Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
W pasie drogowym na Bosackiej nie będzie drzew
Wiosną tego roku - przypomnijmy - do wycięcia przeznaczono ponad 60 pni drzew, z tego większość samosiejek i podrostów. Inwestor wykluczył możliwość nasadzeń zastępczych.
- W związku z dobiegającym końca remontem ulicy Bosackiej zwracam się z zapytaniem, czy już zostało, ustalone w których miejscach i kiedy na tej ulicy zostaną posadzone drzewa wzdłuż drogi - interpelował do prezydenta opozycyjny radny Marcin Fica.
- W sprawie nasadzeń zastępczych na ul. Bosackiej informuję, iż temat ten był poruszony na radzie budowy w dniu 29 września br. Projektant dokonał analizy możliwości nasadzeń pod kątem zachowania trójkąta widoczności z wynikiem negatywnym. Poinformował, iż drzewa muszą być tak sytuowane, by nie ograniczały widoczności kierującym. Możliwe są jedynie nasadzenia poza pasem drogowym. W dniu 6 października br. otrzymałem odpowiedź ze strony firmy Prokom Construction Sp. zo.o. pełniącej rolę inżyniera kontraktu potwierdzającej powyższe stanowisko - odpowiedział prezydent Dariusz Polowy.
Wiosną, kiedy rozpoczęła się wycinka, inwestor, czyli Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach informował: - Przeznaczone do usunięcia drzewa znajdują się nie tylko na śladzie projektowanego układu drogowego i sieci uzbrojenia podziemnego, ale także w dużym zbliżeniu do ich krawędzi. Wykop w bliskim sąsiedztwie pni drzew doprowadzi do zniszczenia aktywnych korzeni (znajdują się na powierzchni o promieniu rzutu korony powiększonemu o 1-1,5m), które zaopatrują drzewo w wodę i składniki odżywcze. Korzenie te mogą zostać zniszczone mechanicznie podczas wykopów, jak i poprzez obniżenie poziomu gruntu. Obniżenie poziomu gruntu w strefie aktywnych korzeni powoduje ich zasychanie i zamieranie (latem- wysuszenie, a zimą przemarznięcie). Im bliżej pnia drzewa zostaje obniżony teren, tym jest to dla drzewa groźniejsze, bo pociąga za sobą usunięcie bądź uszkodzenie również silnych korzeni, stabilizujących drzewo w podłożu. Zaburzenie statyki drzewa może doprowadzić do wywrócenia drzewa i spowodowania zagrożenia życia i zdrowia ludzi, a także strat materialnych. Do wycinki zostały przeznaczone również drzewa znajdujące się na śladzie projektowanych skarp oraz tam gdzie, w bliskiej odległości od pnia zostanie podwyższony poziom gruntu np. w przypadku zasypania rowu. Konsekwencją podwyższenia poziomu gruntu może być utrudnienie wymiany gazowej i pogorszenie warunków wodnych oraz obumieranie drobnoustrojów glebowych, a w konsekwencji zamieranie i gnicie korzeni. Może to prowadzić także do wywrócenia drzewa. Szczególnie wrażliwe na zasypanie są drzewa stare, oraz te o płytkim systemie korzeniowym.
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
Znaczny spadek liczby zachorowań na grypę
Luty i marzec w poprzednich latach oznaczał wzrost zachorowań na grypę. Teraz, ze względu na covidowy reżim sanitarny, liczba przypadków jest znacznie niższa.
Więcej »Do prezydenta trafi petycja w sprawie lokalizacji żłobka i placu zabaw przy Bielskiej
- My niżej podpisani, jako rodzice dzieci uczęszczających do Publicznego Przedszkola nr 24 w Raciborzu przy ulicy Bielskiej 2 oraz kadra tej placówki, działając w imieniu własnym oraz interesie publicznym, korzystając z przysługującego nam na podstawie art. 63 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej w zw. z art. 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 roku prawa, niniejszym składamy petycję - zaczyna się treść petycji, którą przesłano na naszą redakcyjną skrzynkę.
Więcej »W Raciborzu aplikacja pokaże, kto nie płaci za śmieci! Jak to działa?
Jeśli urodziło Ci się dziecko, zmieniłeś miejsce zamieszkania lub wprowadził się nowy członek rodziny – takie zmiany należy niezwłocznie uwzględnić w tzw. deklaracji śmieciowej - informuje ratusz.
Więcej »Festiwal Śląskie Smaki w czerwcu w Raciborzu
Nasze miasto gościło to wydarzenie już w 2008 r. w ramach obchodów 900-lecia Raciborza. W 2019 r. gospodarzem były Rudy w gm. Kuźnia Raciborska.
Więcej »W powiecie spierają się o przyszłość szpitalnej diagnostyki
Rządzące kluby Razem dla Ziemi Raciborskiej oraz PO chcą dalej współpracować z zewnętrzną firmą. PiS na ostatniej sesji uznał, że należy powrócić do dawnej formuły, czyli odtworzyć szpitalny zakład.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |