Przejście w Chałupkach w plebiscycie Śląska Lokacja Filmowa

Jeśli stare przejście w kierunku Bohumina wygra, wówczas może liczyć na spot promocyjny w kinach. Sceny do "Gwiazd" kręcił tu Jan Kidawa Błoński, a w kwietniu tego roku Rafał Kapeliński umieścił epizody z filmu pt. "Dziennik z wycieczki do Budapesztu".
Scenariusz Gwiazd Kidawy-Błońskiego jest inspirowany życiem znanego w latach 60. i 70. śląskiego piłkarza Jana Banasia. W filmie grają w nim m.in. Magdalena Cielecka (matka piłkarza), Paweł Deląg (ojciec) i Mateusz Kościukiewicz jako odtwórca głównej roli. W listopadzie 2014 r. jedną ze scen kręcono na starym przejściu granicznym Chałupki-Bohumin. To epizod z życia Banasia, kiedy piłkarze Górnika Zabrze jechali na mecz z Banikiem Ostrawa. W rolę czechosłowackiego celnika wcielił się Olaf Lubaszenko.
"Dziennik z wycieczki do Budapesztu", oparty na autentycznych wydarzeniach, opowiada z kolei o grupie Polaków podróżujących autobusem na zakupy świąteczne do Budapesztu w 1981 roku. W tamte czasy, w kwietniu tego roku, przeniesiono na jeden dzień zdjęciowy przejście graniczne w Chałupkach.
Do tegorocznego Plebiscytu "Śląska Lokacja Filmowa" zgłoszono 48 obiektów i lokacji z 25 miejscowości województwa śląskiego. W finale znalazły się: Ruiny Teatru Victoria w Gliwicach, przejście graniczne Chałupki-Bohumin, najwyższa skała Wyżyny Częstochowskiej - Okiennik Wielki, nowoczesny biurowiec i modernistyczna kamienica w Katowicach
Wybrała je komisja w składzie Marcel Sławiński - scenograf (współtwórca takich filmów, jak "Zimna wojna", "Ida", "Młyn i krzyż", "Sala samobójców"), Michał Korynek - kierownik ds. lokacji ("Silent Twins", "Fuga", "Ptaki śpiewają w Kigali", "Most szpiegów"), Anna Szrama - zastępca dyrektora Instytucji Filmowej Silesia Film i Patrycja Młynarczyk - szefowa Silesia Film Commission. Wzięto pod uwagę m.in. unikatowość i wyjątkowe walory filmowe.
Wybór należy do internautów. GŁOSOWANIE
Zwycięzca plebiscytu otrzyma tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2022, a przygotowany przez Silesia Film spot promujący zwycięską lokację będzie można oglądać przez dwa tygodnie przed seansami filmowymi w Kinie Kosmos i Kinie Światowid w Katowicach.
Laureatami poprzednich edycji Plebiscytu był kampus w Rybniku (2020) i Wielki Piec Huty "Pokój" w Rudzie Śląskiej (2021).
Znaczenie plebiscytu docenił Polski Instytut Sztuki Filmowej, przyznając ubiegłorocznej edycji nominację do prestiżowych Nagród PISF - najważniejszych w kraju wyróżnień dla osób, instytucji i inicjatyw wspierających i promujących rozwój polskiej kinematografii.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz