Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności4 listopada 202107:46

Ekspert NRL: fala epidemii poza kontrolą, statystyki niedoszacowane

Ekspert NRL: fala epidemii poza kontrolą, statystyki niedoszacowane - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Epidemia jest w tej chwili w rozkwicie, poza kontrolą. Statystyki są niedoszacowane. Łączna liczba zakażeń koronawirusem od początku pandemii przekroczyła 15 mln, umarło ok. 140 tys. osób – uważa ekspert NRL ds. COVID-19 dr Paweł Grzesiowski. Dodał, że w najbliższych tygodniach dzienna liczba zachorowań może sięgnąć nawet 30 tys.

Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej stwierdził, że trzy tygodnie temu Polska była jeszcze zieloną wyspą, jeśli chodzi o zachorowania. Obecnie liczba dodatnich testów przekroczyła 4 proc., a wskaźnik reprodukcji wirusa 1,5 proc., a to oznacza, że "epidemia jest w rozkwicie i fala jest już poza kontrolą".

"Trzeba się spodziewać, że w następnych tygodniach przekroczymy kolejne granice 15, 20 czy nawet 30 tys. zachorowań dziennie. Wariant delta przenosi się bardzo łatwo i w tej chwili zakaża całe mikropopulacje (...). Jedna osoba może zarazić 8-10 osób" – powiedział.

Zaznaczył, że oficjalne statystyki wskazują, że od początku epidemii w Polsce koronawirusem zakaziło się ponad 3 mln osób, zmarło 77 tys. chorych. Jego zdaniem dane te są niedoszacowane. Uważa, że jeśli chodzi o liczbę zachorowań dziennych to niedoszacowanie jest pięciokrotne.

"Szacujemy – również na podstawie seroepidemiologicznych – że prawdziwa liczba zakażeń w Polsce przekroczyła ponad 15 mln, a liczba zgonów około 140 tys. A więc musimy patrzeć na covid nie tak, jakby chciał wirus, byśmy myśleli, że jest to choroba rzadka i rzadko prowadząca do ciężkich powikłań" – powiedział dr Grzesiowski.

Przypomniał, że rzeczywista śmiertelność z powodu koronawirusa sięga 1 proc. Epidemia też – zdaniem dra Grzesiowskiego – nie szerzy się równomiernie, najwięcej zachorowań notuje się na ścianie wschodniej – Lubelszczyzna, Podlasie – i stopniowo przesuwa się ku Mazowszu i na województwa zachodnie.

Dr Grzesiowski prognozuje, że fala, mimo że jest słabsza ze względu na zaszczepienie części osób, utrzyma się do końca tego roku. "Przed nami kolejne jeszcze 8 tygodni trudnej sytuacji dla placówek medycznych, dla systemu ochrony zdrowia" – zaznaczył dr Grzesiowski. Dodał, że do końca roku może być już około 20 tys. zajętych łóżek na około 180 tys. łóżek szpitalnych i 1500 respiratorów.

Jego zdaniem ograniczenia powinny być już dawno wprowadzone lokalnie, biorąc pod uwagę to, że w jednych regionach Polski sytuacja jest katastrofalna. W ciągu ostatniego tygodnia w Lublinie liczba zakażeń sięgnęła 102 na 100 tys. mieszkańców, w innych województwach sytuacja nie jest tak zła. Niemniej obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach powinien być – jego zdaniem – wprowadzony ustawowo. Dodatkowo większa dyscyplina powinna dotyczyć osób niezaszczepionych.

"Wszelkie imprezy masowe odbywające się w zamkniętych pomieszczeniach powinny być pierwszym działaniem ograniczającym. Jak również wprowadzenie zasady masek jako obowiązkowej. Tu już nie ma dyskusji, to powinien być obowiązek ustawowy (...). Kolejna sprawa to element z rozróżniania osób zaszczepionych i niezaszczepionych. Nie ma wątpliwości, że osoba niezaszczepiona jest bardziej niebezpieczna dla otoczenia – przenosi wirusa dłużej i bardziej intensywnie" – powiedział.

Podkreślił też, że gdyby epidemia ta miała inny charakter, umierałyby na przykład setki dzieci, to już dawno interwencja byłaby dużo szybsza i dawno nie byłoby dyskusji o walce z pandemią. "Ponieważ umiera 1 proc. osób, głównie starszych i schorowanych, reszta udaje, że tego nie widzi. To jest straszne w tej pandemii, że grupa, która umiera nie ma wsparcia społecznego, ale również ze strony władz (...). Musimy sobie zdać sprawę, że ograniczenia zastosowane w szerokim społeczeństwie uratują życie wielu osobom z grupy 50 plus" – podsumował i dodał, że jednak tego nie robimy.(PAP) Klaudia Torchała tor/ joz/

Ekspert NRL: COVID-19 to nie tylko zero-jedynkowy układ: śmierć lub życie

COVID-19 to nie tylko zero-jedynkowy układ: śmierć lub życie. Wiąże się z wieloma poważnymi powikłaniami. Coraz częściej mówi się w tym kontekście o wzroście ryzyka zachorowania na choroby autoimmunologiczne, np. cukrzycę typu 1 – podkreślił ekspert NRL ds. COVID-19 dr Paweł Grzesiowski.

Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej podczas środowej konferencji prasowej przypomniał, że COVID-19 jest chorobą wiążącą się często z odległymi, przewlekłymi powikłaniami. Dotyczy to nawet co dziesiątego ozdrowieńca i nie omija też dzieci.

"Nawet ten, kto przeszedł chorobę, po kilku tygodniach czy miesiącach zapada na rozmaite problemy zdrowotne, począwszy od opóźnionych reakcji na bodźce (...) przez nadciśnienie, napadowe zaburzenia rytmu serca aż po choroby autoagresyjne. W tej chwili zaczyna się mówić dość wyraźnie o wzroście ryzyka chorób z autoagresji. Taką chyba najbardziej znaną chorobą jest cukrzyca typu 1, czyli zniszczenie trzustki przez proces autoimmunologiczny" – powiedział.

Dodał, że u dzieci to "naprawdę bomba zegarowa z opóźnionym zapłonem". "Może się okazać za dwa lata mamy wysyp na przykład dziecięcej cukrzycy typu 1 czy innych chorób autoimmunologicznych" – dodał.

Przypomniał, że wirus atakuje cały organizm, a uszkodzeniu może ulec każdy narząd: mózg, serce, jelita, nerki czy płuca. "COVID-19 to nie tylko zero-jedynkowy układ – śmierć lub życie" – podsumował.

Ekspert NRL poruszył też kwestię leków przeciw COVID-19. Zauważył, że oprócz preparatów stosowanych w warunkach szpitalnych (osocze ozdrowieńców, remdesivir) na razie nie zarejestrowano żadnego skutecznego leku w UE, choć niewątpliwie rozbudowuje się "arsenał leków wspomagających – przeciwzakrzepowych, przeciwzapalnych".

Skupił się też na charakterystyce epidemii, podkreślając, że aktualnie mamy do czynienia głównie z wariantem delta, który roznosi się bardzo szybko, jest trzy razy bardziej zakaźny niż wirus z Wuhan. Ma też nowe odmiany. "Wirus nie powiedział jeszcze swojego ostatniego słowa. Zawsze tam, gdzie jest dużo zakażeń, spodziewamy się nowych mutacji, nowych wariantów" – ostrzegł. Zwrócił uwagę na to, że w sezonie jesiennym kilka wirusów nakłada się na siebie – grypy, SARS-CoV-2 i RSV.

"Grypa wystartowała na wyższym poziomie w tym sezonie niż w poprzednich sezonach. Będziemy mieli problem z wirusem RSV krążącym już od sierpnia" – powiedział, zaznaczając, że ostatnio pojawiał się on dopiero pod koniec roku. Wszystko razem wiąże się z ogromnym ryzykiem obciążeniem placówek leczniczych. Dlatego też zaapelował o to, by się szczepić, bo szczepienia ograniczają ryzyko śmierci. Niezwykle istotną kwestią – w jego opinii – jest też przyjęcie dawki przypominającej. "Apelujemy do wszystkich, aby przyjmowali trzecią dawkę. Należy się z tym spieszyć. To powinien być jeden z ważniejszych celów" – stwierdził.

Zaznaczył, że amerykańskie badania wskazują, że zmiana szczepionki w szczepieniu przypominającym jest korzystniejsza. Czyli osoby, które np. przyjęły Modernę, powinny być szczepione Pfizerem i odwrotnie. "Czyli jeśli ktoś był szczepiony Pfizerem, chyba lepiej, żeby dostał Modernę jako dawkę przypominającą i odwrotnie. Jeśli ktoś przyjął Modernę, lepiej, żeby dostał Pfizera. Osoby szczepione Astrą niestety tutaj nie ma takich badań (...). Ale w przypadku Johnsona (...) wygląda na to, że tutaj zastosowanie Moderny ma wyższość niż zastosowanie szczepionki Pfizer" – powiedział.(PAP) Klaudia Torchała tor/ joz/

Autor: PAP, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Sport26 kwietnia 202521:22

Piłkarskie zmagania oldbojów z charytatywnym akcentem [FOTO]

Piłkarskie zmagania oldbojów z charytatywnym akcentem [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę, 26 kwietnia w hali sportowej przy ulicy Łąkowej rozegrano turniej charytatywny na rzecz Patryka Lesia. Wydarzenie było dedykowane zawodnikom kategorii oldbojów. Na parkiecie było wiele sportowych emocji i dynamicznych zmagań.

red., fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Sport27 kwietnia 202500:01

Osiem do zera! Unia Racibórz żegna z Czernicy outsidera [FOTO]

Osiem do zera! Unia Racibórz żegna z Czernicy outsidera [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

26 kwietnia na boisku przy ulicy Srebrnej w Raciborzu rozegrano jednostronne spotkanie pomiędzy miejscową Unią Racibórz a Zameczkiem Czernica, drużyną zamykającą tabelę III grupy klasy okręgowej. Mecz obserwowali licznie zgromadzeni kibice obu zespołów.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport28 kwietnia 202500:15

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Miniony weekend w regionie nie poskąpił piłkarskich emocji. Grali piłkarze od II ligi do C klasy Podokręgów Racibórz i Rybnik. Sprawdź, jak poradziła sobie ekipa, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.