Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 maja 202010:30

Kiedy koniec fali zakażeń? Na Śląsku znów sporo zachorowań. Naukowcy wskazują na przyczyny

Kiedy koniec fali zakażeń? Na Śląsku znów sporo zachorowań. Naukowcy wskazują na przyczyny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

219 nowych przypadków w Polsce, aż 162 w województwie śląskim - to informacje z przedpołudniowego raportu służb. 

- Mamy 219 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw:
śląskiego (162),
wielkopolskiego (12),
dolnośląskiego (12),
pomorskiego (8),
świętokrzyskiego (8),
opolskiego (4),
zachodniopomorskiego (4),
małopolskiego (3),
lubuskiego (2),
warmińsko-mazurskiego (1),
lubelskiego (1),
kujawsko-pomorskiego (1),
podlaskiego (1).

Z przykrością informujemy o śmierci 8 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 84-M Łańcut, 64-M, 82-K, 78-K , 63-M Zgierz, 87-K Łódź, 74-M, 87-K Bełchatów. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące. Liczba zakażonych koronawirusem: 20 838/990 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe) - informuje resort zdrowia.

Komunikat ŚPWIS z dnia 23.05.2020 r. godz. 10:00 dot. aktualnej sytuacji epidemiologicznej w woj. śląskim - koronawirus SARS-CoV-2

- liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej / ostatni raport– 9 896 / 9 649
- liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia/zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 /ostatni raport - 379 / 374
- liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym /ostatni raport - 10 827 / 10 485
- liczba próbek zbadanych w ostatnich 24 godzinach w woj. śląskim - 2 808
- liczba próbek zbadanych w woj. śląskim łącznie - 64 517
- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim / ostatni raport - 6 780 / 6 618
- liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) / ostatni raport - 1 319 / 1 319
- liczba zgonów / ostatni raport - 187 / 187

Szpital Rejonowy w Raciborzu [23.05.2020]

Wewnętrzny I 24
Wewnętrzny II 11
Pediatria 13
Gin-Poł 8
Chirurgia 16
Ortopedia 9
Pulmonologia 16
OiT 6
Neurologia 15
Zakaźny 9, w tym 3 podejrzenia
Noworodki 1 podejrzenie
Razem 131, w tym 4 podejrzenia

Naukowcy: gęstość zaludnienia i koncentracja przemysłu wśród przyczyn licznych zakażeń w Śląskiem

Wysokie: gęstość zaludnienia i wskaźnik urbanizacji, koncentracja wielu dużych przedsiębiorstw oraz duża liczba szpitali odgrywają zasadniczą rolę w rozprzestrzenianiu się epidemii w woj. śląskim - regionie z największą liczbą zakażeń koronawirusem - wskazują badacze zUniwersytetu Śląskiego. Analizę jego rozprzestrzeniania w woj. śląskim przygotowali w oparciu o dane sanepidu i opublikowali w piątek pracownicy Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu: dr hab. Sławomir Sitek, dr hab. Sławomir Pytel i dr hab. Elżbieta Zuzańska-Żyśko.

Przypomnieli, że z uwagi na znaczną koncentrację ludności zespół połączonych dużych i średnich miast oraz przepływy ludności w związku z dojazdami do pracy, region ten zalicza się do obszarów o największym potencjale społeczno-gospodarczym w Polsce. Te uwarunkowania przekładają się - ich zdaniem - na obecną sytuację związaną z zagrożeniem epidemiologicznym COVID-19. "Ze społeczno-gospodarczego punktu widzenia zasadniczą rolę w rozprzestrzenianiu się epidemii odgrywa wysoka gęstość zaludnienia i wskaźnik urbanizacji w regionie (w miastach mieszka 78 proc. ludności; na jeden kilometr kwadratowy przypada 365 osób), złożony i połączony zespół osadniczy typu konurbacja, a także lokalizacja wielu podmiotów gospodarczych, w tym dużych przedsiębiorstw z różnych branż. Nie bez znaczenia jest także liczba placówek zdrowotnych, zwłaszcza szpitali i ich rozmieszczenie w regionie (79 szpitali tylko w centralnej części regionu) oraz domów opieki koncentrujących ludzi starszych i z problemami zdrowotnymi" – czytamy w analizie.

Istotnymi czynnikami są też zachowania samych mieszkańców oraz sieci ich powiązań rodzinnych, społecznych oraz zawodowych, które mogą wpływać na przebieg epidemii. Jak wskazali naukowcy, rozkład zakażeń koronawirusem w przestrzenni województwa śląskiego jest bardzo zróżnicowany. W dużym stopniu wiąże się z przypadkami zakażeń w ośrodkach opieki i kopalniach węgla kamiennego; jest również pochodną zwiększonej liczby wykonanych testów - przeprowadzono ich już blisko 65 tys., w ostatnim czasie prowadzone są badania przesiewowe całych załóg kilku kopalń.

Na poziomie powiatów największą liczbę zachorowań stwierdzono w Bytomiu, gdzie odnotowano 657 przypadków. Wpłynęły na to zachorowania zarówno wśród górników, jak i pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej (DPS). Tylko w DPS "Kombatant" zachorowało ponad 60 osób, a w Szpitalu Wojewódzkim nr 4 w Bytomiu - ponad 30. Dużo zachorowań odnotowano w powiecie lublinieckim – 369 osób i Rybniku – 343 osoby. Powyżej 200 zarażonych zanotowano w Katowicach oraz w powiatach: żywieckim, tarnogórskim, wodzisławskim i cieszyńskim. Najmniej zachorowań w skali powiatów województwa śląskiego odnotowano w Jaworznie – 11 przypadków, Siemianowicach Śląskich – 28 osób i powiecie kłobuckim – 31 osób.

Z kolei biorąc pod uwagę liczbę zachorowań na 100 tys. mieszkańców, wyróżniają się trzy obszary o wartościach przekraczających ponad 150 zachorowań na 100 tys. mieszkańców. Pierwszy obszar stanowi powiat lubliniecki, tarnogórski, Bytom i Piekary Śląskie, drugi – Rybnik, powiat rybnicki, Żory i powiat wodzisławski, a trzeci obszar to powiat żywiecki. Wyróżnić można także obszary charakteryzujące się najmniejszą liczbą zachorowań. Pierwszy obejmuje powiat częstochowski i kłobucki oraz Częstochowę. Drugi obszar, położony w części środowej województwa, obejmuje Dąbrowę Górniczą, Sosnowiec, Jaworzno, Tychy, powiat bieruńsko-lędziński i mikołowski. Trzeci obszar to powiat bielski i Bielsko-Biała.

W przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców najgorszy wynik notuje Czernichów z powiatu żywieckiego, gdzie wskaźnik zachorowań osiąga rekordowy poziom 1513 przypadków na 100 tys. mieszkańców. To efekt dużego ogniska zakażeń w tamtejszym domu opieki. Kolejne miejsce zajmują Woźniki w powiecie lublinieckim (915 zakażeń na 100 tys. mieszkańców) i Świerklany w powiecie rybnickim (793 przypadki na 100 tys. mieszkańców). Porównywalne poziomy powyżej 500 przypadków na 100 tys. mieszkańców odnotowano w Koszęcinie i Lublińcu. Przypadki Czernichowa, Woźnik, Koszęcina, Lublińca wiążą się z zakażeniami w ośrodkach opieki i domach pomocy społecznej, z kolei Świerklany to efekt zakażeń wśród pracowników kopalń.

W województwie śląskim według stanu na 18 maja 2020 roku 22 gminy nie wykazywały aktywnych przypadków koronawirusa. Pośród nich dziewięć gmin nie odnotowało żadnego przypadku, w 13 odnotowano zakażenia, ale osoby już wyzdrowiały. Niestety, w tych gminach stwierdzono także trzy przypadki śmiertelne. Gminy bez potwierdzonych przypadków koronawirusa koncentrują się w północnej części województwa: w powiatach częstochowskim i kłobuckim. W GZM jedyną gminą bez aktywnych przypadków jest Chełm Śląski. Wolne od wirusa są także gminy powiatu bielskiego (Buczkowice, Szczyrk), Koszarawa z powiatu żywieckiego, Krzanowice z powiatu raciborskiego i Krupski Młyn z powiatu tarnogórskiego. Wspólną cechą większości tych gmin jest peryferyjne położenie. Zwykle też występuje tam mniejsza gęstość zaludnienia, a z gospodarczego punktu widzenia większy udział w zatrudnieniu ma rolnictwo.

Naukowcy zwrócili uwagę, że obraz sytuacji mogłaby zmienić większa liczba testów wykonywana w różnych miastach, a także jej bardziej proporcjonalny rozkład. "Wskazywanie ognisk licznych zakażeń ma na celu wsparcie procesu monitorowania epidemii, w żadnym przypadku nie może być poczytywane jako stygmatyzowanie poszczególnych gmin i jej mieszkańców. Trzeba to podkreślić, gdyż pojawiają się sygnały, że do takich niezrozumiałych reakcji dochodzi, zresztą nie tylko w Polsce, ale także w relacjach międzynarodowych" - podkreślili. (PAP) Anna Gumułka lun/ w

Autor: opr. waw, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strony Partnerskie17 lipca 202522:30

Zielony szpital przyszłości już działa w Raciborzu. To energetyczna rewolucja w służbie zdrowia

Zielony szpital przyszłości już działa w Raciborzu. To energetyczna rewolucja w służbie zdrowia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

- Szpital Rejonowy im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu przeszedł spektakularną metamorfozę. Dzięki zakończonej właśnie kompleksowej modernizacji energetycznej stał się jednym z najbardziej zaawansowanych i samowystarczalnych obiektów medycznych w Polsce. Inwestycja warta ponad 37 milionów złotych to nie tylko nowoczesność i ekologia, ale również realne oszczędności sięgające nawet 200 tysięcy złotych miesięcznie.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.07.2025
18 lipca 202510:12

Nasz Racibórz 13.07.2025

Nasz Racibórz 11.07.2025
10 lipca 202521:57

Nasz Racibórz 11.07.2025

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.