Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności19 września 202218:48

Gmina Krzyżanowice pokazała plany zagospodarowania dworca w Chałupkach

Reklama
Krzyżanowice:

Okazją była dzisiejsza, 19.09., wizyta marszałka Jakuba Chełstowskiego. To we współpracy z samorządem województwa śląskiego gmina chce zrealizować swoje zamierzenia.

Omówienie zrealizowanych projektów i przedsięwzięć oraz możliwościach finansowania kolejnych inwestycji były głównym tematem wizyty gospodarczej marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego w gminie Krzyżanowice.

- Marszałka wraz z delegacją przywitał gospodarz gminy Krzyżanowice, wójt Grzegorz Utracki, który w pierwszej kolejności oprowadził gości po obiekcie starego dworca kolejowego w Chałupkach, który gmina przejęła na początku 2020 roku. Dworzec od wielu lat był wyłączony z użytkowania ze względu na stan techniczny obiektu. Wójt przedstawił delegacji pomysł na zagospodarowanie obiektu, który zachowałby swoją pierwotną funkcję dworca kolejowego - poczekalnia i obsługa pasażera. Dodatkowo w koncepcji przewidziano miejsce na małą gastronomię i mini muzeum PKP promujące główne atrakcje turystyczne Krainy Górnej Odry z planowaną zabudową makiety kolejki wraz z wirtualną rzeczywistością - informuje krzyżanowicki Urząd Gminy.

Dworzec w Chałupkach jest pierwszym przystankiem i miejscem, które widzą podróżni przyjeżdżający zza południowej granicy z kierunków takich jak, np. Praga, Bratysława, Budapeszt czy Wiedeń. Z założenia ma to być wizytówka całego regionu

Po oględzinach dworca delegacja udała się w drogę po istotnych inwestycjach, m.in. goście odwiedzili ruiny zamku w Tworkowie, gdzie zakończono niedawno, kolejną, ważną inwestycję, zwiększającą atrakcyjność i poprawiającą funkcjonalność obiektu – obiekt wozowni. Dostosowano i zabudowano do funkcji całorocznej sali dla wydarzeń, m.in. kulturalnych, społecznych, prelekcji i wystaw.

- Po wizycie marszałek Chełstowski pogratulował wójtowi w konsekwencji, uporze i nieustępliwości w działaniach na rzecz nowych inwestycji. Pochwalił dobrze zrealizowane zadanie jakim było zaadaptowanie ruin zamku wraz z zagospodarowaniem pomieszczeń wozowni. Stwierdził również, że w obiekcie wozowni mogłyby w przyszłości odbywać się wydarzenia zorganizowane przez województwo śląskie. Wspominał o nadchodzącej nowej perspektywie unijnej i środkach finansowych, które niosą za sobą nowe możliwości i część z nich mogłaby zostać spożytkowana w gminie Krzyżanowice - dodano w komunikacie.

Budynek dworca w Chałupkach (wówczas Annaberg w Królestwie Prus) powstał w 1847 roku w trakcie budowy linii kolejowej Wrocław-Wiedeń. To tu po raz pierwszy połączyły się koleje pruskie i austriackie. Po wybudowaniu linii w kierunku Katowic Chałupki stały się stacją węzłową, czyli taką, z której wybiegają co najmniej trzy szlaki kolejowe. Do dziś pozostaje ważnym miejscem na mapie kolei.

Gmina Krzyżanowice już w 2010 r. rozpoczęła starania o przejęcie budynku dworca. Udało się to sfinalizować w 2020 r. Rozpoczęto prace porządkowe i remontowe oraz przystąpiono do opracowania koncepcji na zagospodarowanie obiektu.

Gmina planuje zachowanie architektury obiektu oraz przywrócenie funkcji dworca i udostępnienie poczekalni podróżującym. W części obiektu ma powstać muzeum kolejnictwa i centrum informacji turystycznej Krainy Górnej Odry.

- Planujemy podjęcie starań o pozyskanie wsparcia na realizację całego zakresu projektu ze środków Funduszy dla Śląskiego na 2021 – 2027, zwłaszcza w zakresie rewitalizacji obiektów zdegradowanych, jak i w kontekście rozwoju mobilności województwa i zwiększania jakości infrastruktury kolejowej – mówi wójt Utracki. O historii kolei żelaznej w Chałupkach

Autor: red., fot. UG Krzyżanowice, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport28 stycznia 202321:10

HLPN. Sobota z futsalem w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO]

HLPN. Sobota z futsalem w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Rozgrywki Halowej Ligi Piłki Nożnej zmierzają powoli ku ostatecznej fazie. Dziś (28.01.), w hali OSiR przy Łąkowej rozegrano kolejne spotkania. Stoczono cztery pojedynki II ligi oraz jeden ligi I. Sprawdź wyniki, zobacz zdjęcia i wideo.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport28 stycznia 202300:19

Lider z Raciborza nie zdobył Olimpii [FOTO i WIDEO]

Lider z Raciborza nie zdobył Olimpii [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątkowy (27.01.) wieczór w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu rozegrano zaległe spotkanie I kolejki finału A II ligi koszykówki kobiet. Lider, czyli RKK AZS Racibórz podejmował zamykającą tabelę Olimpię Wodzisław Śląski.

(greh)
Sport29 stycznia 202320:47

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Miniony weekend pod względem sportowym zdominowali piłkarze halowi. Emocji w ich starciach nie brakowało. Nie brakowało, niestety, także walkowerów. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Nasz Racibórz 23.12.2022
8 stycznia 202316:07

Nasz Racibórz 23.12.2022

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.