Milion jeden, chętnych wielu. O pieniądze walczą Sławików i Racibórz

Po tym jak Fundacja Gniazdo ze Sławikowa zaapelowała, by pomóc im zdobyć milion złotych na ratowanie pałacu, raciborski Urząd Miasta zaapelował, by w konkursie Fundacji Most the Most poprzeć raciborskie zabytki - spichlerz w Sudole albo basztę.
- Mamy ogromną prośbę, abyście przyłączyli się do zabawy - konkursu, w którym możemy zdobyć 1 000 000 złotych na zabezpieczenie naszej perły architektury - zaapelowała 7 sierpnia fundacja Gniazdo, która opiekuje się zabytkiem. Wolontariusze fundacji ogromnym nakładem sił zagospodarowali ruiny rodziny von Eickstedt. Organizują tu imprezy - ostatnio zlot pojazdów zabytkowych. W tym roku udostępnili do zwiedzania mauzoleum. Dbają o przypałacowy park. Mają plany, ale na przeszkodzie stoi brak pieniędzy. W zasięgu fundacji jest milion złotych. Stąd apel o wsparcie.
- Zakochani w ruinach pałacu w Sławikowie! Mamy ogromną prośbę, abyście przyłączyli się do zabawy - konkursu, gdzie możemy zdobyć 1 000 000 złotych na zabezpieczenie naszej perły architektury. Niestety, jako fundacja możemy tylko prosić Was o pomoc, bo to ludzie nas odwiedzający mogą zagłosować na zabytek i wpłynąć na losy ruin. Zgłoszenia na konkurs trwają od 8 sierpnia do 5 września 2022, więc czasu jest mało, ale w Was siła i nadzieja! Jedynie co trzeba zrobić to wykonać zdjęcie pałacu i wysłać zgłoszenie - napisali na swoim FB członkowie Fundacji.
Dziś, 12 sierpnia, raciborski Urząd Miasta zaapelował, by wesprzeć raciborskie zabytki. - Zachęcamy do zgłaszania wartościowych zabytków będących własnością Miasta Racibórz a do tej pory nie mających swojego przeznaczenia. Właściciel zwycięskiego obiektu otrzyma do 1 000 000 zł na jego renowacje i zagospodarowanie pod nowe funkcje społeczne. Takimi obiektami w Raciborzu są na przykład renesansowa baszta oraz spichlerz chłopski. Szczególnie ten drugi jest obiektem, dla którego zwycięstwo w konkursie może być dużą szansą na drugie życie. Miasto Racibórz w ostatnich latach wykonało szereg niezbędnych prac remontowych, które uratowały budynek przed zawaleniem: naprawiono więźbę dachu i wymieniono dziurawe pokrycie dachu, wykonano izolacje przeciwwilgociowe fundamentów oraz ścian piwnic, spięto obwodowo spękane, murowane ściany parteru. W 2022 r. planowana jest wymiana podłogi parteru. Ten zakres prac nadal nie jest wystarczający, by wykorzystać obiekt pod jakiekolwiek funkcje. Te z kolei nasuwają się same – izba pamięci rolników ziemi raciborskiej, miejsce do prowadzenia lekcji o edukacji regionalnej, wraz z zagospodarowaniem terenu - zaplecze dla imprez. Baszta więzienna zlokalizowana w centrum miasta przy ul. Basztowej jest utrzymana w dobrym stanie, natomiast aktualnie nie jest zagospodarowana. Tynki, szczególnie w partii dolnej, wymagają już wymiany, a wnętrze wymaga dostosowania do nowej, wybranej społecznie funkcji. Zachęcamy mieszkańców do kreatywnego proponowania nowego wykorzystania wieży. Budynek ma instalację elektryczną oraz skomunikowane ze sobą schodami piętra. Zarówno baszta jak i spichlerz są wpisane do rejestru zabytków województwa śląskiego - czytamy na stronie magistratu.
Jeden zabytek może być zgłoszony wiele razy, im większa ilość zgłoszeń dla jednego obiektu tym większe szanse na jego zwycięstwo. Zgłoszeń mogą dokonywać osoby fizycznie. Każdy może zgłosić dowolną liczbę zabytków (wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w ewidencji zabytków), ale tylko jeden raz dany obiekt - informuje Urząd Miasta w Raciborzu.
Fundacja Most the Most jest mostem między przeszłością i przyszłością. Budujemy silny fundament sięgając do naszej historii i dziedzictwa narodowego. Inspirujemy, integrujemy, wspieramy. Wspólnie z lokalnymi społecznościami dajemy nowe życie miejscom, które są dla nich ważne. Miejscom, które są rdzeniem historii Polski i Europy, i które są świadectwem naszego dziedzictwa. Miejscom, które pozwalają nam na nowo odczuć więź historii i tradycji. mostthemost.pl
Komentarze (0)
Dodaj komentarz