Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 grudnia 202108:42

Gmina Krzanowice. Fundusz Sołecki na rok 2022 rozdysponowany

Gmina Krzanowice. Fundusz Sołecki na rok 2022 rozdysponowany - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Krzanowice:

Fundusz sołecki to środki finansowe wyodrębnione w budżecie gminy, zagwarantowane dla sołectw na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków ich życia. Muszą to być jednak przedsięwzięcia mieszczące się w ramach zadań własnych gminy. Gmina Krzanowice przeznaczyła na ten właśnie cel kwotę 195 279,01 zł. Na zdjęciu zmodernizowany Urząd Miejski w Krzanowicach.

Podczas wrześniowych zebrań mieszkańcy poszczególnych sołectw podjęli uchwały związane wydatkowaniem tego budżetu. Ilość środków, którą otrzymuje sołectwo jest iloczynem dochodów bieżących gminy na liczbę jej mieszkańców, przy czym bierze się pod uwagę dochody bieżące gminy sprzed dwóch lat w stosunku do roku, w którym fundusz będzie fizycznie realizowany. Kto ile dostanie i na co zdecydowano się przeznaczyć przyszłoroczny budżet funduszu?

Sołectwo Bojanów za łączna kwotę 40 453,06 zł wykona kilka zadań. W pierwszej kolejności mieszkańcy chcą wyremontować chodnik na ulicy Wojnowickiej. Przeznaczą na to zadanie 30 000 zł Będzie to tak naprawdę drugi etap prowadzonych tam robót. Wykonanie inwestycji ma uatrakcyjnić wizerunek miejscowości oraz zwiększyć bezpieczeństwo przechodniów w tym rejonie. W ramach wsparcia aktywności oraz integracji mieszkańców sołectwa planuje się zakupić namiot ekspresowy w kwocie 2 536,06 zł, łatwy do rozstawienia oraz szybkiego złożenia. Do organizacji imprez plenerowych, festynów, dożynek, wydarzeń sportowych czy też strażackich, a nawet kiermaszy, odpustów parafialnych zachodzi konieczność zapewnienia miejsca posiłków, odpoczynku oraz zadaszenia chroniącego zarówno przed wysoką temperaturą, jak i deszczem lub wiatrem. Zazwyczaj wypożyczenie sprzętu – namiotów, ławek - wiąże się z wydatkowaniem środków finansowych, które można by było przeznaczyć na samą organizację wydarzenia np. atrakcje dla dzieci, animatorzy.

W dalszej kolejności za 1000 zł wykonane zostaną nasadzenia oraz rekultywacja terenów zielonych, która ma poprawić wizerunek miejscowości oraz znacząco zazielenić wieś tworząc tzw. strefy wypoczynku czy spotkań sąsiedzkich. Kolejne środki w kwocie 4 000 zł wesprą finansowo organizację festynu przez miejscową straż pożarna. Warto też podkreślić, że działania OSP na rzecz lokalnej społeczności to nie tylko ochrona przeciwpożarowa czy przeciwpowodziowa, ale także szeroko zakrojona działalność społeczna, kulturalna, integrująca mieszkańców Sołectwa. 1000 zł pozwoli wesprzeć działalność DFK, która kultywuje język mniejszości narodowej wśród mieszkańców, dzieci i młodzieży Bojanowa. Nie zapomniano także o miejscowym klubie sportowym, który na rozwój i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu wśród mieszkańców sołectwa otrzyma wsparcie 1000 zł. Ostatnim zadaniem, na które zdecydowano się przeznaczyć 1000 zł w ramach budżetu partycypacyjnego, jest zakup zabawek oraz pomocy naukowych dla przedszkola w Bojanowie. Ma to ulepszyć funkcjonowanie tej placówki.

44 013,10 zł trafi do Borucina. Całość tej kwoty zostanie przeznaczona na remont kuchni użytkowanej przez Koło Gospodyń Wiejskich w Borucinie. Wyremontowane pomieszczenie będzie służyć nie tylko kołu gospodyń, ale także – pośrednio – wszystkim mieszkańcom. Kuchnia do tej pory była doposażana i remontowana w systemie gospodarczym a sprzęt używany się zużył, dlatego też gruntowny remont usprawni organizowanie rożnego rodzaju imprez, przygotowywanie posiłków. Jak twierdzą mieszkańcy większe możliwości organizacyjne wpłyną na zadowolenie mieszkańców i spowodują, że jeszcze chętniej będą uczestniczyć w życiu kulturalnym miejscowości.

Sołectwo Moravia (Krzanowice) będzie miało do dyspozycji 44 013,10 zł, z czego 20 000 zł. przeznaczy na doposażenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Krzanowicach m.in. w krzesła, rozkładane stoły oraz wózki do transportu stołów. Z sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Krzanowicach korzystają wszystkie stowarzyszenia, koła, instytucje działające na terenie gminy. Organizowane tam są bale przebierańców dla dzieci, bale karnawałowe, spotkania gminnego Koła Emerytów, prelekcje, wystąpienia, zatem niezwykle ważną kwestią jest odpowiednie wyposażenie – wygodne krzesła oraz stabilne, o równej wysokości, łatwe do demontażu stoły.

Dla Klubu Sportowego 1905 Krzanowice zakupiona zostanie m.in. kosiarka żyłkowa, mata do siłowni oraz drzwi do kontenerów. Łączna kwota ma zmieścić się w 7 000 zł. Klub sportowy stawia na rozwój i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu wśród mieszkańców sołectwa, rozwija sportowego ducha. Dba o kondycję, zdrowie fizyczne jak i psychiczne swoich zawodników. Stawia na rozwój talentów sportowych, pasji i zainteresowań. Zatem przeznaczona pomoc finansowa na dbanie o użytkowany obiekt jest w pełni uzasadniona.

Krzanowicka OSP otrzyma wsparcie 15 000 zł na zakup i montaż nowej bramy wjazdowej dla jednostki, po to by przyśpieszyć czas wyjazdu strażaków do akcji. Miejscowi ochotnicy opierają swoją działalność na służbie lokalnej społeczności. Bez ich pomocy niemożliwe byłoby utrzymanie obecnego stanu bezpieczeństwa w miejscowości oraz gminie.
Chór Cecylia także otrzyma wsparcie. 2 013,10 zł ma przyczynić się do promocji Gminy Krzanowice i Sołectwa Moravia na scenie międzynarodowej, chodzi tutaj głównie o utrzymanie dobrych kontaktów z partnerską miejscowością Salzbergen.

Sołectwo Pietraszyn z kwotą 25 703,65 zł wykona trzy inwestycje. Pierwsza związana jest z remontem i modernizacją obiektu sportowego miejscowego klubu, który jest centrum życia społeczno-kulturalnego wsi. Odbywają się tam różnorakie wydarzenia – imprezy, bale, pikniki profilaktyczne, spotkania klubu seniora, a nawet ogniska klasowe dzieci szkolnych, w związku z powyższym przeznaczenie środków na remont i modernizację obiektu sportowego jest w pełni zasadne. Koszt tej inwestycji wyniesie 10 000 zł.

Remontu remizy chcą także tamtejsi strażacy. Oni także dostana na tę inwestycję 10 000 zł. Warto podkreślić, że działania jednostki OSP Pietraszyn na rzecz lokalnej społeczności jest szeroko zakrojona nie tylko pod katem zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców, lecz także wspierają oni oraz inicjują szereg działań społecznych, kulturalnych integrujących ludzi.

Liftingu doczeka się także chodnik przy boisku sportowym. Jego remont ma zwiększyć bezpieczeństwo nie tylko przechodniów, ale także rolników przejeżdżających sprzętem ciężkim oraz przyjeżdżających na mecze kibiców piłki nożnej w tym rejonie. Inwestycja ta ma wynieść około 5 703,65 zł.

Do Wojnowic trafi podobnie jak do Moravii czy Borucina 44 013,10 zł. Mieszkańcy sołectwa chcą wsparcia dla LKS Wojnowice głównie w remoncie budynku sportowego. Przyznanie środków klubowi w kwocie 13 000 zł jest w pełni uzasadnione, gdyż pozwoli na zadbanie o zarządzany obiekt. Klub sportowy pełni bardzo ważne rolę w lokalnym społeczeństwie: integruje mieszkańców wsi poprzez organizację rozgrywek sportowych, festynów, sparingów, a także pełni rolę wychowawczą – szkoli dzieci, młodzież, wzmacniając w nich ducha sportowej walki oraz uczy gry zespołowej. Klub ten ma także otrzymać wsparcie w zakupie suszarki do strojów piłkarskich.

Podobnie jak w innych sołectwa także i wojnowicka jednostka OSP mogła liczyć na głosy swoich mieszkańców. Dla członków OSP Wojnowice zostaną zakupione mundury koszarowe i buty. Pozwoli na godne reprezentowanie Gminy na zawodach strażackich na szczeblu gminnym, powiatowym. Jednostka wzbogaci się także o nowy agregat prądotwórczy. Całość budżetu przeznaczona dla tamtejszych strażaków to kwota 12 200 zł. Nie zapomniano również o szkole. ZS-P w Wojnowicach wnioskując o środki na doposażenie szkoły w niezbędny sprzęt, ma na względzie przede wszystkim dobro dzieci oraz stworzenie najmłodszym komfortowych warunków do nauki. Zaplonowano więc wyposażenie boiska sportowego do piłki siatkowej i koszykówki oraz doposażenie szatni w kwocie 18 813,10 zł.

Autor: źródło: DA/Krzanowice i okolice IV/2021, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności16 sierpnia 202209:46

Raport 998. Nocny pożar w Krzanowicach. Atak owadów w Czerwięcicach i Samborowicach

Raport 998. Nocny pożar w Krzanowicach. Atak owadów w Czerwięcicach i Samborowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwadzieścia jeden interwencji odnotowali strażacy z PSP Racibórz i jednostek OSP w trakcie minionego długiego weekendu. Rozpoczęto także jedno działanie cykliczne, które polega na dwukrotnym monitorowaniu rzeki Odry każdego dnia. Sprawdź szczegóły interwencji.

red., fot. FB/OSP KSRG Krzanowice
Aktualności16 sierpnia 202209:26

Życie i praca śp. profesora Mariana Teodora Kapicy [WSPOMNIENIE]

Życie i praca śp. profesora Mariana Teodora Kapicy [WSPOMNIENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
dr Beata Fedyn, fot. Gabriela Habrom-Rokosz
Reklama
Reklama
Aktualności16 sierpnia 202208:59

Lasy Państwowe wsparły LKS Tworków

Lasy Państwowe wsparły LKS Tworków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
fot. swojskapilka.pl
Reklama
Aktualności17 sierpnia 202213:52

Pamiętacie kopalnię Anna? Tak może się zmienić teren po pszowskiej grubie

Pamiętacie kopalnię Anna? Tak może się zmienić teren po pszowskiej grubie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Region:

Zielono, niebanalnie i industrialnie – tak będzie zmieniał się teren ParkAnów, czyli obszarów należących dawniej do nieczynnej dziś kopalni Anna. Swoją wizję przedstawili dwaj młodzi projektanci: Karolina Cieślik i Aleksander Bugla.

UM Pszów
Reklama
Reklama
Aktualności16 sierpnia 202212:15

Czesi, Anglicy i Holendrzy zbadają wodę z Odry

Czesi, Anglicy i Holendrzy zbadają wodę z Odry - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
red., fot. OSP Markowice
Reklama
Aktualności17 sierpnia 202212:54

Muzyka rockowa i gra umysłowa. Weekend na raciborskim zamku

Muzyka rockowa i gra umysłowa. Weekend na raciborskim zamku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Nadchodzący weekend w Raciborzu będzie bogaty w wydarzenia. Nie zabraknie ich także na Zamku Piastowskim. Sprawdź, co przygotowano!

Zamek Piastowski w Raciborzu, fot. arch. portalu
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności17 sierpnia 202209:23

Raport 998. Zapach gazu zaniepokoił mieszkańców

Raport 998. Zapach gazu zaniepokoił mieszkańców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Styl życia16 sierpnia 202212:50

Metropolitalne święto w Rudach pełne okrągłych rocznic

Metropolitalne święto w Rudach pełne okrągłych rocznic - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Biskupi metropolii górnośląskiej spotkali się wczoraj, 15 sierpnia, z wiernymi w Rudach. Na dziedzińcu pałacu opackiego odprawiono uroczystą Mszę św. W tym roku przypada wyjątkowo dużo jubileuszy.

fot. Krystian Tischbierek
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.08.2022
17 sierpnia 202216:32

Nasz Racibórz 12.08.2022

Nasz Racibórz 05.08.2022
17 sierpnia 202216:30

Nasz Racibórz 05.08.2022

Nasz Racibórz 29.07.2022
29 lipca 202210:47

Nasz Racibórz 29.07.2022

Nasz Racibórz 22.07.2022
29 lipca 202210:46

Nasz Racibórz 22.07.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.