Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności16 listopada 202120:23

Polski Ład i raciborski zamek. Pokazano, co mają kryć wnętrza słodowni i domu książęcego [WIDEO]

Reklama
Powiat:

Blisko 18 mln zł z Polskiego Ładu wypełni nowe karty w dziejach raciborskiego zamku. Dziś, 16.11., pokazano, co ma się znaleźć w dawnej słodowni i w jakim kierunku pójdą przemiany wnętrza domu książęcego. Prace ruszą w przyszłym roku. Łącznie będą kosztować prawie 20 mln zł.

Powołany w styczniu tego roku przez zarząd powiatu zespół doradczy ds. przygotowania rekomendacji w zakresie rozwoju oraz zmiany kierunków funkcjonowania Zamku Piastowskiego w Raciborzu dziś przedstawił sprawozdanie ze swojej działalności. Gremium, z którego prac wyłączyli się radni PiS, miał przeanalizować opracowany w 2019 r. przez Grzegorza Wawocznego dokument pn. "Zamek Piastowski i Muzeum w Raciborzu jako podstawowa baza przychodowa lokalnego produktu turystycznego ziemi raciborskiej".

Zakładał on: połączenie powiatowego zamku i miejskiego muzeum, co miało uwolnić dla muzealnych zabytków z Gimnazjalnej nowe przestrzenie wystawiennicze na Ostrogu; organizację atrakcyjniejszych wystaw; redukcję część kosztów; efektywniejsze zarządzanie kadrą, a przede wszystkim generowanie większych przychodów, m.in. w oparciu o wspólny bilet czy działania promocyjne.

Chęć przyjęcia zamku pod skrzydła muzeum wyraził prezydent ze Zjednoczonej Prawicy. W powiecie, gdzie współrządzi PO, takiego entuzjazmu już nie było. Nieformalnie nie było zgody na bliską współpracę z miastem, formalnie zespół miał przeanalizować, czy koncepcja może być wdrożona w życie. Na podstawie opinii byłej już dyrektor Muzeum, która zgłosiła szereg obiekcji, twierdząc, że zamek nie nadaje się na organizację wystaw bez poczynienia kosztownych inwestycji, odstąpiono od fuzji, szukając innych dróg ożywienia zabytku.

Komisja – jak mówiono - przeprowadziła szereg analiz i rozmów, odwiedziła muzealne magazyny, a także stary młyn - Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach. Nie wiadomo, jaką wypisałaby dla zamku receptę, gdyby rząd nie ogłosił naboru do programu Polski Ład. Komisja, zauroczona dokonaniami firmy Adventure Multimedialne Muzea, zaprosiła ją do przedstawienia koncepcji zagospodarowania słodowni. Ta z kolei wystarczyła, by władze powiatu złożyły do Polskiego Ładu wniosek o wsparcie tego działania, połączonego z przebudową wnętrz domu książęcego.

Z końcem października rząd podjął decyzję o wsparciu dla zamku w kwocie 17,8 mln zł. W ciągu pół roku od chwili podpisania umowy starostwo będzie musiało ogłosić przetarg. Rok 2022/2023 będzie więc oznaczał szereg prac na zamku, wartych niemal tyle, co te zakończone w 2012 r., kiedy na zamek wydano 5 mln euro z UE.

Projekt nosi oficjalną nazwę „ADAPTACJA BUDYNKU SŁODOWNI I MODERNIZACJA DOMU KSIĄŻĘCEGO NA CENTRUM TURYSTYCZNO-HISTORYCZNE Z EKSPOZYCJĄ MULTIMEDIALNĄ NA ZAMKU PIASTOWSKIM W RACIBORZU”. Jego wartość oszacowano na 19,8 mln zł. - Chodzi o adaptację i zaaranżowanie pomieszczeń piwnicy, parteru, I, II piętra i poddasza słodowni oraz modernizację z aranżacją wnętrz domu książęcego. Nowoczesne multimedialne wystawy muzealne i przestrzeń warsztatowa mają prezentować historię ziemi raciborskiej. Sale warsztatowe i komnaty tematyczne z zapleczem gastronomicznym uzupełnią ofertę w celu spopularyzowania, wyeksponowania i ożywienia zamku – informuje powiat.

Przedstawiciele firmy Adventure Multimedialne Muzea zaprezentowali dziś więcej szczegółów. Słodownia na poziomie -1 ma mieć restaurację stylizowaną na średniowieczną kuchnię, na parterze recepcję i informację oraz przestrzeń do przyjęcia grup zwiedzających, na I piętrze dwukondygnacyjną wystawę multimedialną o raciborskich Piastach i Przemyślidach, miejsca do zabaw i krużganki, na II piętrze kolejne ekspozycje i część hotelową, która zapełni też poddasze.

Z kolei wnętrze domu książęcego ma mieć w końcu historyczny sznyt - taki, który przeniesie zwiedzających w świat średniowieczny. - Naszą pierwszą bolączką w domu książęcym był brak poczucia tego, że jesteśmy na zamku – nie kryła dziś przedstawicielka Adventure Multimedialne Muzea.

Podczas omawiania raportu, szefowa zespołu, radna i członkini zarządu powiatu Ewa Lewandowska podkreślała, że koncepcja z 2019 r. była punktem wyjścia do szukania pomysłów na zamek. Nie zakładano wtedy, że uda się pozyskać tak duże wsparcie finansowe. Polski Ład sprawił, że po blisko dwóch latach starostwo znajduje się w zupełnie innym miejscu. – Ten zamek ma duży potencjał. Zainwestowałbym tu swoje pieniądze – mówił Sławomir Mazan z Adventure Multimedialne Muzea.

Nie ma co prawda połączenia, ale otwarta pozostaje kwestia współpracy z miejskim Muzeum. Placówka przechodzi szereg zmian. Po byłej dyrektor, niechętnej współpracy z zamkiem, pozostało wspomnienie. Dziś Muzeum ma nowego dyrektora, wzięło pod swoje skrzydła powstającą w SP 18, wspólnie z Centrum Nauki Kopernik, Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA). Ma również prowadzić Raciborskie Centrum Informacji przy ul. Długiej i przebudować stałe ekspozycje, tkwiące w niezmiennej formie od kilku dekad. Obecny dziś na spotkaniu dyrektor Romuald Turakiewicz nie krył uznania dla koncepcji dla słodowni, deklarując współpracę na ile będzie to możliwe.

Również radny Piotr Olender wskazał na korzyści z potencjalnej współpracy, chociażby z wprowadzenia wspólnego biletu. Jak dodał, wedle jego wiedzy może to zaowocować zwiększeniem liczby zwiedzających.

Na szersze pole szukania synergii wskazał Grzegorz Wawoczny, nie tylko pomiędzy zamkiem a muzeum, ale również starym opactwem w Rudach, ruinami w Tworkowie czy centrum Odry w Chałupkach.

Najbliższe tygodnie miną w starostwie na przygotowaniu postępowania o zamówienie publiczne. Kwestią otwartą - w czasie panującej inflacji i galopujących cen - pozostaje zakres prac możliwych do sfinansowania za 19,8 mln zł brutto.

Radni powiatowi stawiają też pytania o przyszłe koszty utrzymania zamku. Obiekt – co nie jest tajemnicą - nigdy na siebie nie zarobi. Utrzymanie słodowni jako centrum turystyczno-hotelowego nie będzie tanie i spocznie na barkach starostwa.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności7 grudnia 202213:12

Miłość jest najważniejsza. Złote gody w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Miłość jest najważniejsza. Złote gody w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 7 grudnia, siedem par odebrało z rąk włodarza Raciborza medale za długoletnie pożycie małżeńskie przyznane przez Prezydenta RP.

red.
Reklama
Aktualności9 grudnia 202210:48

LPR wezwano na Ocice

LPR wezwano na Ocice - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red.
Reklama
Reklama
Aktualności8 grudnia 202209:43

Poparzenie w Zabełkowie, zadymienie w Markowicach

Poparzenie w Zabełkowie, zadymienie w Markowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Aktualności8 grudnia 202218:35

Najnowsza oferta nieruchomości m. Racibórz

Najnowsza oferta nieruchomości m. Racibórz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnera
Aktualności7 grudnia 202209:38

W Starostwie podpisano umowy na remonty ważnych dróg w Raciborzu

W Starostwie podpisano umowy na remonty ważnych dróg w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
17
Racibórz:

Już od stycznia mieszkańcy mogą się spodziewać utrudnień na Łąkowej, Kolejowej i Ocickiej. Starostwo rusza z pracami wartymi ponad 14,22 mln zł. Co dokładnie będzie robione - o tym w krótkim materiale wideo.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 09.12.2022
8 grudnia 202219:13

Nasz Racibórz 09.12.2022

Nasz Racibórz 02.12.2022
8 grudnia 202219:12

Nasz Racibórz 02.12.2022

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.