Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 sierpnia 202215:57

Jakie suplementy wspomogą Twoją pamięć i koncentrację?

Jakie suplementy wspomogą Twoją pamięć i koncentrację? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Zdolność do koncentracji, skupiania uwagi i zapamiętywania wielu informacji jest niezwykle cenna – nie tylko w pracy, ale również w życiu codziennym czy na treningu. Bardzo często na efektywność tych umiejętności ma wpływ nasz sposób żywienia – ze szczególnym wskazaniem na konkretne witaminy i minerały, których brak powodować może rozdrażnienie i trudności w zapamiętywaniu konkretnych informacji. Na szczęście na rynku dostępny jest szereg suplementów, które docelowo mają wspierać Twoją pamięć i koncentrację. Na które z nich warto zwrócić uwagę i jakie składniki są szczególnie cenne?

Czym jest pamięć?

W tym kontekście pamięć rozumiana jest jako zdolność do magazynowania i odtwarzania zebranych informacji. To niezwykle ważna umiejętność, ułatwiająca nam pracę, tworzenie relacji i życie w społeczeństwie. 

Pamięć utrwalana jest magazynowana w szarych komórkach kory mózgowej, w tzw. engramach (czyli cząsteczkach białkowych). W ich odbieraniu i magazynowaniu bierze udział cały ośrodkowy układ nerwowy, który engramy „przekształca” w pamięć długotrwałą. Każda informacja i każdy bodziec, który dociera do OUN powoduje reakcje w sieci neuronalnej. Oczywiście część z nich traktowana jest jako zbędna, przez co jest „wydalana” przez systemy neuronów, a część zostaje na dłużej. Specjaliści sugerują, że proces czyszczenia i segregowania informacji jako „zbędne” i „ważne” zachodzi najlepiej podczas snu. 

Czym jest koncentracja?

Koncentracja to zjawisko, oparte na skupieniu i ześrodkowaniu uwagi, którą następnie nakierujemy na określoną czynność, myśl czy sytuację. Zachodzi ona zarówno w środowisku świadomym – czyli wtedy, gdy docelowo rozwiązujemy problem lub wykonujemy złożoną czynność, wymagającą nakierowania uwagi (np. wykonanie złożonego ćwiczenia) – jak i w sposób nieświadomy. W tym drugim przypadku zachodzi samoistnie, bez woli i podczas percepcji danej sytuacji czy zjawiska. 

Temat koncentracji jest niezwykle interesujący i „gorący” w środowisku naukowym, dlatego od lat powstają metody i techniki, które mają za zadanie ją wspierać. W tym obszarze wymienia się m.in. spożywanie kofeiny czy zażywanie aromaterapii, opartej na naturalnych olejkach eterycznych. 

Na ratunek suplementy

Na rynku dostępne są suplementy (https://gymsanctuary.com/kategoria-produktu/pamiec-i-koncentracja/), których skład powstał wyłącznie w celu poprawy zarówno pamięci, jak i koncentracji. Bez względu na rodzaj produktu, zwróć uwagę na jego skład, który jest podstawą efektywności danego supla. 

W kwestii witamin, zwróć uwagę na obecność:

  • Witaminy z grupy B – ze szczególnym wskazaniem na witaminę B6 i B12. Obie witaminy mają kluczową rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego. Niedobór tej pierwszej powodować może przedwczesne starzenie komórek oraz gorsze samopoczucie (dzieje się tak dlatego, że witamina B6 wspomaga syntezę tryptofanu, z którego powstaje serotonina). Dodatkowo badania wykazały, że spożywanie witaminy B12 zmniejsza ilość skurczów mózgu, które mogą być głównym prowodyrem problemów z zapamiętywaniem. Dodatkowo witamina B1 odgrywa bardzo ważną rolę w procesie przekazywania impulsów nerwowych. 
  • Witaminę E. Najnowsze badania wskazują, że związki chemiczne, które wchodzą w skład witaminy E mogą ograniczać ryzyko występowania choroby Alzheimera. Dodatkowo witamina ta bezpośrednio pomaga w transporcie tlenu do naszego mózgu, wspierając tym samym jego pracę. 
  • Witaminę D. Niewiele osób wie, że witamina D pełni niezwykle ważną rolę w procesie zapamiętywania i uczenia nowych umiejętności. Okazuje się bowiem, że niedobór tej witaminy może negatywnie wpływać na wszystkie, złożone funkcje poznawcze. 

W kwestii minerałów, zwróć uwagę na obecność:

  • Żelaza. Co ciekawe – zarówno jego nadmiar, jak i niedobór może być przyczyną pogarszającej się pamięci. Docelowo bowiem mózg potrzebuje żelaza do funkcjonowania, ale jednocześnie, podczas starzenia, narząd ten ma zdolność do gromadzenia się nadmiaru minerału. Zbyt dużo żelaza w organizmie może być związany z zaburzeniami funkcji poznawczych – w tym z pogarszającą się pamięcią, która docelowo prowadzi do demencji starczej. Dodatkowo gorsze zaopatrywanie organizmu w tlen (co ściśle związane jest z główną właściwością żelaza), może doprowadzić do znacznego spadku koncentracji.
  • Magnezu. Ten pozytywnie wpływa na funkcjonowanie naszych szarych komórek. 
  • Potasu. Elektrolit odgrywa bardzo ważną rolę w kontekście procesów poznawczych, m.in. wspierając pracę mózgu. 
  • Cynku. Cynk chroni układ nerwowy przed wolnymi rodnikami, a więc – przed starzeniem.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności23 września 202215:29

Pożar naczepy na trasie Racibórz-Żerdziny [FOTO]

Pożar naczepy na trasie Racibórz-Żerdziny [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Czytelnik Kamil, KP PSP Racibórz
Reklama
Aktualności23 września 202210:31

Gwałcił i nagrywał komórką. Areszt dla podejrzanego

Gwałcił i nagrywał komórką. Areszt dla podejrzanego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Dotychczasowe ustalenia śledztwa wskazują na to, iż podejrzany podstępem doprowadzał pokrzywdzone (najczęściej poznane np. w dyskotece lub miejscu publicznym) do stanu nieprzytomności podając im alkohol.

PO Gliwice
Reklama
Reklama
Aktualności23 września 202211:06

Czołowe zderzenie w Rybniku. Kierowca zaplanował zabójstwo żony?

Czołowe zderzenie w Rybniku. Kierowca zaplanował zabójstwo żony? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Komunikat Prokuratury Okręgowej w Rybniku, fot. Rybnik i okolice-Informacje drogowe 24H
Reklama
Aktualności22 września 202208:39

Trzydniowe święto piwa pod Raciborzem

Trzydniowe święto piwa pod Raciborzem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. RitaE/pixabay.com
Reklama
Reklama
Styl życia22 września 202218:47

Odkrycie w Londynie. Pierwszy niemiecki atak II wojny światowej wyszedł z powiatu raciborskiego?

Odkrycie w Londynie. Pierwszy niemiecki atak II wojny światowej wyszedł z powiatu raciborskiego? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Racibórz:

Dwa telegramy odnalezione w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie mogą skorygować dotychczasowe poglądy na miejsce pierwszych polsko-niemieckich starć we wrześniu 1939 r. Wynika z nich, że były to przedpola Rybnika, w pasie Sumina-Zwonowice-Chwałęcice.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Aktualności24 września 202210:54

Franciszek Pieczka (1928-2022). Pożegnanie

Franciszek Pieczka (1928-2022). Pożegnanie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Rodzony Ślązak z gminy Godów niedaleko Raciborza zmarł wczoraj, 23 września. Dwa lata temu, w wywiadzie dla GCKSiT, opowiadał o swojej młodości. Bywał w Raciborzu.

fot. Jerzy Reżny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Nasz Racibórz 26.08.2022
31 sierpnia 202222:40

Nasz Racibórz 26.08.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.