Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności5 maja 202208:11

Strażackie święto na Jasnej Górze z udziałem strażaków z naszego regionu

Strażackie święto na Jasnej Górze z udziałem strażaków z naszego regionu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

4 maja, we wspomnienie świętego Floriana, patrona strażaków, na Jasnej Górze odbyły się uroczystości Państwowej Straży Pożarnej. W tym roku miały one szczególny charakter ze względu na 30-lecie uchwalenia ustawy o Państwowej Straży Pożarnej i ustawy o ochronie przeciwpożarowej. W uroczystościach udział wzięli m.in. komendanci miejscy i powiatowi PSP z Jastrzębia, Rybnika, Raciborza, Wodzisławia i Żor.

Uroczystej Eucharystii w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył abp Wacław Depo Metropolita Częstochowski wraz z koncelebransami: abp Wiktorem Skworcem Metropolitą Katowickim, bp Grzegorzem Kaszakiem - biskupem sosnowieckim oraz bp Andrzejem Iwaneckim - biskupem pomocniczym diecezji gliwickiej. Homilię do uczestników wygłosił abp Wiktor Skworc, w której podziękował strażakom za ich oddaną służbę i gotowość, która cieszy się ogromnym uznaniem społecznym.

- Szeroki jest wachlarz waszych obowiązków. Do specjalnych zadań wykonywanych przez straż pożarną należy też ratownictwo biologiczne, chemiczne, medyczne, poszukiwawcze, radiologiczne, techniczne, wodne, wysokościowe i z tych rozlicznych obowiązków wywiązujecie się wzorowo o czym świadczy zaufanie społeczne - powiedział abp Skworc.

W dalszej części kazania Metropolita Katowicki zaznaczył, że ręce strażaków coraz częściej podejmują się pomocy przy innych zdarzeniach niż tylko pożary i nie tylko w naszym kraju, ale także i za granicą, gdzie strażacy z Polski wyrobili sobie markę i za co należą się ogromne gratulacje. Zarówno abp Skworc, jak i abp Depo nawiązali również do niedawnych tragedii w śląskich kopalniach, wspominając tragicznie zmarłych i zaginionych górników z kopalni Pniówek i Zofiówka.

Na uroczystość przybyło wielu gości. Wśród nich parlamentarzyści, m.in. senator Ewa Gawęda, przedstawiciele służb mundurowych: nadbryg. Jacek Kleszczewski Komendant Wojewódzki PSP w Katowicach, gen. bryg. SG Adam Jopek Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, insp. Artur Bednarek - Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, płk Tomasz Białas Dowódca 13ŚBOT, Komendanci Powiatowi i Miejscy PSP województwa śląskiego, Piotr Grazda Dyrektor Szpitala MSWiA w Katowicach, Tomasz Bednarek Prezes WFOŚiGW, Konrad Kuczera Zastępca Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, Rafał Kasprzyk Zastępca Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego. Obecni byli też komendanci z naszego regionu: st. bryg. Wojciech Kruczek (PSP Rybnik) bryg. Marek Misiura (PSP Wodzisław), bryg. Jarosław Ceglarek (PSP Racibórz) i st. bryg. Wojciech Piechaczek (PSP Jastrzębie). - Cieszę się, że mogłam w tak zacnym gronie uczestniczyć w tak ważnej dla strażaków uroczystości. Tą drogą składam wszystkim strażakom najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności i podziękowania za ich ofiarną i odważną służbę. Dziękuję panu nadbryg. Jackowi Kleszczewskiemu, Komendantowi Wojewódzkiemu PSP w Katowicach za zaproszenie do udziału w uroczystościach - mówi senator Ewa Gawęda.

Warto zaznaczyć, że podczas uroczystości dowódcą Śląskiej Kompani Honorowej Komendy Wojewódzkiej PSP był kpt. Szymon Kwaśnica z Komendy Powiatowej PSP w Wodzisławiu Śl.

 

Autor: mat. nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności25 września 202214:19

Trwa festyn charytatywny w raciborskim grodzie. Pomagają Joli

Trwa festyn charytatywny w raciborskim grodzie. Pomagają Joli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

- Jola to radosna, pełna życia dziewczyna - nasza dobra koleżanka. Niestety na jej drodze stanął nowotwór. Leczenie nie tylko wymaga od pacjentki ogromnego wysiłku, ale także jest bardzo drogie. Chcemy w tych trudnych chwilach wesprzeć Jolę, organizując specjalnie dla niej festyn charytatywny - tyle w zapowiedzi przesłanej do redakcji. Zgodnie z nią, w grodzie Drengów ruszyła plenerowa impreza.

fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 września 202217:38

Sezon na finiszu. Motocyklowe nieszpory przy św. Krzyżu [FOTO i WIDEO]

Sezon na finiszu. Motocyklowe nieszpory przy św. Krzyżu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Motocykliści skupieni wokół grupy SRC Motocykle spotkali się dziś, 25.09., na corocznych nieszporach przy kościele pw. św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich.

Jan Ptak, w
Reklama
Reklama
Reklama
Sport25 września 202218:00

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pierwszy jesienny weekend piłkarski za nami. Nie brakowało emocji, ale i niespodzianek. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Sport25 września 202218:41

Zła passa Kobyli wciąż trwa [FOTO]

Zła passa Kobyli wciąż trwa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Na boisku przy Spacerowej w Kobyli doszło do starcia miejscowego Płomienia z Naprzodem z Borucina. Oba zespoły, z racji nie najlepszej passy w ostatnim czasie miały sobie coś do udowodnienia.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Reklama
Sport25 września 202218:25

Niespodzianka w Cyprzanowie. Outsider pokonał faworyta [FOTO]

Niespodzianka w Cyprzanowie. Outsider pokonał faworyta [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

W siódmej kolejce B klasy naprzeciw siebie stanęły ekipy z Cyprzanowa i Wojnowic. Choć obie miejscowości leżą w różnych gminach, to z racji względnie niedużej odległości między nimi spotkanie to można było nazwać małymi derbami.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Kultura i edukacja25 września 202221:25

Solidaris Bras i młodzi wirtuozi organów w kościele na Ostrogu

Solidaris Bras i młodzi wirtuozi organów w kościele na Ostrogu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

XXXV Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai na finiszu. Cykl koncertów zbliża się do końca. W niedzielę wystąpiła grupa Solidaris Bras oraz wychowankowie Elżbiety Włosek-Żurawieckiej. 

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Nasz Racibórz 26.08.2022
31 sierpnia 202222:40

Nasz Racibórz 26.08.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.