Poniemiecki schron przy ul. Wileńskiej, dawniej Hohenzollernów [FOTO]
![Poniemiecki schron przy ul. Wileńskiej, dawniej Hohenzollernów [FOTO] Poniemiecki schron przy ul. Wileńskiej, dawniej Hohenzollernów [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](img/archiwum-mini.jpg)
Budynek Budowlanki oddano do użytku w 1934 r. Wyposażono go w dobrze urządzony, nowoczesny schron przeciwlotniczy. Co z niego zostało?
- 1 kwietnia 1934 roku (wówczas początek roku szkolnego przypadał na wiosnę) przy ul. Hohenzollernów oddano do użytku nowy duży budynek szkolny. Powstanie szkoły należy zawdzięczyć inicjatywie nadburmistrza Adolfa Kaschnego. Nie zdołał przeciąć wstęgi na uroczystym otwarciu, bo został w międzyczasie odwołany, a jego miejsce zajął Max Burda. W nowym budynku mieściła się rzemieślnicza szkoła zawodowa, kupiecka szkoła zawodowa, 3-letnia miejska szkoła handlowa z nauką języków obcych, w której nauka kończyła się zdaniem tzw. małej matury oraz wyższa szkoła handlowa dla posiadaczy małej matury z naciskiem na naukę języków obcych. Poza tym ulokowano tu kupiecką szkołę zawodową i szkołę drogistowską. Budowlę wyposażono w dobrze urządzony, nowoczesny schron przeciwlotniczy. Od 1944 roku budynek służył jako lazaret wojskowy i w 1945 roku nie uległ większym zniszczeniom - pisze w Dziejach Raciborza i jego dzielnic Paweł Newerla.
Gmach mieści dziś CKZiU nr 1 - Budowlanka. W sąsiedztwie, na podwórzu, zlokalizowany jest schron, który już prezentowaliśmy na łamach naszraciborz.pl. Teraz pokazujemy schron w piwnicach budynku, dawniej z wyjściem bezpośrednio na zewnątrz w kierunku Ogrodowej. Wnętrze mieści dziś salkę do ćwiczeń dla budowlańców. Pomieszczenia służą też za skład. Zachowały się jednak przedwojenne drzwi, a także ochrony na okna.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz