Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności9 sierpnia 202217:35

Problem z multimedialnym muzeum na zamku. Brak ofert w kluczowym przetargu!

Problem z multimedialnym muzeum na zamku. Brak ofert w kluczowym przetargu! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Ani jedna firma nie złożyła oferty na prace budowlane związane z adaptacją słodowni i modernizacją domu książęcego raciborskiego zamku na potrzeby multimedialnego muzeum. Tylko jedna oferta dotyczy przygotowania ekspozycji. Pochodzi od firmy, która wymyśliła takie zagospodarowanie pomieszczeń dawnej siedziby Piastów.

- Musimy powtórzyć przetarg na roboty budowlane - powiedział nam starosta Grzegorz Swoboda. Adaptacja zamku na nowoczesne multimedialne muzeum to pomysł specjalnej komisji, powołanej przez zarząd powiatu, która nie rekomendowała proponowanego połączenia działającej wówczas zamkowej agencji z Muzeum podległym władzom miasta. Starostwo zdecydowało się iść własną drogą, mając w tle wizje nakreślone przez spółkę z Katowic, zajmującą się multimedialną aranżacją takich obiektów. W oparciu o jej doradztwo powiat złożył wniosek o dofinansowanie z Polskiego Ładu. Dostał 17,8 mln zł. Oficjalna nazwa projektu to "Adaptacja budynku Słodowni i modernizacja Domu Książęcego na centrum turystyczno-historyczne z ekspozycją multimedialną na Zamku Piastowskim w Raciborzu".

1 lipca ogłoszono przetarg, choć już wcześniej ze starostwa płynęły sygnały, że może być problem z realizacją inwestycji. Zasady Polskiego Ładu wprowadzają niekorzystane zasady wypłat wynagrodzenia, trudne do udźwignięcia szczególnie dla małych podmiotów, nie dysponujących dostępem do taniego finansowania. Firmy, w dobie rosnących kosztów obsługi zadłużenia i niepewności co do wysokości stóp procentowych, omijają więc te zamówienia. Wskazuje na to wiele samorządów, obdarowanych przez rząd, które na dodatek spotkały się z rosnącymi mocno cenami na rynku usług budowlanych.

Z miesiąca na miesiąc koszty zadań rosną. Kwoty uzyskane w przetargach nieraz już przekroczyły te zakładane w momencie aplikowania o wsparcie. Gminy i powiaty muszą wtedy decydować - albo zwracają dotacje, albo dokładają. To drugie spotkało gminę Krzyżanowice, która musiał zaciągnąć kredyt, by ruszyć z modernizacją kąpieliska w Tworkowie.

Dziś, 9 sierpnia, otwarto oferty na zamek. Złożono tylko jedną, na II część zadania obejmującą przygotowania ekspozycji. Powiat ma na to 8 758 873,35 zł brutto. Oferta Adventure MGM SP. z o.o. z Katowic opiewa na 8 733 000 zł.

Ani jednej oferty nie złożono do I części zadania, czyli na prace budowlane. Powiat ma na nie 9 247 038,80 zł brutto. Ta część przetargu będzie powtórzona.

Projekt polega na adaptacji istniejącego budynku słodowni poprzez przebudowę i wykończenie wszystkich pomieszczeń wraz z wykonaniem ekspozycji multimedialnej. Zaplanowano następujące funkcje pomieszczeń:

1) w piwnicy – sanitariaty, wiatrołap, restauracja ze strefą barową i zapleczem kuchennym oraz pomieszczenie socjalne,
2) na parterze – hol z recepcją, szatnia, rozdzielnia posiłków, sanitariaty i sala wielofunkcyjna, 3) na I piętrze – pomieszczenie ekspozycji, sala projekcyjna i pomieszczenie gospodarcze,
4) na II piętrze – pomieszczenie ekspozycji, komnaty z sanitariatami i komunikacja,
5) na poddaszu – komnaty z sanitariatami, pomieszczenie centrali wentylacyjnej i komunikacja.

Przewidziano budowę podnośnika dla osób niepełnosprawnych z terenu dziedzińca na parter, klatki schodowej od poziomu parteru do poddasza, windy osobowo-towarowej od poziomu piwnic do poddasza i dźwigu gastronomicznego od poziomu piwnic na parter.

Program funkcjonalno-użytkowy PDF 3,5 MB

Projekt koncepcyjny wystawy w budynku słodowni PDF 30,5 MB

Modernizacji Domu Książęcego (to część zamku udostępniana teraz do zwiedzania) ma polegać na przearanżowaniu wizualnym części wnętrz budynku za pomocą prac wykończeniowych, zmianie oświetlenia oraz wprowadzeniu nowych elementów wyposażenia i wystroju z wykorzystaniem elementów multimedialnych. Modernizacja ta dotyczy:

1) części pomieszczeń parteru i I piętra w celu nadania im charakteru średniowiecznych pomieszczeń wraz ze stworzeniem widowiska multimedialnego w jednym z pomieszczeń;
2) II piętra w zakresie przearanżowania sali konferencyjnej oraz szatni z recepcją wraz z wykonaniem nowej zabudowy meblowej;
3) Dostosowania do nowych funkcji i wykończenia: pomieszczenia korytarza, informacji i kasy mieszczących się w budynku bramnym.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202209:20

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Działania prowadzono przy zdarzeniu drogowym, pożarze instalacji elektrycznej, pożarze śmietnika oraz przy usuwaniu gniazd owadów. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202210:28

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
Racibórz:

Plany są co prawda ambitne, ale w tej kadencji nie ruszyła jeszcze budowa nowych bloków komunalnych. Temat stanął na poniedziałkowej komisji budżetu.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Nasz Racibórz 26.08.2022
31 sierpnia 202222:40

Nasz Racibórz 26.08.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.