Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności19 września 202218:48

Gmina Krzyżanowice pokazała plany zagospodarowania dworca w Chałupkach

Gmina Krzyżanowice pokazała plany zagospodarowania dworca w Chałupkach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Krzyżanowice:

Okazją była dzisiejsza, 19.09., wizyta marszałka Jakuba Chełstowskiego. To we współpracy z samorządem województwa śląskiego gmina chce zrealizować swoje zamierzenia.

Omówienie zrealizowanych projektów i przedsięwzięć oraz możliwościach finansowania kolejnych inwestycji były głównym tematem wizyty gospodarczej marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego w gminie Krzyżanowice.

- Marszałka wraz z delegacją przywitał gospodarz gminy Krzyżanowice, wójt Grzegorz Utracki, który w pierwszej kolejności oprowadził gości po obiekcie starego dworca kolejowego w Chałupkach, który gmina przejęła na początku 2020 roku. Dworzec od wielu lat był wyłączony z użytkowania ze względu na stan techniczny obiektu. Wójt przedstawił delegacji pomysł na zagospodarowanie obiektu, który zachowałby swoją pierwotną funkcję dworca kolejowego - poczekalnia i obsługa pasażera. Dodatkowo w koncepcji przewidziano miejsce na małą gastronomię i mini muzeum PKP promujące główne atrakcje turystyczne Krainy Górnej Odry z planowaną zabudową makiety kolejki wraz z wirtualną rzeczywistością - informuje krzyżanowicki Urząd Gminy.

Dworzec w Chałupkach jest pierwszym przystankiem i miejscem, które widzą podróżni przyjeżdżający zza południowej granicy z kierunków takich jak, np. Praga, Bratysława, Budapeszt czy Wiedeń. Z założenia ma to być wizytówka całego regionu

Po oględzinach dworca delegacja udała się w drogę po istotnych inwestycjach, m.in. goście odwiedzili ruiny zamku w Tworkowie, gdzie zakończono niedawno, kolejną, ważną inwestycję, zwiększającą atrakcyjność i poprawiającą funkcjonalność obiektu – obiekt wozowni. Dostosowano i zabudowano do funkcji całorocznej sali dla wydarzeń, m.in. kulturalnych, społecznych, prelekcji i wystaw.

- Po wizycie marszałek Chełstowski pogratulował wójtowi w konsekwencji, uporze i nieustępliwości w działaniach na rzecz nowych inwestycji. Pochwalił dobrze zrealizowane zadanie jakim było zaadaptowanie ruin zamku wraz z zagospodarowaniem pomieszczeń wozowni. Stwierdził również, że w obiekcie wozowni mogłyby w przyszłości odbywać się wydarzenia zorganizowane przez województwo śląskie. Wspominał o nadchodzącej nowej perspektywie unijnej i środkach finansowych, które niosą za sobą nowe możliwości i część z nich mogłaby zostać spożytkowana w gminie Krzyżanowice - dodano w komunikacie.

Budynek dworca w Chałupkach (wówczas Annaberg w Królestwie Prus) powstał w 1847 roku w trakcie budowy linii kolejowej Wrocław-Wiedeń. To tu po raz pierwszy połączyły się koleje pruskie i austriackie. Po wybudowaniu linii w kierunku Katowic Chałupki stały się stacją węzłową, czyli taką, z której wybiegają co najmniej trzy szlaki kolejowe. Do dziś pozostaje ważnym miejscem na mapie kolei.

Gmina Krzyżanowice już w 2010 r. rozpoczęła starania o przejęcie budynku dworca. Udało się to sfinalizować w 2020 r. Rozpoczęto prace porządkowe i remontowe oraz przystąpiono do opracowania koncepcji na zagospodarowanie obiektu.

Gmina planuje zachowanie architektury obiektu oraz przywrócenie funkcji dworca i udostępnienie poczekalni podróżującym. W części obiektu ma powstać muzeum kolejnictwa i centrum informacji turystycznej Krainy Górnej Odry.

- Planujemy podjęcie starań o pozyskanie wsparcia na realizację całego zakresu projektu ze środków Funduszy dla Śląskiego na 2021 – 2027, zwłaszcza w zakresie rewitalizacji obiektów zdegradowanych, jak i w kontekście rozwoju mobilności województwa i zwiększania jakości infrastruktury kolejowej – mówi wójt Utracki. O historii kolei żelaznej w Chałupkach

Autor: red., fot. UG Krzyżanowice, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 września 202214:19

Trwa festyn charytatywny w raciborskim grodzie. Pomagają Joli

Trwa festyn charytatywny w raciborskim grodzie. Pomagają Joli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

- Jola to radosna, pełna życia dziewczyna - nasza dobra koleżanka. Niestety na jej drodze stanął nowotwór. Leczenie nie tylko wymaga od pacjentki ogromnego wysiłku, ale także jest bardzo drogie. Chcemy w tych trudnych chwilach wesprzeć Jolę, organizując specjalnie dla niej festyn charytatywny - tyle w zapowiedzi przesłanej do redakcji. Zgodnie z nią, w grodzie Drengów ruszyła plenerowa impreza.

fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Aktualności25 września 202217:38

Sezon na finiszu. Motocyklowe nieszpory przy św. Krzyżu [FOTO i WIDEO]

Sezon na finiszu. Motocyklowe nieszpory przy św. Krzyżu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Motocykliści skupieni wokół grupy SRC Motocykle spotkali się dziś, 25.09., na corocznych nieszporach przy kościele pw. św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich.

Jan Ptak, w
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202209:20

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Działania prowadzono przy zdarzeniu drogowym, pożarze instalacji elektrycznej, pożarze śmietnika oraz przy usuwaniu gniazd owadów. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Sport25 września 202218:00

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pierwszy jesienny weekend piłkarski za nami. Nie brakowało emocji, ale i niespodzianek. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202210:28

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
Racibórz:

Plany są co prawda ambitne, ale w tej kadencji nie ruszyła jeszcze budowa nowych bloków komunalnych. Temat stanął na poniedziałkowej komisji budżetu.

(greh)
Reklama
Reklama
Sport25 września 202218:41

Zła passa Kobyli wciąż trwa [FOTO]

Zła passa Kobyli wciąż trwa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Na boisku przy Spacerowej w Kobyli doszło do starcia miejscowego Płomienia z Naprzodem z Borucina. Oba zespoły, z racji nie najlepszej passy w ostatnim czasie miały sobie coś do udowodnienia.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Sport25 września 202218:25

Niespodzianka w Cyprzanowie. Outsider pokonał faworyta [FOTO]

Niespodzianka w Cyprzanowie. Outsider pokonał faworyta [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

W siódmej kolejce B klasy naprzeciw siebie stanęły ekipy z Cyprzanowa i Wojnowic. Choć obie miejscowości leżą w różnych gminach, to z racji względnie niedużej odległości między nimi spotkanie to można było nazwać małymi derbami.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Kultura i edukacja25 września 202221:25

Solidaris Bras i młodzi wirtuozi organów w kościele na Ostrogu

Solidaris Bras i młodzi wirtuozi organów w kościele na Ostrogu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

XXXV Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai na finiszu. Cykl koncertów zbliża się do końca. W niedzielę wystąpiła grupa Solidaris Bras oraz wychowankowie Elżbiety Włosek-Żurawieckiej. 

Jan Ptak
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Nasz Racibórz 26.08.2022
31 sierpnia 202222:40

Nasz Racibórz 26.08.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.