Kolejne odkrycia archeologiczne na Cegielnianej w Raciborzu

Na stanowisku nr 73 w Raciborzu Starej Wsi dokończono eksploracje części południowej obiektu pierwszego w wykopie jeden. W najgłębszej części obiektu natrafiono na dużą ilość materiału zabytkowego w postaci: kości zwierzęcych, polepy, ceramiki naczyniowej, wyrobów krzemiennych i gładzonego kamienia.
Z krzemieni można wyróżnić między innymi, sierpaka czyli charakterystycznie łukowato obrobiony wiór krzemienny z widocznymi śladami użytkowania w postaci wyświeceń, rylca będącego narzędziem do cięcia, oraz drapacza narzędzia do obróbki skór i drewna.
Wśród licznych fragmentów ceramiki na szczególne zainteresowanie zasługuje zestaw czterech fragmentów naczyń w postaci uch, dwa z nich wykorzystano wtórnie jako gładziki. Zabytkiem szczególnie interesującym jest fragment czerepu naczynia z charakterystycznym ornamentem w postaci dolepionego guzka plastycznego.
Na podstawie analiz ornamentu fragmentu naczynia można wstępnie określić przynależność kulturową obiektu. Opisywany obiekt użytkowany był przez społeczność rolniczą związaną z „grupą ocicką”. Można wstępnie ją datować na około 6500 lat temu. Dokładna data omawianego materiału określona na podstawie datowań radiowęglowych z próbek pobranych z kości zwierzęcych.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany