Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 maja 202107:23

Jak wybrać bramę do garażu dwustanowiskowego?

Jak wybrać bramę do garażu dwustanowiskowego? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Garaż dwustanowiskowy to świetne rozwiązanie w przypadku dwóch samochodów w rodzinie, zwłaszcza jeśli na posesji jest odpowiednio dużo przestrzeni na taki budynek. Na jego funkcjonalność w dużej mierze wpływa odpowiednio dobrana brama lub dwie mniejsze bramy garażowe. Które rozwiązanie jest lepsze i jakie kwestie wziąć pod uwagę podczas zakupów? 

Jedna czy dwie bramy garażowe?

W garażu dwustanowiskowym można zamontować jedną szeroką bramę lub dwie mniejsze. Która opcja jest lepsza? To oczywiście kwestia indywidualna. Jedna podwójna brama zapewni łatwiejsze manewrowanie autem podczas parkowania lub wyjeżdżania z budynku. Inwestorzy niekiedy decydują się na takie rozwiązanie ze względu na niższy koszt zakupu i montażu niż w przypadku dwóch bram. Otwieranie dużego skrzydła przy niskich temperaturach sprawi jednak, że wnętrze szybko się wychłodzi. W nieogrzewanych budynkach wolnostojących nie ma to większego znaczenia. Jeśli garaż znajduje się w bryle domu lub przylega bezpośrednio do części mieszkalnej, może to być problemem.

A jakie wady i zalety mają dwie bramy garażowe w obiekcie dwustanowiskowym? Przede wszystkim to rozwiązanie może sprawdzić się, jeśli domownicy wychodzą do pracy i szkoły o różnych porach – wówczas otwieranie jednego mniejszego skrzydła nie spowoduje szybkiego wychładzania wnętrza. Jest to ważne zwłaszcza w ogrzewanych garażach połączonych z domem. Słupek oddzielający skrzydła może też nieco utrudniać manewrowanie autem podczas parkowania, zwłaszcza w przypadku ciasnych podjazdów z łukami. Inwestorzy wybierający dwie bramy z napędem muszą też liczyć się z większymi kosztami zakupu dwóch skrzydeł oraz automatyki do każdego z nich.

Jaką bramę wybrać?

Bramy garażowe różnią się nie tylko wyglądem, ale też sposobem otwierania. Najprostszym rozwiązaniem są klasyczne modele rozwierane. Pozwalają wykorzystać w pełni przestrzeń wewnątrz garażu, jednak po otwarciu zajmują miejsce na podjeździe. Popularne bramy uchylne z kolei najpierw wysuwają się przed garaż, a później chowają pod sufitem. Mają prosty mechanizm, co przekłada się na ich bezawaryjność. One również wymagają nieco wolnej przestrzeni przed budynkiem. Co jeszcze mamy do wyboru?

Segmentowe bramy garażowe cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów ze względu na wysokie parametry termoizolacyjne, estetykę oraz wygodne użytkowanie. Do najdroższych zaś należą obecnie bramy rolowane standardowo wyposażane w napęd automatyczny. Ponieważ wał, na który nawijany jest płaszcz tego typu bram, można zamontować również na zewnątrz budynku, sprawdzą się w każdym garażu. Podobnie jak bramy segmentowe, otwierają się pionowo do góry, stąd umożliwiają parkowanie auta bezpośrednio przed garażem i doskonale sprawdzają się na posesjach z krótkimi podjazdami.

Jakie wymiary powinny mieć bramy garażowe?

W przypadku jednej podwójnej bramy garażowej skrzydło powinno mieć szerokość co najmniej 5 metrów. Dla większej wygody domowników warto jednak dodać nieco zapasu, tym bardziej, że na rynku dostępne są bramy liczące nawet 6 metrów. Jeśli zależy nam na zamontowaniu jeszcze szerszego skrzydła, konieczne będzie wykonanie go na zamówienie. A jakie wymiary powinny mieć dwie mniejsze bramy garażowe? Standardowo liczą one 2,5 metra szerokości oraz 2,25 metra wysokości.

O czym jeszcze pamiętać, wybierając bramy garażowe?

Skrzydło bramy garażowej stanowi dużą powierzchnię, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na jedną bramę podwójną, dlatego należy dobrze przemyśleć wybór jej koloru. Powinna być dopasowana do okien i drzwi, a także elewacji i dachu domu. Dzięki temu całość zyska bardziej harmonijnego charakteru i będzie prezentowała się estetycznie. Producenci bram garażowych mogą zaproponować swoim klientom produkty w różnych wersjach kolorystycznych. Oprócz jednolitych barw dostępne są także dekoracyjne okleiny imitujące drewno, beton lub kamień. Pokrywane są specjalną powłoką chroniącą powierzchnię skrzydła przed działaniem czynników atmosferycznych. Dodatkowo elementem ozdobnym mogą być przeszklenia, które jednocześnie zapewnią więcej światła wewnątrz budynku.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 11.07.2025
10 lipca 202521:57

Nasz Racibórz 11.07.2025

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.