Uroczyste pasowanie na ucznia zawodu rzemieślniczego

W czwartkowe południe, 27 października 2022 r. w sali konferencyjnej na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyło się pierwsze w historii ziemi raciborskiej uroczyste pasowanie na ucznia zawodu rzemieślniczego.
Podczas uroczystości, o tym jaka jest rola Cechu Rzemiosł Różnych w dostosowywaniu szkolnictwa zawodowego do potrzeb rynku pracy opowiedziała dyrektor Biura Cechu - Maria Smyczek. Ponadto przedstawiono system kształcenia zawodowego w systemie dualnym w raciborskich CKZiU nr 1 i CKZiU nr 2 „Mechanik”.
Dyrektor PUP w Raciborzu - Mirosław Ruszkiewicz zajął się tematem czy kształcenie dualne może uzdrowić lokalny rynek pracy. Prezes Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach prof. Jan Klimek oraz Starszyzna Cechowa, którą reprezentowali: Starszy Cechu Bernard Korzonek i członkowie zarządu Cechu Wilhelm Fulneczek i Adrian Perszel dokonali „szablą Kilińskiego” - najwyższym honorowym odznaczeniem rzemieślniczym - pasowania uczniów, którym towarzyszyli ich opiekunowie w zakładach pracy, gdzie uczą się zawodu w praktyce.
Każdy z pasowanych otrzymał na szczęście podkowę wykutą w zakładzie kowala Jana Sochy w Bieńkowicach koło Raciborza.
W wydarzeniu wzięły udział władze Powiatu Raciborskiego: Starosta Raciborski - Grzegorz Swoboda i Wicestarosta - Marek Kurpis oraz Miasta Racibórz - Prezydent Dariusz Polowy, a także dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatu.
















































![Samorządowcy pod lupą jawności. Muszą ujawnić majątek, dochody, kredyty i oszczędności [OŚWIADCZENIA ZA 2025] Samorządowcy pod lupą jawności. Muszą ujawnić majątek, dochody, kredyty i oszczędności [OŚWIADCZENIA ZA 2025] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1785229235os-wiadczenia-2-.jpg)





![Trzydniowy festyn w Kozi za nami. Weekend pełen sportu, muzyki i tańca [FOTO] Trzydniowy festyn w Kozi za nami. Weekend pełen sportu, muzyki i tańca [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1785183617photo-24-z-70-.jpg)

































Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany