Nowe oblicze parku przy pałacu w Sławikowie – rekreacja, przyroda i historia w harmonii

Trwa realizacja długo oczekiwanej rewitalizacji parku w Sławikowie. Widać już pierwsze efekty prac – wytyczone ścieżki i nasadzenia. Projekt zakłada połączenie rekreacji, edukacji przyrodniczej i dbałości o krajobraz historyczny w otoczeniu zabytkowego pałacu.
Inwestycja gminy Rudnik w parku przy pałacu w Sławikowie nabiera tempa. W terenie widoczne są już pierwsze efekty działań – powstają ścieżki spacerowe, prowadzone są nasadzenia i prace porządkowe. Rewitalizacja ma na celu nie tylko przywrócenie dawnego uroku tego miejsca, ale także stworzenie przestrzeni sprzyjającej rekreacji, wypoczynkowi i bezpieczeństwu odwiedzających.
Z terenu usuwane są drzewa w złym stanie sanitarnym oraz samosiewy, które zaburzają kompozycję krajobrazową i widok na pałac. W miejscu dawnego stawu zaplanowano naturalną łąkę z drewnianymi pomostami oraz miejscem wypoczynkowym z ławkami. Wzdłuż ścieżek pojawią się tablice informacyjne o gatunkach drzew i ich patronach, a przy zachodniej elewacji pałacu powstanie niewielki plac z ławkami i podestem, z którego rozciąga się widok na zabytkową architekturę.
Nowe ścieżki spacerowe poprowadzą w stronę kaplicy i z powrotem na główną polanę przed pałacem. Wykonane zostaną z nawierzchni mineralnych, a w miejscach o większym spadku terenu pojawią się schody o konstrukcji drewnianej. W planie jest także wzbogacenie przyrodniczej różnorodności – nasadzenia drzew i krzewów liściastych oraz iglastych, a także barwne rabaty z forsycjami, tawułami, różami i jaśminowcami.
Szczególnym akcentem projektu będzie odtworzenie dawnego ogrodu różanego w miejscu, gdzie niegdyś stała pergola. Nowe rabaty różane z żywopłotami z cisa i geometrycznym układem przywrócą klasyczny charakter parterów widocznych na archiwalnych fotografiach.
Centralny plac między rabatami stanie się przestrzenią wypoczynkową z ławkami, oświetleniem i kwietną kompozycją w centralnym punkcie. Dodatkowo powstanie ogród ziołowy przy spichlerzu, altana parkowa, stojaki na rowery i tablice informacyjne wykonane z tradycyjnych materiałów.
Na głównej polanie zaplanowano tablicę z przezroczystą ryciną przedstawiającą dawny wygląd pałacu, którą będzie można nałożyć na rzeczywisty widok. Oznaczone zostaną także granice dawnego cmentarza, a wzdłuż ścieżek rozmieszczone lampy parkowe, co umożliwi korzystanie z parku również po zmroku i w sezonie jesienno-zimowym.
W projekcie przewidziano również trzy tarasy drewniane – na głównej polanie, w miejscu dawnego magazynu i w centrum dawnego stawu. Jeden z nich ma posłużyć jako przestrzeń dla letniej kawiarenki, która w przyszłości wzbogaci ofertę rekreacyjną parku.
Rewitalizacja parku w Sławikowie to krok w stronę przywrócenia jego dawnej świetności, ale też stworzenia miejsca, które łączy historię z nowoczesnym podejściem do rekreacji i ochrony przyrody. Czytaj więcej: Park jak za czasów jaśniepaństwa. W Sławikowie powstanie zielona perełka




















































![Gruzini zatrzymani w Raciborzu za nielegalny pobyt [WIDEO] Gruzini zatrzymani w Raciborzu za nielegalny pobyt [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_176605946620251218-1-1-.jpg)
































Komentarze (0)
Dodaj komentarz