Z Raciborza do Santiago de Compostela. Wielkie święto u św. Jakuba [FOTO i WIDEO]
![Z Raciborza do Santiago de Compostela. Wielkie święto u św. Jakuba [FOTO i WIDEO] Z Raciborza do Santiago de Compostela. Wielkie święto u św. Jakuba [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](img/archiwum-mini.jpg)
Patronalne święto św. Jakuba ma szczególnie uroczysty wydźwięk, kiedy przypada na niedzielę. Tak jest dziś, 25 lipca 2021 r. Wszystkie Msze św. w parafii miejskiej odprawiono w podominikańskiej świątyni, a sumę w intencji parafian pod przewodnictwem bp. Pawła Stobrawy z Opola.
Kościół pw. św. Jakuba w Raciborzu to szczególne miejsce. Patrona zawdzięcza - jak przypuszczają badacze - wizycie księcia Mieszka I, twórcy księstwa raciborskiego, w Hiszpanii. Świątynię z patrocinium w latach 40. XIII wieku przejęli dominikanie. Sądzi się, że do Raciborza dotarł Dominik Guzmán, założyciel tego zgromadzenia. Dominikanie zbudowali przy kościele klasztor. Byli tu do 1810 r. W raciborskim zgromadzeniu zredagowano żywoty św. Stanisława, przepowiedziano zjednoczenie Polski pod piastowskim berłem (koronę nałożył Władysław Łokietek, po matce Eufrozynie wnuk księcia opolskiego-raciborskiego Kazimierza) oraz zredagowano najstarsze znane polskie zdanie. Kościół kryje szczątki dwóch wielkich władców Górnego Śląska – Mieszka Otyłego oraz Władysława. W latach 90. XX wieku archeolodzy znaleźli przy nim muszlę z XIII/XIV w. - jedną z ośmiu znanych na ziemiach polskich, dowód funkcjonowania Raciborza na szlaku jakubowym do Santiago de Compostela już w średniowieczu.
Czytaj: Pomiędzy Santiago de Compostela a Raciborzem
Dziś Racibórz wciąż jest na tym szlaku, a parafia miejska chce pobudzić ruch pielgrzymkowy. 1 stycznia 2021 roku w Kościele rozpoczął się Jubileuszowy Rok Jakubowy. W związku z tym - jak czytamy w komunikacie - Penitencjaria Apostolska udziela odpustu zupełnego wszystkim wiernym, którzy do dnia 31 grudnia 2022 r., odrywając się w duchu od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawiedzą w formie pielgrzymki kościół stacyjny i pobożnie wezmą tam udział w obchodach jubileuszowych lub przynajmniej przez odpowiednio długi czas pozostaną na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i Świętego Jakuba Większego, Apostoła. Osoby w podeszłym wieku, chorzy oraz wszyscy, którzy z ważnej przyczyny nie mogą opuścić domu, mogą w równym stopniu uzyskać odpust zupełny, wzbudziwszy w sobie niechęć wobec jakiegokolwiek grzechu oraz intencję wypełnienia, skoro tylko będzie to możliwe, trzech zwyczajnych warunków, jeśli przed jakimkolwiek obrazem Świętego będą się łączyć duchowo z obchodami jubileuszowymi, poleciwszy miłosierdziu Bożemu swoje modlitwy, cierpienia lub niedogodności własnego życia.
W diecezji opolskiej kościołami stacyjnymi są Bazylika Mniejsza św. Jakuba i Agnieszki w Nysie, kościół św. Jakuba w Skorogoszczy oraz kościół św. Jakuba w Raciborzu.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.