Domownicy - mój dom, moja siła

Rodzina, bliskość, bezpieczeństwo – to tylko niektóre skojarzenia, które dla większości z nas przywołuje na myśl dom. Miejsce to nabiera szczególnego znaczenia w życiu osób chorych na nowotwory. Dlatego Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym Domownicy – mój dom, moja siła, którego celem jest zwrócenie uwagi na jakość życia i konieczność zapewnienia odpowiedniego wsparcia osobom chorym na nowotwór jelita grubego.
Rozpoczynająca się przy okazji Miesiąca Świadomości Raka Jelita Grubego akcja edukacyjna Domownicy – mój dom, moja siła podkreśla rolę i znaczenie domu w życiu osób chorych na nowotwory. W ramach kampanii organizowany jest konkurs fotograficzny, którego celem jest przedstawienie roli domu w życiu osób chorych i ich bliskich. Prace fotograficzne zgromadzone podczas konkursu, które zobrazują różne wymiary i znaczenia „domu”, zostaną zaprezentowane podczas wystawy oraz wydane w specjalnym albumie Domownicy.
– Powiedzenie wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej trafnie opisuje emocje, które dla większości z nas wiążą się z domem. Dla osób chorych na nowotwory dom to miejsce szczególne – źródło siły, wsparcia, ale też tak ważnego w czasie choroby poczucia „normalności”. Zachęcamy do puszczenia wodzy fantazji i uchwycenia w fotografiach przeróżnych ról, które dom może pełnić w życiu każdego człowieka. Jestem przekonany, że akcja „Domownicy” pozwoli zwrócić uwagę na konieczność zapewnienia właściwego wsparcia i podnoszenia jakości życia osób chorych na nowotwór jelita grubego – powiedział Andrzej Piwowarski, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO.
– Dom to bardzo ważne środowisko terapeutyczne dla chorych. Wsparcie rodziny i bliskich umożliwia pacjentom szybsze adaptowanie się do sytuacji stresowych. Obecność rodziny pozwala podtrzymywać nadzieję i wiarę w sens leczenia, daje poczucie przynależności i więzi, co sprawia, że chorzy czują się bezpiecznie, swobodnie i mogą realizować swoje potrzeby. Leczenie i opieka domowa dają nierzadko możliwość prowadzenia takiego trybu życia, jak przed chorobą – dodała Elżbieta Pożarowska, psycholog i psychoterapeuta z Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Konkursowe fotografie można przesyłać do 30 czerwca br. na adres Biura Konkursowego „Domownicy. Mój dom, moja siła”, ul. Wspólna 63b lok. 2, 00-687 Warszawa lub drogą mailową na adres e-mail: [email protected]. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO www.polilko.pl oraz w siedzibie Biura Konkursowego. Na uczestników konkursu czekają nagrody.
Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego. Okazją do rozpoczęcia akcji edukacyjnej „Domownicy – mój dom, moja siła” jest ustanowiony przez Parlament Europejski Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego, obchodzony w marcu w Polsce już po raz szósty. Celem podejmowanych działań edukacyjnych jest nie tylko przełamanie bariery mówienia o dolegliwościach związanych z nowotworem jelita grubego oraz mobilizowanie osób po 50. roku życia do poddawania się badaniom profilaktycznym, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi osób chorych i ich najbliższych na możliwość poprawienia jakości życia osób dotkniętych nowotworem jelita grubego.
Organizatorem kampanii jest Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO. Konkurs wspierany jest przez partnera, firmę Roche Polska.
Więcej informacji udziela:
Barbara Wasyl
Biuro Prasowe Kampanii Domownicy
ul. Wspólna 63b lok. 2, 00-687 Warszawa
e-mail: [email protected]
tel. (22) 628 19 72, kom. 608 63 63 65
Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO powstało w 1987 r. w Poznaniu (stowarzyszenie powstało pod nazwą Polskie Towarzystwo Opieki nad Chorymi ze Stomią POL-ILKO, nowa nazwa funkcjonuje od 2008 roku). Obecnie posiada 20 oddziałów i kilka klubów w całej Polsce. Organizacja jest stowarzyszona w Europejskim (EOA) oraz Światowym Stowarzyszeniu Stomijnym (IOA). Podstawowym celem towarzystwa jest troska i dbanie o możliwie jak najlepsze życie osób ze stomią. W tym celu prowadzi odpowiednią politykę informacyjno - szkoleniowo - profilaktyczną. Nie zapominamy także o informowaniu i kampanii na rzecz zapobiegania chorobom układu pokarmowego, propagowaniu terminowych badań specjalistycznych oraz promowaniu zdrowego trybu życia. Więcej informacji na stronie: http://www.polilko.pl/
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany