Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 marca 202220:18

Uchodźcy w powiecie raciborskim [RAPORT, KOMUNIKATY]

Uchodźcy w powiecie raciborskim [RAPORT, KOMUNIKATY] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Od 24.02 do Polski wjechało 2,344 mln osób z Ukrainy. 29 marca przyniósł kolejny, choć nieznaczny wzrost liczby uchodźców w naszym powiecie. Miasto wprowadziło bezpłatne kursy autobusowe dla Ukraińców, a raciborska Prokuratura Rejonowa porady.

Oficjalne komunikaty powiatu, raportowane do służb wojewody śląskiego, obejmują dane dotyczące ob. Ukrainy ulokowanych w obiektach przygotowanych przez samorządy oraz osoby prywatne. Oto one - stan na 28.03.2022:

Racibórz 186 (miejsca organizowane przez miasto) 270 (osoby prywatne) = 456
Krzanowice 41/32 = 73
Krzyżanowice 42/92 = 134
Rudnik 91/42 = 133
Kornowac 21/39 = 60
Kuźnia Raciborska 75/108 = 183
Pietrowice Wielkie 31/60 = 91
Nędza 79/39 = 118
Razem: 566/682 = 1248

Komunikat Prokuratora Rejonowego w sprawie udzielania pomocy prawnej uchodźcom z Ukrainy
Uprzejmie informuję, że w ramach realizacji działań związanych z udzielaniem pomocy uchodźcom z Ukrainy, w siedzibie Prokuratury Rejonowej w Raciborzu przy ul. Wojska Polskiego 24. w godzinach urzędowania, tj. między 7.30 a 15.30. obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej. Jednocześnie zwracam się z prośbą o wskazanie danych osoby (wraz z danymi do kontaktu), która w Tamtejszym Urzędzie wyznaczona została do koordynowania działań mających na celu pomoc dla uchodźców z Ukrainy.

Ласкаво повідомляємо, що в рамках реалізації заходів щодо надання допомоги біженцям з України, в місцезнаходженню Районної Прокуратури Рацібожа по вул. Войська Польського 24 в робочих годинах, а саме від 7.30 до 15.30, громадяни України можуть скористатися з безкоштовної правової допомоги. Водночас, звертаємося з проханням про подання даних особи( разом з даними до контакту), яка в відповідній Установі була призначена до координування заходів з ціллю допомоги біженцям з України.

Świadczenie 500+ dla uchodźców z Ukrainy (PL i UA)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych- Inspektorat w Raciborzu przy ul. Łąkowej 28 będzie czynny dla obywateli Ukrainy w dniach 26 marca (sobota) i 27 marca (niedziela) w godzinach od 9 do 15. Od dnia 26 marca 2022 jest dostępny, na PUE ZUS (Platforma Usług Elektronicznych ZUS) dla obywateli Ukrainy wniosek o świadczenie rodzinne 500+. Jeżeli obywatel Ukrainy posiada już założone PUE ZUS to może złożyć wniosek elektronicznie przez PUE. Wniosek ma symbol SW-U

Aby złożyć wniosek do ZUS potrzebny będzie:

- polski numer identyfikacyjny PESEL osoby składającej wniosek i dziecka,
- adres mailowy osoby,
- polski numer telefonu,
- numer rachunku bankowego w Polsce.
Konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) można założyć i potwierdzić w każdej placówce ZUS w kraju, za pomocą zaufanego profilu ePUAP lub przez bankowość elektroniczną.

W przypadku większej liczby osób posiadających już nadany PESEL UKR oraz adres mailowy i polski numer telefonu istnieje możliwość zorganizowania wyjazdowego dyżuru pracownika ZUS w celu zakładania i potwierdzania PUE oraz pomoc przy składaniu wniosku o 500+.

W takim przypadku proszę o kontakt przedstawicieli samorządów lub innych instytucji z terenu powiatu raciborskiego pod numerem telefonu 502 009 172 (proszę numeru nie przekazywać indywidualnym wnioskodawcom z Ukrainy).

Заклад соціального страхування – Відділення в Рацібожу по вул. Лонковей 28, буде відкрите для громадян України 26 березня(субота) та 27 березня (неділя) в годинах від 9 до 15. Від 26 березня 2022 року для громадян України на Платформі електронних послуг PUE ZUS (Платформа електронних послуг ZUS) буде доступна заява на допомогу на виховання дитини 500+. Якщо громадянин України вже має профіль на Платформі електронних послуг PUE ZUS, тоді може подати заяву в електронному вигляді за допомогою Платформи PUE. Заява має символ SW-U

Для того, щоб подати заяву до ZUS, Вам будуть необхідні:

- Довідка про надання польського ідентифікаційного номера PESEL – особі, яка подає заяву та дитині,
- Адреса електронної пошти e-mail,
- Номер телефону в Польщі,
- Номер банківського рахунку в Польщі.
- Профіль на Платформі електронних послуг (PUE) можна створити та підтвердити в кожному відділенні ZUS за допомогою довіреного облікового запису ePUAP або за допомогою інтернет-банкінгу.

У випадку, коли більшість осіб вже має PESEL, електронну пошту та польський номер телефону є можливість організувати приїзд чергового працівника ZUS з ціллю оформлення та підтвердження облікового запису, а також допомогти з поданням заяви на 500+.

Bezpłatny transport dla uchodźców z Ukrainy

Uchodźcy pochodzący z Ukrainy mogą korzystać bezpłatnie z raciborskiej komunikacji autobusowej wszystkich linii na terenie całego miasta. Rozkład jazdy miejskich autobusów, jak i mapa tras znajduje się w załączniku. Komunikacja miejska pozwoli w szybki i komfortowy sposób dostać się do sklepu, urzędu, instytucji sportu i kultury czy innego miejsca w Raciborzu. Zachęcamy również do skorzystania z portalu raciborz.kiedyprzyjedzie.pl, na którym można w szybki i łatwy sposób dowiedzieć się, kiedy odjeżdża następny autobus z interesującego nas przystanku. Wystarczy wybrać odpowiedni znacznik na interaktywnej mapie.

Безкоштовний транспорт для біженців. Біженці з України можуть безкоштовно користуватися автобусним сполученням Racibórz на всіх лініях міста. Розклад руху міських автобусів та карта маршрутів додаються. Громадський транспорт дозволить швидко та комфортно дістатися до магазину, офісу, спортивного та культурного закладу чи будь-якого іншого місця Рацібужа. Також радимо вам скористатися порталом raciborz.kiedyprzyjedzie.pl, де ви зможете швидко та легко дізнатися, коли наступний автобус відправляється із зупинки, яка вас цікавить. Просто виберіть відповідний маркер на інтерактивній карті.

Osoby chętne mogą zgłaszać deklarację przyjęcia u siebie w domu uchodźców z Ukrainy pod adresem ukraina@powiatraciborski.pl

Racibórz pomaga Ukrainie grupa społeczna (wykaz potrzeb, apele, oferty)

Pomoc Ukrainie - działania powiatu raciborskiego

Pomoc Ukrainie - działania miasta Racibórz

Autor: red., fot. Straż Graniczna, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności25 maja 202220:10

Finał szarży golfem na nowej obwodnicy

Finał szarży golfem na nowej obwodnicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Grupa 112 Racibórz, Czytelnik
Reklama
Aktualności24 maja 202212:59

Interwencje radnych. Korki na Rybnickiej i wyrwa na Katowickiej

Interwencje radnych. Korki na Rybnickiej i wyrwa na Katowickiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
12
Racibórz:

Radny Piotr Klima na komisji budżetowej o przeciągające się prace na Rybnickiej, radna Szukalska o jakość prac na Katowickiej.

(greh)
Aktualności24 maja 202218:07

Groził śmiercią dwóm raciborzankom. Zatrzymano go w Kostrzynie nad Odrą

Groził śmiercią dwóm raciborzankom. Zatrzymano go w Kostrzynie nad Odrą - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dzięki wzorowej współpracy i szybkiemu przepływowi informacji między Komendą Powiatową Policji w Raciborzu a Komisariatem Policji w Kostrzynie nad Odrą zatrzymano poszukiwanego dwoma listami gończymi. Mężczyzna usłyszy również zarzut gróźb karalnych kierowanych do dwóch mieszkanek Raciborza oraz będzie się tłumaczył za nielegalne posiadanie amunicji i przedmiotu przypominającego broń palną.

KPP Racibórz
Reklama
Reklama
Aktualności24 maja 202209:13

Raport 998. Czarny dym nad Eichendorffa

Raport 998. Czarny dym nad Eichendorffa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP ponownie nie mogli narzekać na brak pracy. Odnotowano bowiem siedem interwencji. Sprawdź szczegóły.

red., fot. Janusz Tlon, Adam Białuski
Reklama
Aktualności24 maja 202218:56

Biegły zmienił zdanie. Sąd uniewinnił maszynistę pociągu, który potrącił w Nędzy 84-letnią kobietę

Biegły zmienił zdanie. Sąd uniewinnił maszynistę pociągu, który potrącił w Nędzy 84-letnią kobietę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Sprawa dotyczy śmiertelnego wypadku z 7 grudnia 2018 r., a jest głośna od lutego zeszłego roku, kiedy to w raciborskim sądzie zapadł wyrok skazujący maszynistę Kolei Śląskich.

red.
Aktualności24 maja 202210:44

Jeden kamień, trzy majątki i trzech grafów. Pamiątka po starych czasach w nowej aranżacji [FOTO i WIDEO]

Jeden kamień, trzy majątki i trzech grafów. Pamiątka po starych czasach w nowej aranżacji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Powiat:

Niecałą godzinę zajęło wykonanie nowego zagospodarowania małego skrawka pola na granicy gminy Pietrowice Wielkie i Rudnik. Niegdyś stykały się tu trzy majątki ziemskie i spotykali – jak to mówiono - grafowie.

(waw)
Reklama
Reklama
Sport25 maja 202220:49

Klasa okręgowa. Święta wojna dla Tworkowa [FOTO]

Klasa okręgowa. Święta wojna dla Tworkowa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Nie od dziś wiadomo, że kluby z Krzyżanowic i Tworkowa nie darzą się przesadną sympatią. Dodatkowo, w ostatnim czasie pewne tarcia jeszcze bardziej się nasiliły. Środowe derby gminy Krzyżanowice, które rozegrano na boisku przy Dworcowej miały okazję pokazać, kto tak naprawdę wiedzie prym w gminie.

fot. Katarzyna Kubik
Aktualności24 maja 202212:17

Radna Szukalska o prezydencie Polowym: najpierw nabroi a potem się boi

Radna Szukalska o prezydencie Polowym: najpierw nabroi a potem się boi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
17
Racibórz:

Nie maleję napięcie pomiędzy prezydentem Dariuszem Polowym a rządzącą większością w Radzie Miasta. Główny majowy temat sesji to spółki miejskie.

(greh)
Reklama
Aktualności25 maja 202210:01

Zoo w Oborze do przebudowy, na drezyny małe szanse

Zoo w Oborze do przebudowy, na drezyny małe szanse - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
Racibórz:

Na forum komisji oświaty przedstawiono potrzeby i działania w roku 2022 w raciborskim Arboretum. Przedstawienia dokonała Elżbieta Skrzymowska, dyrektor jednostki z Obory. Po prezentacji doszło do dyskusji.

(greh)
Aktualności25 maja 202212:10

Remont Bema, Cecylii i Rodziewiczówny. Wykonawcy żądają większych kwot

Remont Bema, Cecylii i Rodziewiczówny. Wykonawcy żądają większych kwot - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
19
Racibórz:

Inflacja i wzrost cen materiałów budowlanych sprawiły, że wykonawcy przebudowy trzech dróg w Raciborzu żądają większych kwot wynagrodzenia, łącznie 250 tys. zł.

red., fot. z ul. Bema Rafał Ćwirta
Reklama
Reklama
Aktualności26 maja 202212:02

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

O 15.30 z rynku na lewobrzeżne bulwary przejdzie korowód bębniarzy. Po zmierzchu laserowe show nad Odrą.

red.
Aktualności26 maja 202209:15

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na wydarzenie, 27 maja, zaprasza Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Raciborzu. Patronem medialnym jest naszraciborz.pl. W naszej galerii zdjęcia z edycji 2020.

materiał partnera
Reklama
Biznes25 maja 202209:45

Rafako pochwaliło się sporym wzrostem zysku

Rafako pochwaliło się sporym wzrostem zysku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Największa raciborska spółka zanotowała w pierwszym kwartale skonsolidowany zysk netto w wysokości 28,7 mln zł wobec straty 4,3 mln zł w pierwszym kwartale 2021 r.

red.
Aktualności26 maja 202209:32

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO]

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W trakcie minionej służby strażacy odnotowali pięć interwencji. Dwie z nich związane były ze środowymi opadami deszczu. Doszło także do pożaru piwnicy w Markowicach, w wyniku którego straty oszacowano na 15 tys. złotych. Sprawdź szczegóły.

red., fot. Samuel Markiewka
Reklama
Reklama
Aktualności24 maja 202212:51

Komisje Rady Miasta - Konieczny jak tarcza Polowego

Komisje Rady Miasta - Konieczny jak tarcza Polowego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
7
Racibórz:

Prezydent Dariusz Polowy i jego zastępca Dawid Wacławczyk nie pojawili się na majowych komisjach gospodarki i finansów. Na pytania radnych odpowiada wiceprezydent Dominik Konieczny, tym razem w kwestii proponowanych zmian budżetu.

(greh)
Reklama
Aktualności26 maja 202212:14

Oferty na przebudowę dworca w Raciborzu droższe niż zakładano

Oferty na przebudowę dworca w Raciborzu droższe niż zakładano - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
7
Racibórz:

Chcąc rozstrzygnąć przetarg PKP będzie musiała zwiększyć budżet planowanej inwestycji, szacowanej na 24,74 mln zł brutto. Najtańsza oferta opiewa na ponad 30 mln zł. - Podjąłem działania, by zarząd PKP zwiększył budżet inwestycji - zapewnia wiceminister Michał Woś.

(waw)
Aktualności26 maja 202210:44

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

25 maja funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej im. nadkom. Józefa Bocheńskiego w Raciborzu uroczyście obchodzili 31. rocznicę powstania Straży Granicznej.

ŚOSG Racibórz
Reklama
Reklama
Strony Partnerskie25 maja 202218:35

Młoda architektura Raciborza - PWSZ pokazała prace studentów i wręczyła dyplomy

Młoda architektura Raciborza - PWSZ pokazała prace studentów i wręczyła dyplomy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Spotkanie władz uczelni, kadry, studentów i absolwentów zorganizowano dziś w ogródku Browaru Rynek. Można tu obejrzeć prace poświęcone naszemu miastu.

red., fot. Jan Ptak
Kultura i edukacja25 maja 202218:02

Wielkie świętowanie w Ekonomiku - powodów aż nadto...

Wielkie świętowanie w Ekonomiku - powodów aż nadto... - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

24 maja - po długiej i smutnej pandemicznej przerwie - w Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu odbyły się uroczyste obchody święta patronki szkoły Księżnej Eufemii Raciborskiej.

materiał nadesłany/ZSE
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Biznes25 maja 202215:14

Tokai COBEX stawia na ochronę środowiska

Tokai COBEX stawia na ochronę środowiska - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
7
Racibórz:

- Instalacja ochrony środowiska na grafityzacji w Raciborzu opiera się na skutecznym trzystopniowym etapie oczyszczania gazów - zapewnia spółka.

materiał prasowy spółki
Aktualności25 maja 202209:08

Raport 998. Strażacy dokonali eksmisji niebezpiecznych owadów

Raport 998. Strażacy dokonali eksmisji niebezpiecznych owadów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. pixabay.com/umsiedlungen
Reklama
Aktualności25 maja 202211:15

Podwyżka stóp procentowych przydusiła finanse powiatu raciborskiego. Dług mocno w górę

Podwyżka stóp procentowych przydusiła finanse powiatu raciborskiego. Dług mocno w górę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
7
Racibórz:

Wzrost stawki WIBOR zwiększył nominalne zadłużenie powiatu raciborskiego o 4 mln zł! Na kolejnej sesji radni będą decydować o zwiększeniu wydatków na obsługę zadłużenia. - Niestety, kosztem innych zadań - przyznaje starosta Grzegorz Swoboda. 

(waw)
Aktualności25 maja 202221:48

Raciborski festiwal przedszkolaków - gala finałowa w RCK

Raciborski festiwal przedszkolaków - gala finałowa w RCK - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na deskach sceny Raciborskiego Centrum Kultury przy ul. Chopina odbyły się gala finałowa - prezentacje artystyczne w ramach XII Mini Festiwalu Przedszkolaków oraz IV Przeglądu Małych Form Teatralnych. 

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.