Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 sierpnia 202215:57

Jakie suplementy wspomogą Twoją pamięć i koncentrację?

Jakie suplementy wspomogą Twoją pamięć i koncentrację? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Zdolność do koncentracji, skupiania uwagi i zapamiętywania wielu informacji jest niezwykle cenna – nie tylko w pracy, ale również w życiu codziennym czy na treningu. Bardzo często na efektywność tych umiejętności ma wpływ nasz sposób żywienia – ze szczególnym wskazaniem na konkretne witaminy i minerały, których brak powodować może rozdrażnienie i trudności w zapamiętywaniu konkretnych informacji. Na szczęście na rynku dostępny jest szereg suplementów, które docelowo mają wspierać Twoją pamięć i koncentrację. Na które z nich warto zwrócić uwagę i jakie składniki są szczególnie cenne?

Czym jest pamięć?

W tym kontekście pamięć rozumiana jest jako zdolność do magazynowania i odtwarzania zebranych informacji. To niezwykle ważna umiejętność, ułatwiająca nam pracę, tworzenie relacji i życie w społeczeństwie. 

Pamięć utrwalana jest magazynowana w szarych komórkach kory mózgowej, w tzw. engramach (czyli cząsteczkach białkowych). W ich odbieraniu i magazynowaniu bierze udział cały ośrodkowy układ nerwowy, który engramy „przekształca” w pamięć długotrwałą. Każda informacja i każdy bodziec, który dociera do OUN powoduje reakcje w sieci neuronalnej. Oczywiście część z nich traktowana jest jako zbędna, przez co jest „wydalana” przez systemy neuronów, a część zostaje na dłużej. Specjaliści sugerują, że proces czyszczenia i segregowania informacji jako „zbędne” i „ważne” zachodzi najlepiej podczas snu. 

Czym jest koncentracja?

Koncentracja to zjawisko, oparte na skupieniu i ześrodkowaniu uwagi, którą następnie nakierujemy na określoną czynność, myśl czy sytuację. Zachodzi ona zarówno w środowisku świadomym – czyli wtedy, gdy docelowo rozwiązujemy problem lub wykonujemy złożoną czynność, wymagającą nakierowania uwagi (np. wykonanie złożonego ćwiczenia) – jak i w sposób nieświadomy. W tym drugim przypadku zachodzi samoistnie, bez woli i podczas percepcji danej sytuacji czy zjawiska. 

Temat koncentracji jest niezwykle interesujący i „gorący” w środowisku naukowym, dlatego od lat powstają metody i techniki, które mają za zadanie ją wspierać. W tym obszarze wymienia się m.in. spożywanie kofeiny czy zażywanie aromaterapii, opartej na naturalnych olejkach eterycznych. 

Na ratunek suplementy

Na rynku dostępne są suplementy (https://gymsanctuary.com/kategoria-produktu/pamiec-i-koncentracja/), których skład powstał wyłącznie w celu poprawy zarówno pamięci, jak i koncentracji. Bez względu na rodzaj produktu, zwróć uwagę na jego skład, który jest podstawą efektywności danego supla. 

W kwestii witamin, zwróć uwagę na obecność:

  • Witaminy z grupy B – ze szczególnym wskazaniem na witaminę B6 i B12. Obie witaminy mają kluczową rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego. Niedobór tej pierwszej powodować może przedwczesne starzenie komórek oraz gorsze samopoczucie (dzieje się tak dlatego, że witamina B6 wspomaga syntezę tryptofanu, z którego powstaje serotonina). Dodatkowo badania wykazały, że spożywanie witaminy B12 zmniejsza ilość skurczów mózgu, które mogą być głównym prowodyrem problemów z zapamiętywaniem. Dodatkowo witamina B1 odgrywa bardzo ważną rolę w procesie przekazywania impulsów nerwowych. 
  • Witaminę E. Najnowsze badania wskazują, że związki chemiczne, które wchodzą w skład witaminy E mogą ograniczać ryzyko występowania choroby Alzheimera. Dodatkowo witamina ta bezpośrednio pomaga w transporcie tlenu do naszego mózgu, wspierając tym samym jego pracę. 
  • Witaminę D. Niewiele osób wie, że witamina D pełni niezwykle ważną rolę w procesie zapamiętywania i uczenia nowych umiejętności. Okazuje się bowiem, że niedobór tej witaminy może negatywnie wpływać na wszystkie, złożone funkcje poznawcze. 

W kwestii minerałów, zwróć uwagę na obecność:

  • Żelaza. Co ciekawe – zarówno jego nadmiar, jak i niedobór może być przyczyną pogarszającej się pamięci. Docelowo bowiem mózg potrzebuje żelaza do funkcjonowania, ale jednocześnie, podczas starzenia, narząd ten ma zdolność do gromadzenia się nadmiaru minerału. Zbyt dużo żelaza w organizmie może być związany z zaburzeniami funkcji poznawczych – w tym z pogarszającą się pamięcią, która docelowo prowadzi do demencji starczej. Dodatkowo gorsze zaopatrywanie organizmu w tlen (co ściśle związane jest z główną właściwością żelaza), może doprowadzić do znacznego spadku koncentracji.
  • Magnezu. Ten pozytywnie wpływa na funkcjonowanie naszych szarych komórek. 
  • Potasu. Elektrolit odgrywa bardzo ważną rolę w kontekście procesów poznawczych, m.in. wspierając pracę mózgu. 
  • Cynku. Cynk chroni układ nerwowy przed wolnymi rodnikami, a więc – przed starzeniem.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności8 lipca 202514:13

Spotkanie z bliskimi. Otwarte drzwi Dziennego Domu Pomocy Społecznej [FOTO i WIDEO]

Spotkanie z bliskimi. Otwarte drzwi Dziennego Domu Pomocy Społecznej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 08.07, w Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy pl. Wolności odbyło się wydarzenie pod hasłem „Spotkanie z bliskimi”. Inicjatywa połączyła dwa istotne cele – umożliwienie odwiedzin rodzin podopiecznych oraz otwarcie drzwi placówki dla mieszkańców, którzy chcieli bliżej poznać jej codzienną działalność. 

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.