Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
COViD-19. Powiat raciborski z największą średnią liczbą zakażeń w Polsce
Dziś w Polsce 24 051 nowych zakażeń. Najwięcej znów na Śląsku. Z opublikowanych wczoraj danych wynika, że powiat raciborski ma największą średnią tygodniową liczbę zachorowań na 100 tys. mieszkańców.
źródło: Piotr Tarnowski
Szpital w Raciborzu
Liczba łóżek pozostających w gotowości w całym szpitalu (z uwzględnieniem stanów nagłych występujących w podmiocie) wynosi 15. Wolne respiratory – 23 - informuje lecznica przy Gamowskiej.
Śląsk
Komunikat ŚPWIS z dnia 13.11.2020 r. godz. 10.30
- liczba osób poddanych kwarantannie domowej z powodu wszystkich przyczyn /ostatni raport: 68 224 / 69 404
- liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym /ostatni raport: 6 103 / 6 113
- liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie: 754 772
- liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych: 112 767
- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach /ostatni raport: 91 975 / 88 134
- liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) /ostatni raport: 40 260 / 38 962
- liczba zgonów /ostatni raport: 1 364 / 1 304
W woj. śląskim odnotowano kolejne zgony. W Szpitalu w Bielsku-Białej zmarli: 88-letnia kobieta oraz 83-letni mężczyzna z Bielska-Białej; w Szpitalu w Bystrej zmarł 81-letni mężczyzna z Bielska-Białej; w Szpitalu w Raciborzu zmarli: 53-letni mężczyzna z Bytomia, 65-letnia kobieta z Chorzowa, 52-letni mężczyzna z powiatu cieszyńskiego, 49-letni mężczyzna z powiatu kłobuckiego, 83-letnia kobieta z powiatu raciborskiego oraz 74-letnia kobieta z powiatu rybnickiego; w Szpitalu w Katowicach – Ochojcu zmarli: 79-letni mężczyzna z Piekar Śląskich oraz 80-letni mężczyzna z Katowic; w Szpitalu w Gliwicach zmarli: 66-letni mężczyzna z Tarnowskich Gór oraz 78-letnia kobieta z Gliwic; w Szpitalu w Chorzowie zmarli: 78-letni mężczyzna, 52-letnia kobieta, 69-letni mężczyzna oraz 73-letni mężczyzna z Chorzowa i 78-letni mężczyzna z powiatu zawierciańskiego; w Szpitalu w Cieszynie zmarli:76-letni mężczyzna, 71-letni mężczyzna, 81-letnia kobieta, 81-letnia kobieta oraz 83-letnia kobieta z powiatu cieszyńskiego; w Szpitalu w Częstochowie zmarli: 84-letnia kobieta z powiatu częstochowskiego, 46-letni mężczyzna oraz 68-letni mężczyzna z Częstochowy, 74-letni mężczyzna z powiatu kłobuckiego i 60-letni mężczyzna z powiatu lublinieckiego; w Szpitalu w Sosnowcu zmarli: 88-letni mężczyzna z Czeladzi, 81-letni mężczyzna, 80-letni mężczyzna oraz 87-letnia kobieta z Dąbrowy Górniczej, 78-letni mężczyzna z Będzina i 64-letni mężczyzna z Myszkowa; w Szpitalu w Knurowie zmarła 72-letnia kobieta z Zabrza; w Szpitalu w Mysłowicach zmarła 68-letnia kobieta z Mysłowic; w Szpitalu w Kłobucku zmarli: 85-letni mężczyzna oraz 82-letnia kobieta z powiatu kłobuckiego i 77-letni mężczyzna z powiatu lublinieckiego; w Szpitalu w Lublińcu zmarli: 84-letni mężczyzna, 88-letni mężczyzna oraz 83-letni mężczyzna z Lublińca; w Szpitalu w Tychach zmarli:70-letni mężczyzna z powiatu myszkowskiego, 56-letnia kobieta z Rybnika, 81-letni mężczyzna z powiatu pszczyńskiego oraz 83-letni mężczyzna z powiatu mikołowskiego; w Szpitalu w Tarnowie zmarł 68-letni mężczyzna z powiatu raciborskiego; w Szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju zmarli: 54-letni mężczyzna oraz 61-letni mężczyzna z Żor i 85-letni mężczyzna z powiatu rybnickiego; w Szpitalu w Rybniku zmarli: 86-letni mężczyzna z Żor, 82-letnia kobieta, 84-letnia kobieta oraz 80-letni mężczyzna z Rybnika i 66-letni mężczyzna z powiatu wodzisławskiego; w Szpitalu w Pszczynie zmarła 81-letnia kobieta z powiatu pszczyńskiego; w Szpitalu w Orzeszu zmarli: 66-letni mężczyzna z Tychów oraz 64-letnia kobieta z powiatu mikołowskiego; w Szpitalu w Zawierciu zmarła 76-letnia kobieta z powiatu zawierciańskiego; w Cieszynie zmarł 79-letni mężczyzna z Cieszyna.
Polska
Mamy 24 051 (22 683 wczoraj, 12.11.) nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw:
śląskiego (3841) - 3911 wczoraj, 12.11.,
wielkopolskiego (2866),
dolnośląskiego (2823),
małopolskiego (2271),
łódzkiego (1557),
pomorskiego (1421),
mazowieckiego (1410),
zachodniopomorskiego (1331),
kujawsko-pomorskiego (1279),
podkarpackiego (1264),
świętokrzyskiego (920),
opolskiego (802),
warmińsko-mazurskiego (746),
lubuskiego (592),
lubelskiego (526),
podlaskiego (402).
Z powodu COVID19 zmarło 88 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 331 osób.
Liczba zakażonych koronawirusem: 665 547/9 499 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Prof. Horban: uzyskaliśmy delikatną równowagę z wirusem; jesteśmy na dobrej drodze
Uzyskaliśmy delikatną równowagę z wirusem; jesteśmy w tej chwili na dobrej drodze - powiedział w piątek główny doradca premiera ds. Covid-19 prof. Andrzej Horban. Podkreślił, że zniesienie obostrzeń zależy od nas i nie wykluczył, że może nastąpić to w okolicach Świąt Bożego Narodzenia.
Prof. Horban był pytany w Radiu Zet, dlaczego wykonuje się w Polsce mniej testów na koronawirusa. Lekarz wyjaśnił, że wynika to z zasady testowania tylko pacjentów z objawami. "Od miesiąca mniej więcej testujemy ludzi, którzy pokazują objawy infekcji górnych dróg oddechowych" - zaznaczył. Dopytywany, czy nie chodzi o obniżenie statystyk i niewprowadzanie lockodownu odpowiedział, że nie o to chodzi. "To wynika z przyjętej strategii, rozsądnej, że testujemy tylko ludzi objawowych. (...) Problem polega na odróżnieniu ludzi, którzy mogą przechorować w domu, a tych, którzy muszą trafić do szpitala" - wskazał lekarz.
Jak dodał, polemizowałby z opinią, że liczba zakażeń spadła. "Nam nie spadło, nam nie wzrosło, to jest pocieszające. (...) Jesteśmy w tym momencie na takim wypłaszczeniu. Na czymś płaskim, jak w Górach Stołowych. (...) Od nas zależy, czy znowu wrócimy do krzywej wznoszącej się, czy szczęśliwie ta liczba chorych zacznie spadać. 20 tys. osób dziennie z objawami klinicznymi to jest olbrzymia liczba, to naprawdę nie jest mała epidemia" - podkreślił.
Według prof. Horbana, "uzyskaliśmy delikatną równowagę z wirusem". "Jesteśmy nie w odwrocie, tylko na równo. Jeżeli liczba zakażeń utrzymuje się na poziomie 20 tys. zakażeń, to jest to liczba olbrzymia, ale nie rośnie. (...) Jesteśmy w tej chwili na dobrej drodze" - ocenił prof. Horban. Pytany o możliwość zniesienie obostrzeń powiedział, że zależy to od nas. "Jesteśmy w tej chwili na dobrej drodze. Z punktu widzenia gospodarki uniknięcie lockdownu jest rzeczą podstawową" - dodał.
Przyznał, że zniesienie niektórych restrykcji byłoby możliwe przy 10 tys. zakażeń dziennie. "Jeżeli my, jako społeczeństwo, będziemy stosowali się do tych zaleceń, to istnieje bardzo duża szansa, że w okolicach Świąt Bożego Narodzenia zdecydowana większość tych zaleceń zostanie wycofana" - dodał.
W czwartek Ministerstwo Zdrowia podało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 22 tys. 683 osób; łącznie wykryto dotąd 641 tys. 496 przypadków. Resort przekazał, że zmarło dalsze 275 osób, w sumie odnotowano 9080 zgonów.
W środę MZ informowało o 25 tys. 221 nowych zakażeniach, we wtorek o 25 tys. 484, w poniedziałek o 21 tys. 713, w niedzielę o 24 tys. 785, w sobotę o 27 tys. 875, a w piątek o 27 tys. 86 nowych zakażeniach. (PAP) Mateusz Mikowski
Kraska: w przyszłym tygodniu pojawią się szybkie testy antygenowe
W przyszłym tygodniu pojawią się szybkie testy. Ich wynik dodatni jest równoznaczny z wynikiem testu genowego, czyli PCR-owego, który w tej chwili jest wykonywany – poinformował w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Kraska powiedział w Polsacie, że będzie tylko obowiązek ewidencjonowania wyników testów w systemie EWP, czyli w jednym miejscu. Według niego będzie to zdecydowanie prostsze, odciąży też od tych czynności laboratoria i diagnostów".
"W przyszłym tygodniu pojawią się także szybkie testy, czyli testy antygenowe" – powiedział wiceminister zdrowia. Wyjaśnił, że ich wynik dodatni jest równoznaczny z wynikiem testu genowego, czyli PCR-owego, który jest obecnie wykonywany.
Jego zdaniem odciąży to laboratoria od wykonywania testów genetycznych, których analiza długo trwa i wymaga specjalistycznej aparatury. Kraska zwrócił uwagę, że testy antygenowe drugiej generacji rekomenduje Światowa Organizacja Zdrowia, a także wiele towarzystw europejskich i Polskie Towarzystwo Epidemiologów. Dodał, że jeżeli wynik jest dodatni, nie trzeba go potwierdzać testem genetycznym.
Wiceministra zdrowia zapytano również o izolatoria. Odpowiedział, że w czwartek mieliśmy w nich prawie 10 tys. miejsc. Do izolatoriów, jak powiedział, trafiają osoby niewymagające opieki medycznej.
Poinformował również, że od poniedziałku uruchamiane są tzw. izolatoria plus dla osób z DPS-ów. Są one na wyższym poziomie, jeśli chodzi o opiekę medyczną. Przeznaczone będą dla pacjentów niesamodzielnych. Poinformował, że izolatoria będą się mieścić głównie w sanatoriach i w szpitalach uzdrowiskowych. (PAP) Olga Łozińska
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
Ratusz ma koncepcje na teren przy brzeskim kościele
Urząd Miasta zlecił opracowanie dwuwariantowej koncepcji zagospodarowania terenu gminnej nieruchomości przy ul. abp. Józefa Gawliny. To działka przy brzeskim kościele, którą magistrat kupił z końcem 2019 r.
Więcej »Kaczkomat i kosze pod Arboretum. Drobne rzeczy, które cieszą
Zmiany w krajobrazie niewielkie, ale potrzebne. Przy stawie w parku m. Roth stanął kaczkomat. Na parkingu przy Arboretum kosze na śmieci.
Więcej »List do redakcji. Radny Marian Czerner nie ma prawa wypowiadania się w imieniu Rady Miasta!
- Ze zdumieniem przeczytaliśmy wczoraj w raciborskich mediach komunikat, przesłany im przez radnego Mariana Czernera (za pośrednictwem biura rady), który został nazwany „Stanowiskiem Rady Miasta Racibórz”. Zgodnie z naszą wiedzą Rada Miasta prezentuje swoje stanowiska w formie uchwał przyjmowanych podczas obrad sesji Rady Miasta, a nie w postaci maili wysyłanych jednoosobowo przez Przewodniczącego do mediów - czytamy w liście przesłanym do mediów.
Więcej »Nareszcie! Piłkarze w niższych ligach wybiegną na boiska
Na ten moment czekali wszyscy. Działacze, kibice oraz sami zawodnicy. Wczoraj, 15 kwietnia podczas posiedzenia Konwentu Prezesów Podokręgów, po długiej dyskusji ustalono, że amatorskie rozgrywki od szczebla klasy okręgowej do klasy C zostaną wznowione 24 kwietnia. Runda powinna się zakończyć do 11 lipca.
Więcej »COViD-19. Raport dla Śląska i powiatu raciborskiego [18.04.2021]
65 410 testów, 12 153 nowych zakażeń. W naszym regionie jest mniej niż tydzień temu, 11 kwietnia.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |
![COViD-19. Raport dla Śląska i powiatu raciborskiego [18.04.2021] COViD-19. Raport dla Śląska i powiatu raciborskiego [18.04.2021] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/list_1612285614102758_edited-.jpg)
Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |