Koncert Wielkanocny

Starosta Powiatu Adam Hajduk oraz Prezydent Miasta Mirosław Lenk zapraszają na Koncert Wielkanocny, który odbędzie się 22 kwietnia o godz. 17.30 w kościele pod wezwaniem WNMP w Raciborzu.
Iwona Socha
Sopran. Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu solowego prof. J. Ballarina (dyplom z wyróżnieniem). W 2002 roku ukończyła studia na Wydziale Radiowo-Telewizyjnym Uniwersytetu Śląskiego im. K. Kieślowskiego w Katowicach.
W maju 2005 roku (jako studentka V roku) zadebiutowała na scenie Opery Śląskiej partią Małgorzaty w Fauście Ch. Gounoda. Jest finalistką i laureatką krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych. Współpracowała z takimi mistrzami batuty jak: K. Kord, J. Kaspszyk, T. Kozłowski, A. Straszyński, M. J. Błaszczyk, T. Wojciechowski, R. Silva, Ł. Borowicz, P. Przytocki, K. Dębski, J. Pedrlik, T. Tokarczyk.
Występowała z większością krajowych orkiestr filharmonicznych. Koncertowała za granicą, mi.in. w Belgii, Francji, Austrii, Holandii, Hiszpanii, Słowacji.
Współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, Operą w Krakowie, Teatrem Wielkim w Łodzi, Mazowieckim Teatrem Muzycznym – Operetką w Warszawie, Teatrem Muzycznym w Lublinie, a także Operą Śląską w Bytomiu.
Brała udział w licznych festiwalach muzycznych m.in. w VII Międzynarodowym Festiwalu Operete Kauno Pilyje na Litwie, Festiwalu Operowym w Bydgoszczy, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej w Gliwicach, Viva il Canto w Cieszynie oraz Festiwalu Bravo Maestro w Kąśnej.
Kwintet Śląskich Kameralistów
to zespół założony przez liderów Śląskiej Orkiestry Kameralnej w lipcu 1993 roku. Zespół występował na wielu festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Rialp w hiszpańskiej Katalonii. Przed wieloma laty to właśnie członkowie Kwintetu Śląskich Kameralistów zapoczątkowali cykl letnich koncertów promenadowych „Od Bacha do Beatlesów” odbywających się przy wielkim zainteresowaniu publiczności, co roku w Parku Kościuszki w Katowicach.
W kwietniu 2010 Kwintet miał zaszczyt akompaniować finalistom konkursu fortepianowego Spazio Teatro 89 w Mediolanie.
Dzięki wysokiemu poziomowi artystycznemu i swej mobilności, Kwintet przez wiele lat pełnił funkcję elitarnego zespołu kameralnego w naszym regionie. Zapraszany do udziału w wielu rozmaitych imprezach, występując z najlepszymi solistami i często przy udziale mini – grupy baletowej. Przełomem w karierze zespołu był cykl aranżacji autorstwa koncertmistrza zespołu Dariusza Zbocha. Zebrał on największe przeboje gwiazd muzyki rozrywkowej lat 60 i 70, i w mistrzowski sposób przedstawił je „widziane oczami wielkich kompozytorów minionych epok”. Mamy więc Child In Time z repertuaru grupy Deep Purple, bardzo wyraźnie kojarzące się z Bolerem Ravela. Tej wersji przeboju Somebody to Love z repertuaru grupy Queen nie powstydziłby się sam Piotr Czajkowski.
A Demmis Roussos zapewne nie spodziewał się, że jego My Friend the Wind zostanie kiedykolwiek wykonane na modłę barokową, niczym jedno z oratoriów Händla.
W grudniu 2009 dzięki sponsorowi - firmie Macrologic SA zespołowi udało się nagrać i wydać debiutancką płytę zatytułowaną "ba... ROCKOWO". Znalazło się na niej 16 utworów oraz dwa dodatkowe. Płyta spotkała się ze świetnym przyjęciem zarówno przez melomanów, jak i krytyków muzycznych. Jest do nabycia w salonach EMPiK na terenie całego kraju, a także za granicą, dzięki bogatej sieci dystrybucyjnej, jaką dysponuje jej wydawca - warszawska firma fonograficzna Acte Préalable. Skład zespołu: Dariusz Zboch – skrzypce, Jakub Łysik – skrzypce, Jarosław Marzec – altówka, Katarzyna Biedrowska – wiolonczela, Krzysztof Korzeń – kontrabas
Andrzej Rosół – dyrygent, pianista , organista
Urodzony w 1960 r. w Dusznikach Zdroju. Ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu w zakresie teorii muzyki (dyplom z wyróżnieniem) i dyrygentury symfonicznej w klasie prof. Marka Pijarowskiego. Od 1989 jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym Raciborskiej Orkiestry Kameralnej. W latach 1992-1997 był chórmistrzem i dyrygentem Operetki Śląskiej w Gliwicach. Od 1997 współpracuje z Gliwickim Teatrem Muzycznym. W latach 1994-1997 był dyrektorem PSM I i II st. w Gliwicach. W 2000r. Zainicjował powołanie do życia Gliwickiej Orkiestry Kameralnej skupiającej najwybitniejszych muzyków Górnego Śląska. Koncertował z orkiestrami Filharmonii Wrocławskiej, Zabrzańskiej, Sudeckiej, Koszalińskiej. Śląską Orkiestrą Kameralną. Brał udział na Festiwalach: „Kameralistyki Na Górnym Śląsku”, „Viva il canto” w Cieszynie, „Dniach Muzyki Organowej” w Raciborzu, „Gliwickiej Wiośnie”. W 2005 z złożonym przez siebie „Kwartetem Bramy Morawskiej” brał udział w „Landesgartenschau” w Leverkusen. Koncertuje w Niemczech, Czechach, na Ukrainie. Współpracował z W. Ochmanem, K. A. Kulką, P. Palecznym, J. Gembalskim, A. Fatygą, S. Ptakiem, B. Hesse – Bukowską, W. Polańską. Nagrywa dla radia i telewizji oraz płyty CD. W plebiscycie Raciborskiego Portalu Internetowego został „ Twarzą 900 lecia Raciborza”. Nominowany do nagrody Mieszko 2011. Jako pierwszy w Polsce dokonał nagrania na CD muzyki Arnolda Ludwiga Mendelssohna.
Program koncertu
D. Szostakowicz – „Symfonia kameralna” op. 110a
Largo attaca, Allegro molto - Allegretto - Largo – Largo
Wyk. Kwintet Kameralistów Śląskich
G. F. Haendel – „Muzyka na wodzie”
G. B. Pergolesi-„Stabat Mater” aria „Eia Mater”
Solo: Jakuba Jasiński – kontratenor
W. A. Mozart – Uwertura do opery „Bastien i Bastienne” KV 50
W. A. Mozart – Motet „Exultate jubilate” KV 165
Allegro,recitativo, Andante, Molto Allegro(Alleluja)
Solo: Iwona Socha sopran
P. Czajkowski - Balet „Jezioro łabędzie” scena I nr 1
J. Brahms –„ 5 Taniec węgierski g-moll”
M. Musorgski – „Hopak” z opery „Jarmark soroczyński”
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany