Bania&Agnieszka Bania.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa RP „Przekraczamy granice”.

Autor: RCK, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 stycznia 202310:00

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie minionego weekendu strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali sześć interwencji. Działania prowadzono w Sławikowie i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Aktualności31 stycznia 202316:50

Zmiana warty u raciborskich strażaków

Zmiana warty u raciborskich strażaków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. KP PSP Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.