Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 stycznia 202107:26

Jak działa panel fotowoltaiczny? Energia ze słońca

Jak działa panel fotowoltaiczny? Energia ze słońca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Jak działa panel fotowoltaiczny? Wszak pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca brzmi wspaniale. Brak zanieczyszczeń i samowystarczalność. Jakie mechanizmy natury pozwalają nam przekształcić energię słoneczną w prąd, którym zasilamy urządzenia elektryczne? 

Dla wielu osób to, jak działa panel fotowoltaiczny jest niczym element wiedzy tajemnej. W istocie jednak solary opierają swoją funkcjonalność na prostych zasadach. Wykorzystanie energii ze słońca stało się możliwe przede wszystkim dzięki rozwojowi technologii. Swoją rolę w tym procesie odegrało jednak również rosnące zapotrzebowanie na „zielone” źródła elektryczności, które nie wymagają emisji gazów cieplarnianych. W jaki sposób fizyka i natura umożliwiły nam pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca. Czyli innymi słowy - jak działa panel fotowoltaiczny?

Działanie instalacji fotowoltaicznej: elementy niezbędne do pozyskania elektryczności ze słońca

W pełni funkcjonalna i efektywna instalacja fotowoltaiczna jest dość złożoną konstrukcją. Do jej działania nie wystarczą bowiem jedynie panele słoneczne. W istocie najważniejszym elementem całej instalacji jest tak zwany falownik - zwany również inaczej inwerterem solarnym. To właśnie on jest odpowiedzialny za przekształcanie pozyskanej ze słońca energii w prąd zmienny, który trafia później do naszych gniazdek. Zanim jednak ta energia dotrze do inwertera, musi zostać zgromadzona i ukierunkowana. Proces ten rozpoczyna się w chwili, gdy promienie słońca zderzają się z taflą solaru.To właśnie on pozwala na zgromadzenie energii - jak działa panel fotowoltaiczny?

Budowa panelu fotowoltaicznego - z czego składa się popularny solar?

Otrzymanie energii elektrycznej ze słońca jest możliwe dzięki naturalnej zależności fizycznej, nazywanej zjawiskiem fotowoltaicznym. Aby je zrozumieć, musimy najpierw wyjaśnić budowę panelu słonecznego. Jego podstawowym elementem konstrukcyjnym są tak zwane ogniwa fotowoltaiczne - najczęściej wykonane z krzemu. Jest to pierwiastek, który należy do grupy półprzewodników. Oznacza to, że pod wpływem czynników zewnętrznych może on zamienić się z izolatora - właśnie w przewodnik.

Ogniwa fotowoltaiczne składają się z dwóch warstw krzemu - półprzewodnika. Pierwsza z nich składa się z atomów, które posiadają wyższą liczbę elektronów na ostatniej powłoce. W związku z tym jej ładunek jest ujemny. Druga z nich natomiast ma w sobie luki - puste miejsca po elektronach. W konsekwencji posiada ona ładunek dodatni - dodaje Tomasz Wykowski z serwisu ekohub.pl.

Jednostajny ruch elektronów - powstanie prądu: czyli jak działa panel fotowoltaiczny?

Elektrony przemieszczają się z warstwy ujemnej w kierunku warstwy dodatniej - wskutek czego pomiędzy nimi powstaje złącze o ładunku ujemnym. W momencie, gdy na pierwszą warstwę pada światło słoneczne - czyli strumień cząsteczek napędzanych energią - elektrony zostają wybite ze swoich miejsc i wędrują do drugiej warstwy. Dążą do powrócenia na swoje miejsce, ponieważ pomiędzy warstwami wytwarza się różnica ładunków, nazywana inaczej napięciem. Obojętne złącze jednak uniemożliwia im to. W tym momencie przychodzi czas na podłączenie odbiornika do instalacji, czyli zamknięcie obwodu. Rozpoczyna się stały przepływ elektronów w kierunku atomów z ładunkiem dodatnim. Innymi słowy, powstaje prąd, inaczej nazywany energią elektryczną. Następnie trafia ona do inwertera fotowoltaicznego, który przekształca prąd stały na prąd zmienny - używany do zasilania wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych.

Przeczytaj więcej o inwerterze solarnym na stronie: https://ekohub.pl/inwerter-solarny

W momencie, gdy światło przestaje padać na powierzchnię solaru - cały proces zatrzymuje się, ponieważ nie następuje wybicie elektronów. Właśnie dlatego udział promieniowania słonecznego jest w całym procesie tak ważny.

Jak działa panel fotowoltaiczny: podsumowanie

Widzimy więc, że w istocie sam proces wytwarzania energii elektrycznej przez panel fotowoltaiczny jest bardzo prosty. Następuje wybicie elektronów, które chcą wrócić na miejsce - lecz nie mogą tego zrobić, wskutek czego powstaje nieustanne napięcie. Po podłączeniu odbiornika elektrony zaczynają płynąć - w ten sposób powstaje prąd stały, który jest transformowany przez inwerter w prąd stały.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności18 września 202411:35

Polder Buków przeciekał na długości 150 m. Najnowszy raport Wód Polskich

Polder Buków przeciekał na długości 150 m. Najnowszy raport Wód Polskich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
Wody Polskie - RZGW Gliwice, fot. Marek Fichna
Reklama
Aktualności19 września 202408:36

Nie ma wojny, jest sprzątanie. 300 żołnierzy w Raciborzu [FOTO]

Nie ma wojny, jest sprzątanie. 300 żołnierzy w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
61
Racibórz:

Wczesnym porankiem, 19 września, do Raciborza przybyło 300 żołnierzy, którzy stacjonują obecnie w Powiatowym Centrum Sportu przy ulicy Klasztornej. Ich nagłe przybycie wywołało zaniepokojenie wśród części mieszkańców, lecz nie ma żadnych podstaw do obaw – nie jest to reakcja na zagrożenie militarne, a raczej na skutki niedawnych wydarzeń związanych z powodzią. Decyzja zapadła w Warszawie. Władze samorządowe nie zabiegały o pomoc, ale mają wskazać, gdzie wykorzystać wojsko. Do Raciborza zjechali m.in. saperzy.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności19 września 202415:36

Zjeżdżalnie, wieże i pomosty. Pietrowice Wielkie mają super plac zabaw [FOTO i WIDEO]

Zjeżdżalnie, wieże i pomosty. Pietrowice Wielkie mają super plac zabaw [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Takie same obiekty powstaną wkrótce w Krowiarkach, Makowie i Samborowicach. W kolejnych latach w kolejnych sołectwach. - Chcemy żeby tereny wiejskie były przyjazne dla życia i dla rodzin - mówi wójt Adam Wajda.

fot. UG/S. Machnik
Aktualności18 września 202413:53

Szandory spełniły swoje zadanie w Turzu i Grzegorzowicach

Szandory spełniły swoje zadanie w Turzu i Grzegorzowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. UG Rudnik, Bogdan Kawaler i OSP Turze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Regionalny Informator Ekologiczny
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.09.2024
20 września 202408:53

Nasz Racibórz 20.09.2024

Nasz Racibórz 13.09.2024
12 września 202423:10

Nasz Racibórz 13.09.2024

Nasz Racibórz 06.09.2024
6 września 202409:17

Nasz Racibórz 06.09.2024

Nasz Racibórz 30.08.2024
29 sierpnia 202416:32

Nasz Racibórz 30.08.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.